Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

83-letnia Czesława Paczkowska była dotychczas najstarszą pielgrzymującą strzeleńską parafianką. W pielgrzymce uczestniczyła 26. razy. W tym roku, ze względu na odbytą operację nogi, nie wyruszyła na pątniczy szlak. Przybyła jednak do bazyliki, by pożegnać tegorocznych pielgrzymów. fot. Paweł Lachowicz

Strzelnianie wędrują do Częstochowy w pielgrzymce promienistej już po raz 38. W tym roku, do stóp Jasnogórskiej Pani pielgrzymuje 17 osób.

HISTORIA STRZELEŃSKICH PIELGRZYMEK

Ze strzeleńskiej bazyliki w środę 28 lipca wyruszyła 38. pielgrzymka na Jasną Górę. Przez dziewięć dni pątnicy przejdą 264 km. Kontynuują tym samym tradycję, której początek sięga czasów międzywojennych, gdzie z Archidiecezji Gnieźnieńskiej co roku wyruszały dwie piesze pielgrzymki: promienista i kolorowa.
Prekursorem i organizatorem pierwszych strzeleńskich pielgrzymek był ówczesny wikariusz strzeleńskiej parafii ks. Tomasz Peta, obecny arcybiskup archidiecezji w Astanie, w Kazachstanie. Jednym z pierwszych pielgrzymów był Piotr Barczak, muzyk, nauczyciel i dyrygent orkiestry dętej OSP w Strzelnie, a pierwsza pielgrzymka, która wyruszyła ze Strzelna w 1984 roku liczyła zaledwie 6 pielgrzymów. Wśród nich pielgrzymowali ks. Tomasz Peta, Piotr Barczak, Roman Paradowski, Maciej Piotrowicz, Wojciech Janicki i Błażej Bemke. Przypomnijmy, że symbolem pielgrzymów grup promienistych jest to, że każda z tych grup niesie cząstkę krzyża, składanego po dotarciu do Częstochowy pod Jasnogórskimi Wałami. Tradycja niesienia cząstek krzyża zrodziła się w czasach komunizmu, bowiem już w latach 60. pielgrzymowanie napotykało na liczne restrykcje ze strony milicji. Wówczas, większe grupy pielgrzymkowe uznawane były za nielegalne zgromadzenia i zabraniano pątnikom wędrować. Organizatorzy pielgrzymki postanowili pielgrzymować w mniejszych grupach i chodzili różnymi drogami, aby nie wzbudzać podejrzeń. Wszyscy natomiast spotykali się tego samego dnia w Częstochowie i tam składali cząstki niesionego krzyża.

KONTYNUACJA

Tegoroczna pielgrzymka jest kontynuacją ubiegłorocznej. Pątnicy będą pielgrzymować pod hasłem zaczerpniętym z Psalmu 34. Skosztujcie i zobaczcie. Zarówno grupy promieniste, jak i kolorowe dotrą na Jasną Górę 5 sierpnia. Jak przed pandemią, przed wejściem na jasnogórski szczyt, złożony zostanie pielgrzymkowy krzyż, z którym pątnicy podążą do kaplicy Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Wieczorem będą prowadzić Apel Jasnogórski. Pielgrzymka zakończy się 6 sierpnia w święto Przemienienia Pańskiego. Rano, na wałach, sprawowane będzie nabożeństwo drogi krzyżowej, a następnie celebrowana będzie msza św. pod przewodnictwem i z homilią prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.

Istnieje  również możliwość pielgrzymowania duchowego. Na stronie www.ppag.pl oraz w mediach społecznościowych dostępne są zarówno relacje z drogi, jak i materiały informacyjne.

Niektórzy strzeleńscy wierni do Częstochowy wędrują co roku, inni próbują swoich sił po raz pierwszy. Niepobitym rekordzistą jest Leszek Radtke, który pielgrzymuje ze strzeleńską pielgrzymką już po raz 34. Ponadto po raz 32. na Jasną Górę wędruje Stanisława Drzewiecka. Od wielu lat wśród pielgrzymów na Jasną Górę znajduje się też Danuta Popielewska. W rozmowie z naszym reporterem pielgrzymi przyznali, że różne są powody, dla których zdecydowali się na długą i uciążliwą drogę. Często chcą za coś podziękować, albo prosić Matkę Bożą o wsparcie. W tym roku ze Strzelna do stóp Pani Jasnogórskiej wędruje 17 osób.

Najmłodszym pielgrzymem jest Ireneusz Dymarkowski, a najstarszym pielgrzymem jest Stanisława Drzewiecka. Przewodnikiem duchowym pielgrzymów jest po raz czwarty wikariusz parafii ks. Daniel Leszczyński. Grupa ze Strzelna jest jedną z 17 grup wchodzących w skład 38. Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji  Gnieźnieńskiej Promienistej.

