Zakład Aktywności Zawodowej, jako jednostka samorządowo budżetowa Gminy Strzelno działa w Przyjezierzu od 2015 roku fot. Magdalena Lachowicz

20 lipca podczas sesji absolutoryjnej w Strzelnie omawiany był raport o stanie gminy za 2021 rok. Radny Piotr Pieszak zwrócił uwagę na rosnące koszty utrzymania Zakładu Aktywności Zawodowej w Przyjezierzu.

REKLAMA
Chemirol - oleje Fuchs

Zakład Aktywności Zawodowej w Przyjezierzu jest samorządową jednostką budżetową Gminy Strzelno.

NA RZECZ NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Przedmiotem działalności ZAZ-u jest działalność na rzecz osób niepełnosprawnych. ZAZ z chwilą powstania miał za zadanie stworzyć dla osób niepełnosprawnych możliwość ich rozwoju zawodowego i społecznego oraz miał przeciwdziałać marginalizacji i wykluczeniu społecznemu tych osób. Zakład jest sposobem na rehabilitację i integrację osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem. Pomaga osobom niepełnosprawnym odnaleźć się na rynku pracy. Prowadzi także nieodpłatną rehabilitację dla pracowników niepełnosprawnych.

Jednymi z ostatnich inicjatyw ZAZ są lodowy wózek, leżaki i parasole, które zagościły na strzeleńskim rynku fot. Magdalena Lachowicz

ZNAKOMITA BAZA

Z pomocą Urzędu Miejskiego w Strzelnie i ciężkiej pracy pracowników udało się stworzyć ciekawy ośrodek rehabilitacyjno-szkoleniowo-wypoczynkowy. Hotel to miejsce, które posiada wszelkie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Windy, podjazdy, platformy oraz przystosowane łazienki. Funkcjonuje tam restauracja tarasowa, gdzie posiłki serwowane są przez kuchnię ZAZ, zorganizowana jest wypożyczalnia sprzętu turystycznego - rowery wodne, kajaki, rowery szosowe, kijki nordic. W ZAZ zatrudnieni są wykwalifikowani rehabilitanci i masażyści. Gabinet fizjoterapii wyposażony jest w znakomity sprzęt. ZAZ zapewnia zajęcia na siłowni, elektroterapię, fizykoterapię, masaże lecznicze i relaksacyjne, spacery z kijkami oraz ćwiczenia w grupach. Posiada salę konferencyjną z wyposażeniem multimedialnym.

To świetne miejsce na całoroczny wypoczynek indywidualny i zorganizowany, rehabilitację leczniczą oraz organizację szkoleń i konferencji. Ponadto ZAZ świadczy usługi pralnicze, ogrodnicze oraz sprzątające. Zajmuje się kompleksowym oczyszczaniem i gospodarką zielenią na terenie Strzelna. Działalność Zakładu współfinansowana jest ze środków PFRON za pośrednictwem Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.Zgodnie z założeniami w ZAZ co najmniej 70% ogółu zatrudnionych osób muszą stanowić osoby niepełnosprawne zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności lub do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. 30% pracowników ZAZ to osoby pełnosprawne, tzw. pracownicy obsługi - trenerzy. Nadzór nad działalnością ZAZ-u sprawuje burmistrz Strzelna, który kontroluje gospodarkę finansową, działalność rehabilitacyjną i usługowo-wytwórczą.

Z początkiem działalności, czyli od roku 2015 w ZAZ utworzonych zostało 38 miejsc pracy, z tego 27 dla osób niepełnosprawnych. Z roku na rok liczba zatrudnionych osób zwiększała się. Co bardzo ważne dla funkcjonowania ZAZ, oprócz tego co zakład sam wypracuje, gmina Strzelno dokładała rocznie ok. 400.000 zł. Obecnie liczba zatrudnionych osób wzrosła do blisko 80 osób, a w związku z tym wzrosły też koszty gminy ponoszone na ZAZ do blisko 500.000 zł.

ZAZ w okresie letnim prowadzi na plaży głównej Przyjezierza wypożyczalnie sprzętu wodnego fot. Magdalena Lachowicz

NIEPOKÓJ RADNEGO

Ta sytuacja bardzo zaniepokoiła radnego Piotra Pieszaka, który podczas sesji 20 lipca, gdy omawiany był raport o stanie gminy za 2021 rok pytał burmistrza Dariusza Chudzińskiego, czy w związku z takim wzrostem zatrudnienia pracę otrzymali tam mieszkańcy gminy Strzelno. Wyliczał, że w ubiegłym roku ilość osób zatrudnionych w ZAZ wzrosła do 76 pracowników. W związku z tym pytał burmistrza, czy ci dodatkowo przyjmowani do pracy w ZAZ są mieszkańcami gminy Strzelno.

