Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

[Archiwum] Polityka

Przewodniczący Paweł Molenda zarzucał burmistrzowi, że: budowa magazynu zbożowego to zbytek, że prowadzi gminę w kierunku konsumpcyjnym, że będzie to kolejny pomnik pogrążający gminę, że jest nieudolny, bo przez 12 lat nie wymusił na zarządzie województwa remontu centralnych ulic miasta. Burmistrz Leszek Duszyński ripostował: Mogilno jako miasto powiatowe i centrum regionu rozwija się na wielu płaszczyznach; zachowanie przewodniczącego nazwał nerwowym i złośliwym; zauważył, że to jego wizja rozwoju Mogilna wygrywa co 4 lata.

Po raz pierwszy w historii gminy konieczne jest zaciągnięcie kredytu na bieżącą działalność. Wójt Marcin Barczykowski ostrzega, że być może będą konieczne zwolnienia pracowników w szkołach.

Starosta Bartosz Nowacki wyprosił reportera Pałuk ze zorganizowanego u niego spotkania z mieszkańcami Marcinkowa i właścicielami świniarni w Marcinkowie.

Nasze przewidywania okazały się trafne. Ziemia mogileńska ma posła. Pierwsze miejsce na liście PSL-u dawało realną szansę na mandat w przypadku przekroczenia przez PSL progu. I tak się stało, wicemarszałek Dariusz Kurzawa z Rzeszynka otrzymał 17.648 głosów. To duży sukces środowiska ludowców. PSL w ciągu 25 lat ma drugiego posła po mandacie Marii Kurnatowskiej.

Z dochodów podatkowych do budżetu wpłynie o 3.000.000 zł mniej. Podniesienie pensji minimalnej do 2.600 zł - to kolejny dodatkowy wydatek dla samorządu i jego agend w kwocie 5.000.000 zł. Do tego dochodzi zmniejszanie subwencji oświatowej - co musi sfinansować samorząd. Burmistrz Leszek Duszyński zapowiada, że w budżecie Mogilna na 2020 rok znajdą się tylko te inwestycje, na które gmina ma podpisane umowy z wojewodą, marszałkiem i ministerstwami.

Burmistrz Leszek Duszyński zapowiada ciężki, przyszłoroczny rok, jeżeli chodzi o inwestycje. Priorytetem jest rozbudowa oczyszczalni i przebudowa ulic Grobla i Polnej. Klub radnych PSL zaproponował 17 propozycji do przyszłorocznego budżetu.

Mimo protestów PSL i Prawicy Ziemi Mogileńskiej, koalicja rządząca powiatem spełniła obietnicę starosty Bartosza Nowackiego - etatowym członkiem zarządu został powiatowy szef SLD Tomasz Krzesiński.

- Dzisiaj, od 10:00 gmina Strzelno przechodzi do lepszego świata, do lepszego wymiaru - powiedział 18 września reporterowi burmistrz Dariusz Chudziński. Tego dnia wpłynęła na konto gminy pożyczka stabilizacyjna z Ministerstwa Finansów i spłacone zostały wszystkie największe zobowiązania gminy.

Aż trzech kandydatów ubiegać się będzie o mandat poselski z gminy Jeziora Wielkie i jeden z gminy Strzelno.

Przewodnicząca Rady Sołeckiej Aldona Pilichowska z mężem (tak robili także poprzedni sołtysi we wsi) dzierżawią ziemię gminną i dochód z niej przeznaczają na koszty sprawowania funkcji sołtysa i władzy sołeckiej. Traktują to jako rekompensatę poniesionych przez sołectwo kosztów funkcjonowania i reprezentacyjnych. Inni sołtysi przyjmują to z zażenowaniem, bo bycie sołtysem to praca społeczna - oni działek gminnych nie dzierżawią. Burmistrz Chudziński chce ziemię sprzedać i za te pieniądze wyremontować we wsi drogę do cmentarza. Władza sołecka i część mieszkańców stawiają opór.

Reklama na stronie

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.