Wyjście strzelnian na pątniczy szlak poprzedzone zostało tradycyjnie uroczystą eucharystią sprawowaną w kościele pw. Świętej Trójcy w Strzelnie, pod przewodnictwem proboszcza parafii ks. kanonika Ottona Szymków. - Wyruszacie na pątniczy szlak, by polecać Bogu swoje własne intencje, sprawy innych, nie zapominajcie też o naszej parafii - mówił ks. proboszcz. Na pielgrzymkowy szlak strzeleńscy pątnicy wyruszyli około 12.00, po wspólnej modlitwie Anioł Pański, prowadzonej przez ks. Daniela i błogosławieństwie ks. proboszcza. Pielgrzymi na pątniczy szlak zabrali puszkę z intencjami, prośbami i podziękowaniami do Matki Bożej Jasnogórskiej, które parafianie składali na ołtarzu MBNP. Piesi pielgrzymi w tych intencjach będą modlić się codziennie, a szczególnie u stóp Jasnogórskiej Pani.

PIERWSZY POSTÓJ W WILCZYNIE

Pierwszy etap pielgrzymowania zakończył się w Wilczynie. Tam, dzięki uprzejmości mieszkańców, o 19.00 odbyła się wspólna kolacja, a o 20.00 wspólny Apel Jasnogórski. W tym roku nie odbył się doroczny koncert pielgrzymkowy.

W czwartek po porannej eucharystii i śniadaniu, około 8.15 pielgrzymi udali się do Lichenia, gdzie dotrą w późnych godzinach popołudniowych. Licheń, od samego początku istnienia strzeleńskiej pielgrzymki, jest miejscem, gdzie wędrowcy zatrzymują się na postój i nocleg. Tak zostało do dziś. Pielgrzymi skorzystają tam z noclegu oraz z gościnności licheńskich parafian, którzy wraz z proboszczem przygotują dla nich kolację. Dni podczas pielgrzymowania są różne, raz świeci słońce, raz pada deszcz. Pielgrzymi są przygotowani na każdą temperaturę. Pielgrzymom towarzyszy, udostępniony dzięki firmie Sanplast, samochód dostawczy z kierowcą Leszkiem Radtke, który wiezie pielgrzymom żywność. Wśród pielgrzymów wybrane są także osoby, które wchodzą w skład odpowiednich sekcji. Grupa ma zabezpieczenie medyczne, są też osoby czuwające nad bezpieczeństwem idących.

Sekcją medyczną dowodzi Beata Rakoniewska. To ona dba o apteczkę i dobre samopoczucie pielgrzymów. O bezpieczeństwo na drodze, w ramach tzw. sekcji drogowo-porządkowej dbają: Mikołaj Kulpa i Hanna Duszyńska. Do sekcji gospodarczej (kuchnia) należą Janina Wesołek i Danuta Popielewska. Sekcji muzycznej dowodzi Anna Rodak. Do sekcji liturgicznej należy Mikołaj Kulpa. 

DOŁĄCZĄ ROWEROWI PIELGRZYMI

Na ostatni postój przed Częstochową, który ma miejsce w Białej, do pielgrzymów dołączy XIII rowerowa pielgrzymka ze Strzelna, której organizatorem jest strzeleńska parafia wraz z oddziałem PTTK z prezesem Zbigniewem Domańskim, a której przewodnikiem duchowym jest wikariusz strzeleńskiej parafii ks. Marcin Korybalski. Również do Częstochowy dotrze autokarowa pielgrzymka ze Strzelna, wraz z proboszczem ks. Ottonem Szymków, która na Jasnej Górze powita strzeleńskich pieszych pątników i będzie uczestniczyła we wspólnej eucharystii.

Po mszy św. część pielgrzymów uda się w drogę powrotną do domów, a część pozostanie jeszcze w Częstochowie. Strzeleńscy pątnicy zabrali w sercach na pątniczy szlak swoje osobiste sprawy, sprawy swoich rodzin i swojej parafii, by po 9 dniach wędrówki przedstawić je Jasnogórskiej Pani.

TRASA PIELGRZYMKI

Trasa strzeleńskiej pielgrzymki liczy 9 dni (etapów) oraz 264 kilometry, co daje średnio ok. 29 kilometrów dziennie. Najdłuższy etap mierzy ok. 48 km, natomiast najkrótszy ok. 18 km. 
Dzień 1: 28 VII - Strzelno - Wilczyn
Dzień 2: 29 VII - Wilczyn - Licheń
Dzień 3: 30 VII - Licheń - Władysławów
Dzień 4: 31 VII - Władysławów - Dobra
Dzień 5: 1 VIII - Dobra - Warta
Dzień 6: 2 VIII - Warta - Stoczki
Dzień 7: 3 VIII - Stoczki - Osjaków
Dzień 8: 4 VIII - Osjaków - Miedźno
Dzień 9: 5 VIII - Miedźno - Częstochowa

Więcej zdjęć w naszej galerii.

Magdalena Lachowicz, 28 VII 2021

Reklama na stronie

Inne: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Inne

Więcej: Inne

loading...
Więcej: Inne

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.