Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Krzysztof Walczak w strzeleńskiej bibliotece prezentuje wydany przewodnik po Szlaku Mogileńskim fot. Magdalena Lachowicz

20 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Strzelnie odbyła się promocja Przewodnika po Szlaku Mogileńskim.

Przewodnik powstał w ramach projektu Promowanie powiatu mogileńskiego poprzez prezentowanie walorów i tradycji regionalnych powiatu mogileńskiego w drukowanych interaktywnych publikacjach wzbogaconych i rozszerzonych o treści multimedialne dzięki wsparciu Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Sąsiedzi wokół Szlaku Piastowskiego, które na terenie Powiatu Mogileńskiego realizuje Lokalną Strategię Rozwoju – odpowiada za wydatkowanie na naszym terenie środków finansowych Unii Europejskiej.

Zanim przewodnik powstał pomysłodawcy jego powstania Michalina i Krzysztof Walczakowie z Mogilna, w ramach prac nad jego powstaniem przeprowadzili szereg spotkań konsultacyjnych pod nazwą Wyznaczamy szlak turystyczny po powiecie mogileńskim w każdej z gmin powiatu, których celem było ukształtowanie szlaku turystycznego po powiecie mogileńskim mającego zwiększyć atrakcyjność obszaru LGD Sąsiedzi wokół Szlaku Piastowskiego. W każdej z czterech gmin odbyło się łącznie 12 spotkań w 3 cyklach, podczas których wspólnie wybierano najciekawsze miejsca, imprezy cykliczne, produkty regionalne. Autorzy zachęcali też do współpracy osoby, które znają tradycje regionu, legendy, produkty regionalne, ciekawe miejsca na terenie powiatu mogileńskiego oraz takie, które posiadają materiały i wiedzę, którymi zechcieliby się podzielić. Autorzy przewodnika pokazali, że na ziemi mogileńskiej znajdują się unikalne na skalę całego kraju i Europy pamiątki piastowskiej historii, jak i miejsca nieskażone cywilizacją.

Podczas pracy nad powstaniem przewodnika autorzy przejechali 2.500 kilometrów, wykonali ponad 10.000 zdjęć i nagrań, zgromadzili ponad 4 terabajty filmów i zdjęć, by później w celu promocji Powiatu Mogileńskiego wyznaczyć trasę szlaku po najciekawszych miejscach w czterech gminach powiatu. Odszukali, utrwalili i na 52 stronach przewodnika przekazali legendy oraz tradycje regionu. Wskazali miejsca wypoczynku i rekreacji. Zaprezentowali zabytki regionu oraz ciekawe wydarzenia cykliczne, które odbywają się w na terenie powiatu mogileńskiego. W sumie teksty zawarte w przewodniku opracowali Damian Rybak, Przemysław Majcherkiewicz, Andrzej Jakubowski, Paweł Kaczorowski, Józef Janicki, Radzym Jankiewicz, Leszek Bukowski, Krzysztof Witczak, Paweł Gębala, Krzysztof Zwoliński, Agnieszka Ziółkowska, Marcin Jaśkiewicz, Marek Staszewski, Joanna Małaczek, Dawid Wawrzyniak, Krzysztof Walczak.

Film, fot.Magdalena Lachowicz

W wydanym przewodniku turystycznym zawierającym mapę szlaku mogileńskiego drukowanym kartkom towarzyszy obraz i dźwięk - filmy i galerie zdjęć, które za pomocą umieszczonych znaczków QR można wyświetlać na smartfonie lub tablecie. W role lektora wcielił się strzeleński przewodnik i kustosz muzeum Damian Rybak, który ciekawie opowiada o prezentowanych w przewodniku miejscach i zabytkach, a przy okazji zachęca do ich zwiedzania. Do przewodnika dołączone są kartki pocztowe z każdej gminy i Powiatu Mogileńskiego oraz mapa Szlaku Mogileńskiego z legendą - Turystów, którzy odwiedzają Mogilno i Strzelno w ramach Szlaku Piastowskiego zachęcamy do zatrzymania się na dłużej by zwiedzić całą ziemię mogileńską. Liczymy na to, że połączenie najnowszej i ogólnie dzisiaj już dostępnej technologii z tradycyjną formą drukowaną wpłynie korzystnie na spadające zainteresowanie dziedzictwem kulturalnym lokalnej społeczności a zwłaszcza wśród ludzi młodych i dzieci – powiedzieli autorzy przewodnika.

Warto wspomnieć, że przed spotkaniem promocyjnym w Strzelnie, takie spotkania odbyły się również w Mogilnie i Jeziorach Wielkich. Każdy uczestnik spotkań promocyjnych otrzymał egzemplarz wydanego przewodnika. Natomiast 22 czerwca spotkanie odbędzie się w Dąbrowie.

Magdalena Lachowicz, 22 VI 2022

Reporter dyżurny

W tym tygodniu dyżur pełni:

Dąbrowa * Jeziora Wielkie * Mogilno * Orchowo * Strzelno * Trzemeszno

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


508-100-089

Kampania informacyjna MZ

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.