Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Od 13 lipca obowiązują przepisy, które umożliwiają wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 26 lipca. Ze świadczenia mogą korzystać ubezpieczeni rodzice, którzy z powodu zamknięcia placówek oświatowych nie są w stanie zapewnić innej opieki swoim pociechom i muszą ją sprawować osobiście.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest zarówno za opiekę nad zdrowymi dziećmi do lat 8, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Ze świadczenia mogą korzystać również rodzice, którzy mimo otwarcia placówek opiekuńczych, nie wysłali do nich dzieci z obawy przed Covid-19. Tak jak do tej pory zasiłek opiekuńczy przysługuje także, gdy nie ma możliwości sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu koronawirusa.
 Dodatkowy zasiłek opiekuńczy otrzymają również ubezpieczeni rodzice pełnoletnich osób niepełnosprawnych, które nie mogą uczęszczać do placówki, bo jest zamknięta z powodu Covid-19.
 Trzeba pamiętać, że nie zmieniły się zasady przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego, czy urlopu wychowawczego). Wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy można pobrać ze strony internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pracownik składa taki dokument do pracodawcy, zleceniobiorca do zleceniodawcy, a osoba prowadząca działalność gospodarczą - bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - wyjaśnia Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Co jest ważne, dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Krystyna Michałek
Rzecznik Regionalny ZUS
Województwa Kuj.-Pom.
Pałuki nr 1484 (30/2020)

Reklama na stronie

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.