Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Danuta Lignowska jest intendentką w Zespole Szkół w Łabiszynie. Radzi, aby przed pójściem na zakupy sporządzić listę potrzebnych produktów. Skróci to czas pobytu w sklepie i pomoże uniknąć nieracjonalnych zakupów. fot. Magdalena Kruszka

W ostatnich dniach dało się zaobserwować wzmożone wykupowanie produktów spożywczych i higienicznych. Z półek sklepowych zaczęły znikać kasze, ryże, makarony, a ze stoisk mięsa. Intendentka z Zespołu Szkół w Łabiszynie radzi, jak racjonalnie planować i robić zakupy.

Danuta Lignowska jest intendentką w Zespole Szkół w Łabiszynie. Zapytana o to, jakie zapasy powinno się zgromadzić chcąc przeżyć tydzień bez wychodzenia w domu podkreśla, że zależy do od specyfiki każdej rodziny. Jedni robią przetwory, kompoty i konserwy, mają spiżarnie, w których na bieżąco mają podstawowe zapasy. Inni funkcjonują z dnia na dzień. Kiedy jednak pojawia się zagrożenie i jest zalecenie żeby zostać w domu, warto przed dobrowolną tygodniową kwarantanną zastanowić się, co będzie mi potrzebne.
- Przed wyjściem na takie zakupy ja osobiście zrobiłabym listę tego, co mam w domu zgromadzone, a co mi się kończy - zaznacza Danuta Lignowska i precyzuje, że chodzi tu o takie produkty jak przyprawy, mąka, sól, cukier, olej, czyli wszystko to, co zazwyczaj jest na stanie, ale w danym momencie może tego zabraknąć. Potem warto rozpisać, jaki obiad danego dnia chcę ugotować i jakie produkty będą mi do tego potrzebne. To podstawa przed wyjściem na zakupy.
Jeśli już udamy się na takie zakupy, podczas których chcemy zgromadzić pewne zapasy na tydzień, albo i dłużej, warto pamiętać o tym, żeby zaopatrywać się w produkty w długim terminie ważności.
- Zakładam, że dla czteroosobowej rodziny potrzebny jest jeden bochenek chleba dziennie - mówi Danuta Lignowska. - Chleb można zamrozić, jeśli ma się miejsce w zamrażarce. Do tego taka rodzina zużyje średnio 2-3 kostki masła, 70 dag sera żółtego. Warto też zaopatrzyć się w jajka. 30 jajek na tydzień to minimum, gdyż zużywamy je w różnej formie, czyli gotowane na twardo, sadzone jajecznica, do panierki i naleśników. Do tego 15 kg ziemniaków powinno starczyć na tydzień. Jeśli chodzi o wędliny, to kupiłabym kiełbasę suchą lub wędliny hermetycznie zamknięte, albo mielonkę w puszce. Jeśli chodzi o mięso, to warto zaplanować sobie obiady. Zakładam, że dla czteroosobowej rodziny na tydzień warto kupić około 1,5 kg fileta z kurczaka, 1 kg schabu i 1 kg ryb. Poza tym trzeba pamiętać o osobistych preferencjach. Ludzie lubią pierogi z mięsem. Dlatego warto rozpisać sobie plan na obiady.
Danuta Lignowska podkreśla, że warto zaopatrywać się w suche produkty, o ile już ich nie mamy zgromadzonych. Są to płatki kukurydziane, płatki owsiane, kasza, ryż i makaron. Warto też pamiętać o warzywach i owocach. Z tym, że lepiej kupić jabłka, które dłużej wytrzymają, niż banany, które psują się szybko. Dobrze też sprawdzają się suszone owoce. Z warzyw warto zaopatrzyć się w cebulę, czosnek, marchew, seler i pietruszkę, które mogą długo leżeć, a można z nich ugotować zupę. Ponieważ zakup warzyw na zapas przychodzi do głowy najpóźniej, może się okazać, że te składniki wyżywienia należy jeszcze uzupełnić. Trzeba też pamiętać o pomidorach i ogórkach. Cytryny pozwolą na uzupełnienie witaminy C.
Ponieważ mamy naturalną skłonność do kupowania większej ilości żywności, niż to jest potrzebne, warto już teraz zrobić bilans, na ile posiłków wystarczy nam to, co mamy w domu.Może się bowiem okazać, że makaron, ryż i kasza, którą mamy w szafach, wystarczy na kilka tygodni. Ogólnie rzecz biorąc, to należy zastanowić się nad osobistymi upodobaniami żywieniowymi, a przed zakupami zrobić przegląd spiżarni. Zrobienie precyzyjnej listy pomoże w dokonaniu racjonalnych zakupów.

Magdalena Kruszka
Pałuki nr 1466 (12/2020)

Reklama na stronie

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.