Najstarszym pielgrzymem jest 83 - letni Zygmunt Paradowski fot. Paweł Lachowicz

2 sierpnia, wczesnym rankiem w XIV pielgrzymce rowerowej na Jasną Górę wyruszyła 34 osobowa grupa cyklistów ze Strzelna i okolic. Trzy noclegi, czwarty w Częstochowie. - Co roku delikatnie zmieniamy trasę przejazdu, by przy okazji zwiedzić miejsca, których jeszcze nie znamy - mówi prezes strzeleńskiego PTTK Zbigniew Domański. 

REKLAMA

Wyjazd pielgrzymów nastąpił po uroczystej eucharystii koncelebrowanej o godz. 7.00 w strzeleńskiej bazylice przez przewodnika duchowego pielgrzymów ks. Marcina Korybalskiego i proboszcza parafii ks. Krzysztofa Tarbickiego.  Na dziedzińcu przed bazyliką, gdy rowerzyści, zaopatrzeni w specjalnie na tę okazję wykonane kamizelki odblaskowe z nadrukiem oraz wodę mineralną wzięli już swoje rowery ks. proboszcz odmówił modlitwę oraz pobłogosławił cyklistów, życząc szerokiej i bezpiecznej drogi. Grupę strzeleńskich cyklistów prowadzi prezes PTTK Zbigniew Domański. Dźwięk gwizdka oddany przez niego, był sygnałem do odjazdu.

 

Rowerową grupę pielgrzymów prowadzi prezes strzeleńskiego PTTK Zbigniew Domański fot. Paweł Lachowicz

 

Podczas pięciodniowej pielgrzymki cykliści zgodnie z przepisami ruchu drogowego jadą w trzech grupach, w odstępie 200 m. W sumie pokonają 280 kilometrową trasę, odbędą  cztery noclegi. 2 sierpnia - w Kościelcu, 3 sierpnia w Męce, 4 sierpnia - w Siemkowicach i 5 sierpnia - w Częstochowie.

 

W tym roku rowerowa grupa pielgrzymów liczy 34 osoby. Na dziedzińcu przed bazyliką pożegnał ich i na drogę pobłogosławił proboszcz parafii ks. Krzysztof Tarbicki fot. Paweł Lachowicz

 

Na Jasnej Górze cykliści spędzą noc na Halach u sióstr, w tym samym miejscu, co piesi pielgrzymi. Trasa rozłożona została na równe etapy po ok. 80 km. Cykliści w trakcie podróży zbaczają też z trasy i zwiedzają sanktuaria, miejsca kultu oraz zabytki. W czwartek, 5 sierpnia cykliści wraz z pieszą pielgrzymką, która wyruszyła ze Strzelna w czwartek, 28 lipca wspólnie wejdą na Jasnogórskie Wały.

 

Najmłodszym pielgrzymem jest Stanisław Wojtasiński, któremu w pielgrzymce towarzyszy ojciec Wojciech Wojtasiński fot. Paweł Lachowicz

 

Opiekunem duchownym pielgrzymów – cyklistów jest wikariusz strzeleńskiej parafii ks. Marcin Korybalski. Pielgrzymkę prowadzi Zbigniew Domański. Wraz z cyklistami podąża samochód wiozący bagaże z kierowcą Karolem Rakoniewskim. Najstarszym pielgrzymem – cyklistą jest 83 – letni Zygmunt Paradowski ze Strzelna, a najmłodszym pielgrzymem 14 - letni Stanisław Wojtasiński z Bielic (gm. Mogilno). Opiekę medyczną zapewniają Maria   Wojdyła i Kamila Paradowska. 6 sierpnia o 11.00 cykliści uczestniczyć będą w specjalnej mszy świętej zorganizowanej dla nich u sióstr na jasnogórskim szczycie.

 

fot. Paweł Lachowicz

 

Później nastąpi powrót cyklistów autokarem do Strzelna. Po rowery strzeleńskich turystów do Częstochowy uda się samochód z kierowcą udostępniony przez firmę Sanplast z Wymysłowic.Organizatorem pielgrzymki rowerowej jest parafia p.w. św. Trójcy w Strzelnie we współpracy ze strzeleńskim oddziałem  PTTK.

TRASA TRZY RAZY PO 80 KM

W Miedźnie rowerzyści spotkają się z pieszymi pielgrzymami ze Strzelna i tam będą wspólnie nocować. Na Jasnej Górze cykliści spędzą noc na Halach u sióstr, w tym samym miejscu, co piesi pielgrzymi. Trasa rozłożona została na równe etapy po ok. 80 km. W sumie cykliści pokonają blisko 280-kilometrową trasę. Cykliści w trakcie podróży będą zbaczali też z trasy i zwiedzali sanktuaria, miejsca kultu oraz zabytki.

 

Każdy pielgrzym - cyklista przed wyjazdem otrzyma wykonane specjalnie na tę okazję kamizelki odblaskowe z nadrukiem fot. Magdalena Lachowicz

 

 - Co roku delikatnie zmieniamy trasę przejazdu, by przy okazji zwiedzić miejsca, których jeszcze nie znamy - powiedział nam prezes PTTK Zbigniew Domański. Opiekunem duchowym pielgrzymów-cyklistów będzie po raz siódmy wikariusz strzeleńskiej parafii ks. Marcin Korybalski. Pielgrzymkę poprowadzi szef strzeleńskiego oddziału PTTK Zbigniew Domański. Każdy pielgrzym-cyklista przed wyjazdem otrzymał wykonane specjalnie na tę okazję kamizelki odblaskowe z nadrukiem.

 

 

Paweł Lachowicz, 2 VIII 2022

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.