Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

[Archiwum] Sławni ludzie

Był najbardziej szanowanym przez strzelnian lekarzem okresu powstania styczniowego. Leczył powstańców styczniowych w lazarecie utworzonym przez Emilię Sczaniecką.

Maciej w gruncie rzeczy był antysystemowcem. Do tego piekielnie wrażliwym i uczuciowym. I to dawało tę wybuchową mieszankę, która nie pozwalała mu prowadzić spokojnego, ułożonego życia.

Odszedł od nas człowiek nietuzinkowy, łamiący schematy, niedający się łatwo zaszufladkować, niedbający zbytnio o dobra doczesne. Nasza przyjaźń trwała nieprzerwanie 34 lata. To były wspaniałe lata z wieloma nieoczekiwanymi zwrotami akcji.

Prawdopodobnie zginął 18 maja 1942 r. w drodze z Dachau do Monachium - tam został z pociągu usunięty i spalony w krematorium w Monachium. 13 czerwca 1999 r. w Warszawie św. Jan Paweł II beatyfikował kapłana w gronie 108 polskich męczenników II wojny światowej. 20 lat później, w najbliższą sobotę na budynku, gdzie się urodził, zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica.

Sylwester Jankowski był kupcem, restauratorem, delegatem na Polski Sejm Dzielnicowy, działaczem społeczno-gospodarczym, wiceburmistrzem Mogilna. Piotr Płoszyński - pierwszym przewodniczącym Rady Miejskiej po odzyskaniu niepodległości, rzeźnikiem, kupcem, działaczem niepodległościowym, aktywnym działaczem korporacji miejskich i powiatowych.

Mieczysław Czarnecki jako pięściarz Pogoni Mogilno, przyjął w życiu wiele ciosów - nie tylko tych w ringu podczas sportowej walki. Za każdym jednak razem podnosił się. Wygrał walkę z rakiem, przeżył zawał serca. Pozbierał się również po śmierci żony, dalej angażując się i żyjąc swoim ukochanym mogileńskim sportem. Cios jaki otrzymał 18 stycznia był ostatnim - po nim już się nie podniósł. Zginął tragicznie potrącony przez samochód na pasach przy ul. Padniewskiej.

Powstanie Wielkopolskie nie powiodłoby się, gdyby nie istniała konspiracja, która przygotowała wcześniej oddziały i ich komendę. Na jej czele stał Mieczysław Paluch z Trzemżala, dowodzący zarówno działaniami, w wyniku których opanowany został Poznań, jak i późniejszymi atakami na Żnin, Łabiszyn i Szubin, które odrzuciły przeciwnika na linię Noteci. Jego osiągnięcia dla Polski są o wiele większe, niż dzisiejsza pamięć o nim, gdyż wersja o spontanicznym zrywie Wielkopolan była - zarówno w dwudziestoleciu, jak i po drugiej wojnie - wygodna propagandowo.

Starszy Tadeusz był w czasie II wojny światowej kurierem AK działającym w organizacji Zagroda. Po wojnie pozostał w Anglii, bo w Polsce czekało na niego ubeckie więzienie i przesłuchania. Młodszy Antoni po wojnie robił polityczną karierę w ZSL, był posłem i najważniejszą osobą w powiecie mogileńskim - przewodniczącym Prezydium Powiatowej Rady Narodowej. Tadeusz nie ujawniał się, by bratu nie zaszkodzić. Antoni odbierał zaszczyty i splendor. Radni postanowili wspólnym imieniem Tadeusza i Antoniego Wesołowskich nazwać nową ulicę.

Poznański rzeźbiarz pozostawił po sobie na ziemi mogileńskiej wiele trwałych dokonań: Pomnik ks. Piotra Wawrzyniaka, obelisk Jana Pawła II i tablicę pamiątkową Kurta Lewina w Mogilnie, popiersie Hipolita Cegielskiego w Trzemesznie i tablicę Franciszka Pruczkowskiego w Strzelnie. Był w trakcie przygotowywania rzeźby Pomnika Powstańca Wielkopolskiego, który w styczniu 2019 r. ma stanąć przy mogileńskim ratuszu.

Za działalność w niepodległościowym tajnym Stronnictwie Narodowym została w 1950 roku aresztowana, uwięziona w Mogilnie i skazana przez komunistyczny sąd. Po wyjściu z więzienia nie mogła znaleźć pracy. Partyjni towarzysze mówili o niej to nie nasi ludzie, a rodzinę ochrzcili mianem wrogowie ludu. Zrehabilitowana została dopiero w wolnej Polsce, w 1991 roku. Marszałek województwa Piotr Całbecki przyznał jej medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Reklama na stronie

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.