Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Reklama na kalendarzu Pałuk

My wydawcy polskich gazet lokalnych zgromadzeni na zjeździe w Sobieszewie wzywamy Państwo Polskie do zdecydowanych działań zmierzających do uwolnienia Andrzeja Poczobuta.

Ten polski dziennikarz od pół roku jest pozbawiony wolności i przebywa w białoruskim areszcie śledczym w Żodzinie. Czujemy się bezsilni i bezradni, ale mamy świadomość, że władze polskie mają narzędzia do tego by zmusić reżim Łukaszenki do uwolnienia naszego kolegi. Oświadczamy, że nigdy nie pogodzimy się z sytuacją represjonowania dziennikarzy. W sobotę, 25 września przyłączamy się do akcji Fundacji Grand Press i we wszystkich naszych portalach internetowych przypomnimy o tragicznej sytuacji w jakiej znajduje się nasz kolega dziennikarz Andrzej Poczobut a także wielu białoruskich dziennikarzy.

Sobieszewo, 23 września 2021
/apel podpisał m. in wydawca Pałuk Dominik Księski/

Andrzej Poczobut od lat narażał się białoruskiej władzy artykułami nieprzychylnymi reżimowi. Za rzekome „podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym i rehabilitację nazizmu" grozi mu dwanaście lat więzienia.
W przepełnionym więzieniu nr 8 w mieście Żodzino pod Mińskiem, gdzie teraz przebywa, władze ograniczają mu dostęp do leków na serce i możliwość kontaktu z bliskimi. Tam też przechodził ciężkie zakażenie koronawirusem.
Kiedy białoruski dyktator zaproponował mu wolność w zamian za opuszczenie Białorusi - Andrzej Poczobut odmówił. Nigdy nie przestał wierzyć, że Białoruś stanie się krajem, w którym - jak pisał - „krytyka nie będzie uznawana za oszczerstwo, a prawda nie będzie pomówieniem".

Ostatni tweet Andrzeja Poczobutta przed aresztowaniem brzmiał: „Polskie partie powinny mieć wspólną, długofalową politykę wspierania zagrożonej na Białorusi represjami polskości. To jest sprawa ponad podziałami". Dlatego wydawcy polskich gazet lokalnych żądają od polskich i europejskich polityków, by występowali w tej sprawie do władz Unii Europejskiej, by naciskali na Białoruś oraz jej protektora i patrona - Rosję. Na rzecz uwolnienia naszego dziennikarza i działaczy Związku Polaków na Białorusi należy działać ponad politycznymi podziałami. Jak pisał Konstanty Gebert - „Siedzi Pan też za nas. Te wszystkie wolności, których Pan broni: słowa, wyborów, tożsamości, my jeszcze mamy. Mamy je także dlatego, że Pan i tysiące takich jak Pan, pokazują na Białorusi cenę, jaką się płaci za ich odebranie".

(jj,dk), 25 IX 2021

Reklama na stronie

Inne: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Inne

Więcej: Inne

loading...
Więcej: Inne

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.