Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Koparka wyciąga szlam z brzyduli z kierunku od strony ul. Hallera   fot. Marek Holak

Ostatni raz rów biegnący przez park miejski, wzdłuż placu zabaw dla dzieci, marketu i potem wzdłuż ulicy Wodnej czyszczony był trzy lata temu.

REKLAMA

Ponad dwa tygodnie temu, podczas komisji Rady Miejskiej w Mogilnie w poniedziałek 20 czerwca, o wyglądzie śmierdzącego rowu, biegnącego od strony amfiteatru i skręcającego wzdluż ul. Wodnej aż do plant i przepustem pod planatami do jeziora mogileńskiego mówił radny Przemysław Majcherkiewicz. Chcial tam zaprowadzić burmistrza Leszka Duszyńskiego, by pokazać mu obecny stan rowu, nazywanego pospolicie przez mieszkańców Mogilna - brzydulą.

Od dłuższego czasu utrzymuje się tam podwyższony stan śmierdzącej wody, a właściwie ścieków z pływającymi po powierzchni wody osadami z dna rowu. Woda w rowie wygląda tak, jakby ktoś tam rozlał mleko. Im cieplejsze dni, tym rów bardziej śmierdzii i na pewno nie jest wizytówką parku miejskiego. O brzyduli mówił także radny Waldemar Krystkowiak, pytając, czy ktoś tam w ogóle czyści przepusty pod plantami, czy są one drożne, itp. Właściwie taki stan rowu z mniejszym lub większym natężeniem smrodu trwa od kilkudziesięciu lat.

 

Cały wybrany szlam z brzyduli został wyrzucony na brzeg rowu. Ma przeschnąć i wtedy zostanie wywieziony. fot. Marek Holak

 

Po ponad dwóch tygodniach od wniosków składanych przez radnych, we wtorek 5 lipca rozpoczęto czyszczenie rowu. Prace wykonuje firma Ecoroad z Sikorowa (powiat inowrocławski) z pomocą spółki wodnej MPGK z Mogilna. Szlam na calej długości brzyduli przy pomocy koparki wyciągany jest na pobocze rowu. Pracownicy powiedzieli nam, że przy tak ciepłej pogodzie, szlam szybko obeschnie i w najbliższych dniach zostanie uprzątnięty i wywieziony. Twierdzili, że nie ma lepszej metody na wywiezienie pozostałości po szlamie. Część wody z rowu była również wypompowywana.

 

Czyszczenie rowu przy przepuście, który dalej prowadzi pod plantami w kierunku jeziora fot. Marek Holak

 

Na razie przepust pod przejściem w kierunku za amfiteatrem i do rzeki Panny został zatkany workami z piaskiem. Zostanie otwarty dopiero wtedy, gdy rów zostanie dokładnie wyczyszczony.

Do tematu wrócimy już jutro, w środę 6 lipca.

Marek Holak, 5 VII 2022

Reklama na stronie

Inne: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Inne

Więcej: Inne

loading...
Więcej: Inne

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.