Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Nieodłącznym elementem Nocy Świętojańskiej było puszczanie wianków na taflę jeziora fot. Paweł Lachowicz

24 czerwca na plaży w Wójcinie (gm. Jeziora Wielkie) odbyła się Noc Świętojańska, czyli dzień zakochanych po słowiańsku.

Impreza rozpoczęła się przeprowadzeniem konkursów rekreacyjno-sportowych z nagrodami dla dzieci, które prowadzili instruktorzy GOKiR Patryk Gospodarczyk i Piotr Szydłowski. Dzieci rywalizowały między innymi w biegu w workach, łowieniu rybek, biegu w parach z zawiązanymi nogami czy grze w kolory. Była również konkurencja szukania kwiatu paproci, w której zwyciężył Bartek Mochański. Konkursy przeplatane były występami artystycznymi. Na plenerowej scenie odbył się koncert zespołu regionalnego ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wlkp. w Wójcinie oraz koncert w wykonaniu Axela Dropa z Rzeszyna. Strażacy z OSP w Jeziorach Wielkich z prezesem Arkadiuszem Kowalskim zagwarantowali rejsy po jeziorze łodzią ratunkową

REKLAMA

Jak przystało na prawdziwe Świętojanki nie zabrakło tradycyjnego puszczania wianków, które poprzedzone było przeprowadzonym konkursem z nagrodami na najpiękniejszy wianek. Komisja konkursowa w składzie: wójt Dariusz Ciesielczyk, radna Joanna Jędraszczak i szefowa miejscowego KGW Teresa Różalska oceniła dostarczone na konkurs wianki wykonane z materiałów ekologicznych. Zwyciężył wianek dostarczony przez Kingę Mochańska.

O zmroku najmłodsze panny – dziewice w rytmie piosenki Wiła wianki przeniosły wianki w specjalnie ustawionym szpalerze do łodzi ratunkowej OSP w Jeziorach Wielkich, którą wraz ze strażakami popłynęli na środek jeziora, skąd puścili wianki na taflę wody. Rzucanie wianków na wodę jest najpopularniejszą z folklorystycznych tradycji. Wróżba ta przeznaczona jest dla panien i kawalerów, którzy czekają na wielką miłość.
W trakcie strażacy rozpalili wielkie ognisko, przy którym uczestnicy festynu piekli kiełbaski.

 

 

Po zapadnięciu zmroku na tafli jeziora pojawił  się oczekiwany dobry duch jeziora, czyli Światowid, który przypłynął łódką i pozdrowił wszystkich mieszkańców, turystów oraz wczasowiczów goszczących nad jeziorem wójcińskim. Całość zakończyła się o północy zabawą taneczną, do której przygrywał Rafał Nawrocki. Organizatorem imprezy był GOKiR w Jeziorach Wielkich przy współpracy KGW i OSP w Wójcinie oraz OSP w Jeziorach Wielkich.

Paweł Lachowicz, 25 VI 2022

 

 

 

Reklama na stronie

Inne: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Inne

Więcej: Inne

loading...
Więcej: Inne

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.