Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Strażacy założyli na rozebrany dach budynku gumową plandekę   fot. Paweł Lachowicz

5 sierpnia w pożarze domu dobytek życia straciły 3 rodziny - 7 osób. Poszkodowanym rodzinom udzielana jest pomoc finansowa i rzeczowa. Rodzina z 2 małych dzieci (córka właścicieli z rodziną) otrzymała propozycję przydziału mieszkania. Dwie pozostałe rodziny zamieszkujące parter zniszczonego domu na czas odbudowy będą przebywały u swoich bliskich. W poniedziałek 8 sierpnia burmistrz zwołał posiedzenie Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Utworzone zostały także dwie publiczne zbiórki na zrzutka.pl

REKLAMA

OGIEŃ NA PODDASZU

5 sierpnia około 10.00 w Strzelnie doszło do pożaru prywatnego domu jednorodzinnego przy ulicy Inowrocławskiej. Pożar pojawił się na poddaszu budynku. W akcji gaśniczej udział brało 12 jednostek straży pożarnej z JRG Mogilno i JRG Inowrocław, a także OSP z Kruszwicy, Strzelna, Gębic i Ostrowa. Po przybyciu na miejsce zdarzenia, strażacy zastali  palący się dach budynku od strony podwórza oraz mieszkanie na poddaszu.

O pożarze i akcji ratunkowej przeczytasz pod linkiem:

http://palukimogilno.pl/artykuly/artykuly-na-sygnale/5869-pozar-domu-na-ul-inowroclawskiej-w-strzelnie

ZAKAZ UŻYTKOWANIA BUDYNKU

Strażacy z OSP w Strzelnie zostali na miejscu tragedii i pomagali w sprzątaniu. Dach został całkowicie rozebrany, a gmina zajęła się załatwianiem specjalnych plandek, żeby przykryć rozebrane poszycie dachowe, tak, by nic więcej nie zamakało, tylko schło. Strażacy pomogli też w wynoszeniu wyposażenia domu oraz uprzątnięciu całego terenu pogorzeliska. Po całkowitym ugaszeniu pożaru w asyście policji i zastępów straży pożarnej mieszkańcy wzięli z mieszkań najpotrzebniejsze rzeczy osobiste. Policja zabezpiecza miejsce zdarzenia do czasu oględzin przez biegłego sądowego z dziedziny pożarnictwa. Przyczyna pożaru na razie nie jest znana. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi policja. Na obecną chwilę dom nie nadaje się do zamieszkania. Nadzór budowlany wydał właścicielom zakaz użytkowania budynku. Pogorzelcy przebywają w okolicy u swoich rodzin.

 

fot. Paweł Lachowicz

 

PRZYDZIAŁ MIESZKANIA I ZASIŁKI DLA POSZKODOWANYCH

Już w piątek, burmistrz Dariusz Chudziński udzielił pomocy jednej z rodzin z dwójką małych dzieci (córka właścicieli z rodziną). Otrzymała ona propozycję przydziału mieszkania, które gmina posiada po wyprowadzce Ukrainek. - Czekamy, aż strażacy zakończą akcję. Rodzina ma na chwilę obecną gdzie się podziać - powiedział nam burmistrz Chudziński. W pomoc pogorzelcom zaangażowany został Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Burmistrz powiedział nam, że rodziny otrzymają zasiłki celowe i większy zasiłek na pomoc w odbudowie zniszczonego pożarem domu, szczególnie na odbudowę dachu domu. - Rodziny otrzymają szeroko idącą pomoc, tym bardziej, że straciły całe wyposażenie dzieci do szkół. Te wyprawki zostaną im odkupione - dodał burmistrz.

OBRADY SZTABU KRYZYSOWEGO

W poniedziałek, 8 sierpnia zwołane zostało przez burmistrza posiedzenie Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego. W spotkaniu udział wzięli: burmistrz Strzelna Dariusz Chudziński, który prowadził naradę, zastępca burmistrza Piotr Lessnau, sekretarz gminy Ewa Staroojciec, komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Mogilnie bryg. Radosław Gałczyński, komendant Komisariatu Policji w Strzelnie nadkom. Jacek Klemens, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Mogilnie Paweł Czobot, kierowniczka MGOPS w Strzelnie Monika Grabowska, dyrektor ZGKiM w Strzelnie Dariusz Sieradzki, kierownik referatu rolnictwa UM w Strzelnie Maciej Nowak, komendant OSP w Strzelnie Marek Wziętek oraz pełnomocniczka burmistrza do spraw zarządzania kryzysowego Andżelika Kulczycka. - Widzimy w sposób jednoznaczny, że najbardziej ta tragedia dotknęła rodzinę młodych ludzi z dwójką dzieci, którzy stracili w pożarze dosłownie wszystko. O ile piętro niżej dwie rodziny straciły część swego majątku i dach nad głową i woda zalała, co jest rzeczą oczywistą, wyposażenie domu, to część tych rzeczy wyschnie, część trzeba będzie wyrzucić, to tamta rodzina u góry utraciła dosłownie wszystko, wszystko się spaliło. Więc bardzo ważną rzeczą jest to byśmy myśleli wieloetapowo. Ta rodzina jest w sytuacji krytycznej i bezwarunkowo trzeba im pomóc – mówił burmistrz Chudziński.

 

Posiedzenie sztabu kryzysowego fot. Magdalena Lachowicz

 

INSPEKTOR NADZORU BUDOWLANEGO: DOM DO ODBUDOWY

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Paweł Czobot powiedział, że po przeprowadzonej wstępnej ekspertyzie wydał decyzję o odbudowie domu. Jednak przedtem potrzebna jest jeszcze ocena biegłego i opracowanie dokumentacji odbudowy domu. - Do prac rozbiórkowych i remontowych można przystąpić przy zachowaniu wszelkich formalności, które w Starostwie Powiatowym można załatwiać w trakcie. Jeżeli chodzi o konstrukcję budynku, to konieczna jest ekspertyza. Tutaj już osoba powołana przez właściciela budynku powinna ocenić i wskazać co należy rozebrać, a co wymienić. Z całą pewnością trzeba wykonać nowy dach - mówił inspektor Czobot.

