Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Aplikacja Kwarantanna domowa sprawi, że osób przebywających na kwarantannie nie będą musieli sprawdzać na miejscu policjanci. Aplikacja przyśle do nas powiadomienie o wykonanie zdjęcia selfie, które będzie trzeba zrobić w określonym czasie, by potwierdzić miejsce pobytu. Jeżeli tego nie zrobimy, będzie to sygnał dla policjantów, że kwarantanna może być łamana.

Kwarantanną domową objęte są osoby, które wróciły z zagranicy, ale również te, które miały kontakt z osobami podejrzanymi o zakażenie koronawirusem (w trakcie badań) lub osobami zarażonymi. W związku z odbywaniem 14-dniowej kwarantanny nie można opuszczać miejsca, w którym jest ona odbywana.
Jak poinformował w ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki, za złamanie kwarantanny nie grozi już kara do 5.000 zł, a nawet 30.000 zł. Ma to związek z wprowadzeniem w Polsce od 20 marca stanu epidemii. To, czy rzeczywiście osoby przebywają na kwarantannie, sprawdzają policjanci.
Aby jednak ułatwić ich pracę i by policjanci nie musieli każdorazowo pojawiać się przed naszym domem i sprawdzać naocznie czy jesteśmy w domu, została stworzona specjalna aplikacja na telefon Kwarantanna domowa. Aplikacja przeznaczona jest tylko i wyłącznie dla osób objętych kwarantanną.
Program umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym aktualnie przebywamy poprzez wykonanie sobie selfie w domu na kwarantannie. Aplikacja będzie przesyłała nawet kilka razy dziennie prośbę o wykonanie takiego zadania poprzez przesłanie SMS-a. Nie będzie ustalonych godzin na wykonanie zadania. Ma to wyglądać zupełnie tak, jak przy niezapowiedzianych patrolach policji.
Czas przeznaczony na wykonanie selfie to 20 minut od otrzymania SMS-a z prośbą o wykonanie zdjęcia. Po upływie tego czasu osoba objęta kwarantanną dostanie wiadomość przypominającą. Jeżeli w wyznaczonym czasie zdjęcie nie zostanie wykonane - będzie to sygnał dla policji, że powinna sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane. Ważne jest przy korzystaniu z aplikacji, aby mieć zawsze naładowany telefon, a dźwięki niewyciszone. Należy sprawdzać SMS-y.

Algorytm postępowania w sytuacji podejrzenia COVID-19


Jak zainstalować aplikację? Pobiera się nią z programów App Store lub Google Play znajdujących się w telefonie. Po jej zainstalowaniu trzeba wprowadzić swój numer telefonu. Dalej, konto zostanie zweryfikowane poprzez kod otrzymany w SMS. Aplikacja poprosi również o zgodę na udostępnienie danych GPS. Skąd z kolei będzie wiadomo, że aplikacja zostanie zainstalowana właśnie przez osobę przybywającą na kwarantannie. Policja weryfikację osób prowadzi właśnie przez kontakt telefoniczny z nimi, będąc już pod domem. Jest więc stworzona specjalna baza danych z numerami telefonów osób przebywających na kwarantannie. Aplikacja z tą bazą zostanie powiązana. Przy okazji instalowania aplikacji, poprosi ona użytkownika telefonu o wykonanie pierwszego selfie, które będzie porównywane z każdym kolejnym zdjęciem - by było wiadomo, że na każdym ze zdjęć jest ta sama osoba.
Aplikacja będzie posiadała także inne opcje. Można poprzez nią zgłosić się o pomoc do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w określonych sytuacjach będą mogły dostarczyć żywność czy leki do osoby przebywających na kwarantannie. Można także przez nią zgłosić bezpośrednie zagrożenie zarażeniem.
W przypadku problemów technicznych z aplikacją, przygotowana została też specjalna infolinia, pod którą można dzwonić, nr tel. 22-165-57-44.

Damian Stawski
Pałuki nr 1467 (13/2020)

Reklama na stronie

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.