Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Politycy związani z PO i lewicą prezentują się na tle ukończonego I etapu obwodnicy wschodniej Mogilna. Od lewej: Arkadiusz Grobelski, Wojciech Baran, Robert Musidłowski, Tomasz Krzesiński, starosta Bartosz Nowacki, Krzysztof Brejza, Magdalena Łośko, marszałek Piotr Całbecki, burmistrz Leszek Duszyński i Wojciech Szczęsny. fot. Damian Stawski

Miało być tak: II etap wschodniej obwodnicy Mogilna buduje marszałek, gmina płaci za projekt. W zamian staje się gospodarzem ulic biegnących przez centrum miasta. Dziś marszałek mówi: samorząd wojewódzki sam obwodnicy nie wybuduje - gmina będzie musiała się do tej inwestycji dołożyć. Nikt jednak nie wie, kiedy powstanie II etap obwodnicy, i kiedy zostaną wyremontowane ulice w centrum - obecna droga wojewódzka.

10 października marszałek Piotr Całbecki z gośćmi pojawił się także przy wschodniej obwodnicy Mogilna, od strony ronda w Świerkówcu.
Mogilno czeka budowa II etapu wschodniej obwodnicy, która zostanie poprowadzona od ronda poprzez mokradła za siedzibą komunalki i będzie się wpinać do drogi wojewódzkiej przed wiaduktem kolejowym w Żabnie. Początkowo kosztorys budowy II etapu obwodnicy wynosił 17.000.000 zł, teraz jest to już kwota rzędu 37.000.000 zł. Skąd tak znaczący wzrost kosztów? Na spotkaniu z marszałkiem przy rondzie w pobliżu komunalki burmistrz Leszek Duszyński tłumaczył, że koszty wzrastają głównie przez budowę estakady. Tymczasem o tym, że estakada ma powstać nad mokradłami i bagnami, było już wiadomo w momencie, kiedy kosztorys opiewał na 17.000.000 zł.
Wcześniej na łamach Pałuk informowaliśmy, że II etap obwodnicy w całości ma wybudować Urząd Marszałkowski. Takie informacje radnym przekazywał burmistrz Duszyński. W zamian za to gmina miałaby przejąć na własność odcinek drogi wojewódzkiej od Wiecanowa przez centrum miasta aż do Żabna. Remont kapitalny ulic przebiegających przez miasto to też byłby ogromny wydatek finansowy dla budżetu.
Tymczasem już coś innego podczas wizyty 10 października mówił marszałek Całbecki. Nie wykluczał zamiany dróg, powiedział nawet, że jest to coś normalnego i oczywistego. Jednak odnośnie budowy II etapu obwodnicy przekazał: - Będziemy się musieli troszeczkę podzielić tymi kosztami, podobnie zresztą jak przy tym pierwszym odcinku. W tym miejscu należy dodać, że Mogilno i tak już ponosi koszty, bo płaci za całą dokumentację techniczną budowy II etapu obwodnicy. Nie wiadomo jednak, kiedy ta inwestycja miałaby być w ogóle realizowana. Bardziej realna wydaje się przyszła perspektywa unijna, czyli prawdopodobnie nie w tej kadencji samorządu.
O obietnicy przeznaczenia 230.000 zł z budżetu województwa na wywóz odpadów z wysypiska we Wszedniu piszemy na naszej stronie internetowej www.palukimogilno.pl.

Damian Stawski
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 1445 (43/2019)

Reklama na stronie

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.