PRZYCZYNY POŻARU

Przypuszczalna przyczyna powstania pożaru nie została jeszcze ustalona, a czynności dochodzeniowe prowadzi policja. - Nasze działania na miejscu zdarzenia zakończyły się w sobotę. Miejsce zostało przekazane właścicielom. Natomiast przed nami mnóstwo pracy, ale takiej typowo biurowej, proceduralnej. Główną naszą rolą jest ustalenie przyczyn tego zdarzenia. W prowadzonych przez nas czynnościach uczestniczył biegły z dziedziny pożarnictwa, ale jest ostrożny w wypowiedziach. Dlatego ja też nie chciałbym się wypowiadać dopóki nie będziemy mieli opinii na piśmie i będziemy uprawnieni, by udzielać informacji na ten temat. Jeszcze mnóstwo pracy przed nami w tym zakresie - powiedział nadkom. Jacek Klemens.

 

<

fot. Magdalena Lachowicz

 

POMOC DLA RODZIN, KTÓRE UCIERPIAŁY W POŻARZE

W związku z tym, że jest to proces długotrwały rodzina z małymi dziećmi, z mieszkania, w którym doszło do zarzewia pożaru, po rozpatrzeniu przez komisję mieszkaniową wniosku otrzyma mieszkanie gminne, a dwie rodziny zamieszkujące parter zniszczonego domu na czas odbudowy będą przebywały u swoich bliskich. - Te rodziny muszą mieć poczucie bezwzględnego bezpieczeństwa. My takie mieszkanie rodzinie zaproponujemy, jeśli przyjmą to dobrze, jeśli nie to trudno - mówił burmistrz. Jest to mieszkanie w pełni wyposażone, dwupokojowe w bloku z garażem. W związku z tym, że rodzina z dwójką dzieci, która najbardziej ucierpiała w pożarze i straciła praktycznie cały dorobek życia oraz dokumenty, otrzyma też pomoc z MGOPS w postaci wyprawki szkolnej oraz ubrań. Rodziny otrzymają też specjalne zasiłki celowe. Do tego MGOPS zapewni pomoc we wskazaniu inspektora, który oceni stan budynku i pomoże w zakupie materiałów budowlanych do odbudowy dachu domu. - Radni są o tym poinformowani, o zakupie tych materiałów, radni wiedzą i rozumieją i bezwzględnie wyrażają na to zgodę - dodał burmistrz. W międzyczasie gmina udzieli wsparcia rodzinom poprzez poniesienie kosztów utylizacji odpadów powstałych w wyniku pożaru, już dzisiaj podstawiony został na miejsce wielki kontener na odpady, a miejscowa jednostka OSP zabezpieczy miejsce po rozebranym dachu, żeby nieruchomość nie ulegała dalszej degradacji.

 

fot. Magdalena Lachowicz

 

CHCĄ ZEBRAĆ PRZYNAJMNIEJ 100 TYSIĘCY

Tymczasem poszkodowanym rodzinom udzielana jest pomoc finansowa i rzeczowa.

Ponadto za pośrednictwem Fundacji na rzecz rozwoju Wymysłowic z prezesem Piotrem Franczakiem i członkiem Zarządu Sławomirem Wójcikiem ruszy zbiórka na pomoc pogorzelcom. Została już też utworzona publiczna zbiórka na portalu zrzutka.pl (Na generalny remont domu po pożarze i zalaniu), którą koordynuje Aleksandra Kurdej. Każdy chętny może dokonać wpłaty pod adresem https://zrzutka.pl/ethc9v. Wszystkie środki ze zbiórki będą przeznaczane na konkretne potrzeby poszkodowanych w pożarze. Do godziny 23.00, w poniedziałek, 8 sierpnia, zrzutka została udostępniona 328 razy, zanotowanych było 36 wpłat na kwotę 1.895 zł. Docelowo organizatorzy zbiórki chcą zebrać przynajmniej 100.000 zł. Do końca zbiórki pozostało jeszcze 90 dni. - Czy wiesz, jak to jest stracić w jednej chwili wszystko co miałeś. Stabilność, spokój, swój dom i zaczynać w starszym wieku wszystko od nowa. Będziemy wdzięczni za każdą pomoc w odbudowie domu, koszty przerastają nasze możliwości, a są one bardzo skromne. Proszę wszystkich o pomoc. Liczy się każda złotówka, a my będziemy bardzo wdzięczni - informuje Aleksandra Kurdej

 

fot. Paweł Lachowicz

 

BURMISTRZ DZIĘKUJE

Podczas narady burmistrz podziękował wszystkim druhom i funkcjonariuszom straży pożarnej, którzy brali udział w akcji gaśniczej, z dowódcą akcji kap. Adamem Kopińskim z Cienciska (gm. Strzelno) oraz komendantowi PSP z Mogilna Radosławowi Gałczyńskiemu za sprawnie przeprowadzoną akcję ratowniczo-gaśniczą. Natomiast policji podziękował za nadzór nad akcją na poziomie zabezpieczania śladów i kierowaniem ruchem drogowym w czasie prowadzonej akcji. - Zrobiliście niesamowity kawał dobrej roboty - powiedział burmistrz.

Paweł Lachowicz, 9 VIII 2022

Reklama na stronie

Inne: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Inne

Więcej: Inne

loading...
Więcej: Inne

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.