Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Rozbiórka niszczejącego i szpecącego wieś budynku, została rozpoczęta fot. Roman Wolek

W bloku miało mieszkać osiemnaście rodzin, jego budowa zaczęła się 35 lat temu i nigdy nie została ukończona. Rozbiórka niszczejącego obiektu była od kilku lat odwlekana, w końcu zaczęła się.

KORZYSTALI SZABROWNICY

Rozpoczęła się długo oczekiwana przez mieszkańców rozbiórka 18-rodzinnego, niezamieszkanego i niszczejącego budynku mieszkalnego w Osówcu (gm. Orchowo). Jego budowę rozpoczęto w 1987 roku. Docelowo mieli w nim mieszkać pracownicy miejscowego PGR-u. Nigdy jednak do tego nie doszło, bo budowy nie zdążono ukończyć a PGR-y w Polsce upadły. Ten w Osówcu upadł w roku 1993. Przez wiele lat budynek stał zapomniany i niszczał. Pamiętali o nim jedynie złodzieje którzy systematycznie wymontowywali i wynosili wszystko co dało się upłynnić. Obiekt szybko stał się niebezpieczny dla bawiących się tam dzieci. Został później zabezpieczony przed wejściem do środka.

Od 2011 roku gmina Orchowo starała się przyjęć lub doprowadzić do rozebrania niszczejącego bloku który należał do Agencji Nieruchomości Rolnych. Później zaczął administrować nim Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa powstały z połączenia Agencji Nieruchomości Rolnych oraz Agencji Rynku Rolnego.

KOWR już 4 lata temu zadecydował o rozbiórce niszczejącego obiektu.

TYLKO ROZBIÓRKA

Wcześniej pojawiały się różne mniej lub bardziej realistyczne pomysły jego zagospodarowania.

Np. jeszcze gdy istniała ANR, wyrażała gotowość przekazania budynku nieodpłatnie gminie, pod warunkiem, że miałyby tam powstać mieszkania socjalne. Wiązałoby się to jednak z koniecznością dokonania zmian w planie zagospodarowania przestrzennego oraz koniecznością poniesienia wysokich kosztów związanych z utworzeniem takich mieszkań. Agencja wykonała ekspertyzę tego obiektu. Wynikało z niej, że remont kosztowałby aż 3.200.000 zł, mimo, że kilka lat temu koszty materiałów i usług budowlanych były znacznie niższe od obecnych.

Dlatego też skłaniano się do rozebrania budynku, gdyż koszty jego remontu i utrzymania byłyby zbyt wysokie.

NIETYPOWY POMNIK

W związku z tym kilka lat temu oddział terenowy w Poznaniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa rozstrzygnął postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na wyłonienie wykonawcy na sporządzenie dokumentacji projektowo-kosztorysowej robót rozbiórkowych budynku w Osówcu. Jednak przeprowadzone później postępowanie przetargowe na rozbiórkę budynku w oparciu o sporządzoną dokumentację projektowo-kosztorysową zostało unieważnione a sama rozbiórka została zaplanowana na 2020 r. KOWR nie miał jednak wtedy środków na rozbiórkę budynku więc realizację tego zadania zaplanowano na 2021 a do faktycznych prac doszło dopiero teraz.

Rozbiórkę prowadzi firma Polbud Polak Sp. z o.o. z miejscowości Wyrobki (gm. Mogilno). Po rozbiórce działka na której znajduje się blok nadal należeć będzie do KOWR.

Mimo, że niszczejący blok szpecił, to jednak mieszkańcy przyzwyczaili się do jego obecności. Ryszard Szczepański sołtys Osówca przyznaje iż liczył na to, że uda się utworzyć w nim mieszkania, ale z drugiej strony cieszy się, iż budynek nie będzie dłużej straszył swym wyglądem i nie będzie stanowił nietypowego pomnika.

- Będzie go trochę brakowało. Ale z mojego bloku będę teraz więcej widział. Jako sołtys będę miał widok na całą wieś - przyznaje sołtys Szczepański.

Roman Wolek, 19 VII 2022

Reklama na stronie

Kampania informacyjna MZ

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.