Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Odbudowana ul. Grobla i na sąsiedniej stronie ul. Polna utworzą jeden ciąg komunikacyjny o długości około 1,6 km, prowadzący od nieczynnych torów kolejowych aż do krytej pływalni. Tak usytuowane będą trzy ronda na ul. Grobla w Mogilnie. Jedno na ul. Niezłomnych połączy ul. Grobla i ul. Polną. Dwa pozostałe będą zlokalizowane przy wjeździe na ul. Sienkiewicza i przy wyjeździe z ul. Sienkiewicza.

Inwestycję po przetargu wykona Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Inodrog sp. z o.o. z Inowrocławia za kwotę 2.129.337,75 zł, prawie 50% niższą od ceny kosztorysowej.

Ulice Sienkiewicza i Grobla są w Mogilnie 2 ostatnimi ulicami z 14, których nawierzchnia zostanie odbudowana po poprowadzonym w latach 2009-2010 kolektorze z dofinansowaniem unijnym. O odbudowie ul. Sienkiewicza piszemy na stronie sąsiedniej.
Burmistrz Leszek Duszyński zaplanował w budżecie na odbudowę ul. Grobla kwotę 4.039.151,28 zł. Burmistrz otrzymał na remont ul. Grobla 50% dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Cena kosztorysowa tej ulicy bardzo w ostatnich latach podniosła się. Przypomnijmy, że 9 lat temu ten kosztorys wynosił - 2.488.924,10 zł. Przez ostatnie 2-3 lata ceny inwestycji tak szybowały w górę, że często okazywało się, iż cena kosztorysowa jest niewystarczająca na wykonanie inwestycji i burmistrz musiał wnioskować do radnych o zwiększenie środków. Po najświeższych przetargach na ul. Grobla i ul. Polną (czytaj na stronie sąsiedniej) widać, że sytuacja - przynajmniej jeśli chodzi o przetargi drogowe - zaczyna się normalizować i wraca do stanu sprzed kilku lat.
Wszystkie 8 firm, jakie walczyły o tę inwestycję, zaproponowało ceny niższe od ceny kosztorysowej. Przetarg wygrało Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Inodrog sp. z o.o. z Inowrocławia za kwotę 2.129.337,75 zł, czy niższą nawet od kosztorysu sprzed 9 lat.
Grobla to pierwsza ulica w Mogilnie, gdzie na krótkim odcinku 0,53 km od ul. Niezłomnych do sztreki nieczynnej linii kolejowej do Strzelna zostaną usytuowane aż 3 ronda.
Jedno małe rondo znajdzie się na powiatowej ul. Niezłomnych i połączy odbudowaną ul. Grobla z odbudowaną ul. Polną. Dwa minironda znajdą się na ul. Grobla - jedno przy wjeździe na ul. Sienkiewicza i drugie przy wyjeździe z ul. Sienkiewicza. Lokalizacja trzech rond na tak krótkim docinku bierze się z bliskości hali widowiskowo-sportowej oraz boisk piłkarskich - chodzi tu o maksymalne zapewnienie bezpieczeństwa dla użytkowników tego kompleksu sportowego.
Ulica Grobla na odcinku wzdłuż przyszłej hali widowiskowo-sportowej będzie miała dwa pasy ruchu. Nawierzchnia ulicy po odbudowie będzie asfaltowa. Inwestycja obejmuje także część ul. Niezłomnych oraz część ul. Polnej w związku z budową na tym styku ulic małego ronda.
Inwestycja ma być wykonana do końca sierpnia 2020 r.
W przyszłości burmistrz planuje także przedłużyć ul. Grobla w stronę północną do skrzyżowania drogi wojewódzkiej do Bydgoszczy z drogą na Iskrę. Długość tego dodatkowego odcinka wyniesie około 500 m.

Marek Holak
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 1447 (45/2019)

Reklama na stronie

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.