- Bo rośnie nam koszt utrzymania tej placówki. Środki organizatora [czyli gminy - przyp. mal] w ubiegłym roku wynosiły 407.000 zł, a w tym roku będzie to już ponad 500.000 zł. W związku z tym, czy nie powinniśmy tam jednak w jakiś sposób reagować, bo głównym zadaniem jest tam rehabilitacja osób niepełnosprawnych oraz przygotowanie ich do pracy na wolnym rynku. Kiedy tam byliśmy, to okazało się, że spośród wszystkich tam zatrudnionych, tylko raptem 16 osób jest ze Strzelna. Dodatkowo na dzisiaj sytuacja jest tam niejasna w związku z utratą części Przyjezierza, którą przejęła gmina Jeziora Wielkie. Byliśmy na spotkaniu w Jeziorach i w zasadzie rozmowa, nie wiem na czym się zakończyła, pewnie na niczym, natomiast my również utrzymujemy pracowników niepełnosprawnych z gmin Jeziora Wielkie. Czy tu nie powinniśmy w jakiś jednak sposób tej ilości pracowników jakoś bardziej kontrolować. Bo koszt rośnie i to po stronie organizatora, czyli gminy Strzelno - mówił Piotr Pieszak.

GODNOŚĆ LUDZI NAJWAŻNIEJSZA

Burmistrz Chudziński odpowiedział, że ZAZ jest bardzo specyficzną placówką, która zaczęła wreszcie świadczyć usługi dające godność pracownikom. Ludzie tam zatrudnieni, zdaniem burmistrza, wykonują konkretną, namacalną i bardzo poważną dla społeczeństwa strzeleńskiego pracę. Zwracał uwagę na to, że tak naprawdę gminie została tylko jedna kuchnia spośród przedszkoli, szkół i reszty placówek. Wszystko jest teraz oparte na cateringu ZAZ-u. Ponadto sprzątanie miasta jest też w całości oparte o pracowników ZAZ. - Nie wynajmujemy żadnej firmy z zewnątrz. Nie musimy płacić zewnętrznym przedsiębiorcom, a mamy swojego przedsiębiorcę, bo tak to trzeba nazwać - podkreślał burmistrz.

Dalej wyliczał, że cała struktura opieki nad wypoczywającymi w Przyjezierzu w formie hotelu i zaplecza konferencyjnego zapewniona jest przez ZAZ. - No niestety tak ten budżet jest skonstruowany tej placówki, że im więcej zarobią, tym więcej trzeba do nich dołożyć. Ale ta różnica nie jest wielka, gdyż wynosi 400.000 zł z haczykiem do 500.000 zł. - Gminy Strzelno nie kładzie to na łopatki i z całą pewnością nie położy. Natomiast podkreślam, nie dzielimy tam ludzi. Nawet się nad tym nigdy nie zastanawiałem, ile osób jest tam ze Strzelna, a ile z Mogilna, ile z Jezior Wielkich. Jest to kompletnie nieistotne. To są osoby z określonymi ciężkimi orzeczeniami o niepełnosprawności i godność tych ludzi jest dla mnie najważniejsza - tłumaczył burmistrz. Dodał, że zadanie postawione przed nowym dyrektorem było takie, że mają się naprawdę mocno i wyraźnie odcisnąć w życiu społecznym Strzelna. I teraz nie ma imprezy, na której ZAZ nie byłby obecny, której by nie zabezpieczał. - To są bardzo ważni ludzie, te 100.000 zł nie ma żadnej wartości w kontekście tego, co oni tak naprawdę robią. Za każdym człowiekiem przyjętym tam do pracy idą też dodatkowe pieniądze. Bo jeśli mielibyśmy przeliczyć te siedemdziesiąt parę osób na 100 procent wynagrodzenia, to byłyby wtedy kwoty nie do udźwignięcia przez gminę, ale idzie za tym refinansowanie, ale także obowiązek do dopłacenia 10 procent. Nie wydaje mi się, że należałoby schładzać działalność i gasić potencjał tej placówki. Ja rozumiem, że budzi to wątpliwości niektórych osób, ale tak się to dzieje - dodał burmistrz Chudziński.

W ZAZ można wypożyczyć rowery szosowe oraz kijki do nordic walking fot. Magdalena L:achowicz

Radny Piotr Pieszak stwierdził, że co do słuszności działania tego zakładu nie ma co dyskutować. Zaznaczał, że też był za tym, żeby ten zakład utworzyć, tyle że zakład był wtedy o połowę mniejszy. Mówił, że ZAZ wchodzi w różne dziedziny działania, a tym samym konkuruje z przedsiębiorcami z terenu gminy Strzelno. - Jestem za tym, żeby ludziom pomagać, ale musimy też patrzeć na to, że to są środki budżetowe, które moglibyśmy częściowo wydać na inne cele, na które na przykład brakuje - mówił radny Pieszak.

Zdaniem burmistrza, ZAZ jest kolejnym zakładem pracy, który gmina wspiera. Jednak, jak podkreślił na 70 milionowy budżet gminy, te 100.000 zł więcej dla ZAZ nie jest problemem, biorąc pod uwagę relacje odbiorcy, bo to jest, zdaniem burmistrza najważniejsze.

Magdalena Lachowicz, 21 VII 2022

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.