Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

5 sierpnia Sejm RP przyjął ustawę o dodatku węglowym. Prezydent ustawę podpisał. Składanie wniosków o dodatek węglowy w poszczególnych gminach może ruszyć jeszcze w sierpniu. Wnioski będą przyjmowane do 30 listopada.

Pomimo pięknej, letniej  aury zima zbliża się nieubłaganie, tym samym zbliża się kolejny sezon grzewczy, a ceny opału mocno szybują w górę. Jednak mieszkańcy mogą liczyć na pomoc państwa. Jako pierwsi na wsparcie mogą liczyć ci, którzy opalają domy węglem. Ustawa przeszła przez Sejm i podpisał ją prezydent. Gospodarstwa domowe używające do ogrzewania innych paliw, jak gaz, olej opałowy, drewno czy dla korzystających z ciepła systemowego muszą jeszcze poczekać. Rząd zaproponował dla tych gospodarstw domowych odrębne rozwiązania. Według zapowiedzi rządu, Sejm zajmie się tą propozycją dopiero we wrześniu. Pieniądze mają pochodzić z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Fundusz zasilony zostanie częścią zysku Narodowego Banku Polskiego. 

Zgodnie z zapowiedziami używający pelletu mieliby otrzymać dopłatę w kwocie 3.000 zł, oleju opałowego - 2.000 zł, drewna kawałkowego - 1.000 zł, a gazu - 500 zł. 

Z kolei odbiorcom ciepła systemowego zagwarantowano, że podwyżki nie będą większe niż 40 procent. Różnica między ceną przewidzianą dla gospodarstw domowych, a kosztami ponoszonymi przez dostawców ciepła pokryta zostanie z budżetu państwa.

REKLAMA

Dodatek węglowy przeznaczony będzie dla gospodarstw domowych, w których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa, piec kaflowy na paliwo stałe zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 procent węgla kamiennego. Co ważne, przy wypłacie dodatku nie ma kryterium dochodowego. Przy składaniu wniosku nie trzeba więc wykazywać dochodów swoich, ani członków rodzin. Dopłaty nie dostaną osoby, które zdążyły kupić węgiel po cenie gwarantowanej, wyznaczonej we wcześniejszej ustawie. Gwarantowała ona dopłaty dla sprzedawców węgla, a nie jego konsumentów. W zamian za wyrównanie od rządu firmy miały sprzedawać węgiel po cenie maksymalnie 966,60 zł za tonę.

GMINA JEZIORA WIELKIE

W gminie Jeziora Wielkie wójt Dariusz Ciesielczyk, w związku z prowadzonymi pracami legislacyjnymi dotyczącymi wejścia w życie ustawy o dodatku węglowym, do działalności związanej z przyjmowaniem wniosków i wypłatą dodatków węglowych wyznaczył miejscowy Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Mając na uwadze duże zainteresowanie mieszkańców rządową formą wsparcia, gmina przygotowała harmonogram z propozycjami składania wniosków zgodnie z wyznaczonymi  terminami dla poszczególnych miejscowości z terenu gminy.   

Szczegółowe informacje dotyczące zasad przyznawania dodatku, jak zaznaczył wójt,  zostaną zamieszczone na BIP Urzędu Gminy oraz na stronie internetowej GOPS. Informacje będą też udzielane zainteresowanym telefonicznie pod numerem 52-318-72-21 wew. 20. Jednak będzie to możliwe dopiero po wejściu w życie ustawy o dodatku węglowym. - Zaproponowane rozwiązanie pozwoli mieszkańcom uniknąć długiego oczekiwania na złożenie wniosku o dodatek węglowy - poinformował wójt Ciesielczyk.

Harmonogram składania wniosków na dodatki węglowe mieszkańców poszczególnych sołectw:

Berlinek - 16 sierpnia

Budy - 17 sierpnia

Dobsko - 18 sierpnia

Golejewo, Gopło - 19 sierpnia

Gaj - 22 sierpnia

Jeziora Wielkie (nazwiska A - K) - 23 sierpnia

Jeziora Wielkie (nazwiska L - Ż) - 24 sierpnia

Kościeszki - 25 sierpnia

Kożuszkowo - 26 sierpnia

Krzywe Kolano - 29 sierpnia

Kuśnierz, Lenartowo - 30 sierpnia

Lubstówek, Nożyczyn - 31 sierpnia

Nowa Wieś - 1 września

Pomiany, Proszyska - 2 września

Przyjezierze, Radunek - 5 września

Rzeszyn, Rzeszynek - 6 września

Siedlimowo, Siemionki - 7 września

Wola Kożuszkowa - 8 września

Włostowo, Sierakowo, Sierakówek - 9 września

Wójcin (nazwiska A - K) - 12 września

Wójcin (nazwiska L - Ż) - 13 września

Wycinki, Wysoki Most, Żółwiny - 14 września.

GMINA STRZELNO

Na terenie gminy Strzelno na chwilę obecną nie są jeszcze prowadzone działania związane z przyjmowaniem wniosków o wypłatę ewentualnego dodatku węglowego. Burmistrz Dariusz Chudziński powiedział nam, że nie ma jeszcze żadnych wytycznych związanych z dopłatami.

W gminie Strzelno, po wejściu ustawy w życie sprawami związanymi z dodatkiem węglowym zajmie się Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

Magdalena Lachowicz, 12 VIII 2022

Reklama na stronie

Inne: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Inne

Więcej: Inne

loading...
Więcej: Inne

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.