Jeden z wariantów wizualizacji terenu handlowego w Przyjezierzu fot. Paweł Lachowicz

Jedna koncepcja zagospodarowania terenów handlowych w Przyjezierzu przedstawia obiekt z płaskim dachem i opuszczanymi drzwiami. Druga przedstawia obiekt wykonany ze spadzistymi daszkami, w większości z drewna

Na obszarze Przyjezierza po jeziorańskiej stronie letniska gmina Jeziora Wielkie prowadzi prace nad koncepcją zagospodarowania przestrzennego terenu. Chodzi o 16 działek stanowiących własność gminy (210/17; 210/15; 210/14; 281; 271; 271/3; 339; 277/10; 343; 336; 214; 220; 406; 346; 159/7 i 348). Są to tereny znajdujące się przy drodze głównej (ul. Świerkowa). Część działek dzierżawiona jest przez handlowców, którzy w okresie wakacyjnym prowadzą swój biznes poprzez sprzedaż lodów, zabawek, odzieży, alkoholu. Działania gminy podjęte zostały jeszcze przez nieżyjącego wójta Zbysława Woźniakowskiego, który wyszedł naprzeciw oczekiwaniom letników, którzy wielokrotnie wskazywali, by poprawić estetykę wczasowiska. Na dzień dzisiejszy główna ulica Przyjezierza nie wygląda zbyt ciekawie. Postawione przez handlowców punkty są mało estetyczne i nie wpływają na korzystny wizerunek letniska. Koszt wykonania koncepcji wyniósł 47.232 zł brutto. Po śmierci wójta Woźniakowskiego sprawami związanymi z zagospodarowaniem terenów w Przyjezierzu zajął się pełniący wówczas funkcję wójta, a obecnie wójt gminy Dariusz Ciesielczyk. W planach gminy jest postawienie jednolitych pawilonów, które stworzyłyby tzw. pasaż handlowy. Wiąże się to też z kosztami dla obecnych dzierżawców. Właściciele punktów handlowych na dzierżawionych od gminy działkach sprzeciwiają się działaniom władz gminy.

Już w styczniu ubiegłego roku w Urzędzie Gminy na wniosek Dariusza Ciesielczyka odbyły się dwa spotkania z dzierżawcami działek handlowych przy ul. Świerkowej. Omawiany był stan istniejących w ciągu drogi powiatowej pawilonów handlowych. Chodziło głównie o nieestetyczny wygląd niektórych z nich oraz ich różnorodność.

Dariusz Ciesielczyk przedstawił dzierżawcom plan wyrównania obiektów. Wszystkie nowo powstałe pawilony miałyby być jednakowe, tworząc jednolitą zabudowę. Zdaniem władz gminy obecne lokalizacje obiektów handlowych usytuowane są zbyt blisko drogi i handlujący podczas wystawiania towaru zajmują dużo miejsca. Wtedy brakuje swobodnego przejścia dla przechadzających się letników. W związku z tym są plany, by przesunąć obiekty o 4 metry w głąb. Wzdłuż istniejącego chodnika miałby powstać około metrowy pas zieleni, a tuż za nim kolejny chodnik dla kupujących. Taki ruch miałby usprawnić przemieszczanie się pieszych idących na plażę i letników robiących zakupy przy stoiskach. Handlowcy uważali, że stawiani są przez gminę pod ścianą. Wyliczali przy tym, że  projekt został im narzucony i projektant też, którego notabene opłaca gmina.

Do chwili obecnej wójt Ciesielczyk przeprowadził już niejedną rozmowę z obecnymi dzierżawcami działek. W rozmowach zaznaczał konieczność zmian wizualnych ośrodka w Przyjezierzu. Dodatkowo okazało się, że w ubiegłym roku jesienią wielu dzierżawcom kończył się okres dzierżawy terenu, a wójt naciskając na wprowadzenie zmian informował, że dzierżawy nie przedłuży i poszuka dewelopera, który zajmie się zmianami infrastruktury. Ze względu na jesienne wybory sprawa przesunięta została w czasie.  Po wyborach, gdy Dariusz Ciesielczyk wybrany został wójtem na 5+letnią kadencję, postanowił przesunąć sprawę i przedłużył najemcom dzierżawę na kolejny rok. W miedzyczasie zlecone zostało przygotowanie wizualizacji ośrodka. Na zlecenie gminy wykonała ją architekt inż. Justyna Wójcik z Bydgoszczy. Gotowa wizualizacja została przedstawiona radnym podczas majowego wspólnego posiedzenia komisji Rady Gminy. - Ostatni dzierżawca ma umowę do lutego, czy marca. Ja im przestawię koncepcję w lipcu, albo sierpniu. Jeżeli będą chcieli podejść do tematu, to będą oni to realizować. Jak skończą się im umowy, to ogłosimy przetarg. Może weźmie deweloper, albo część tych  handlowców ci, którzy będą zainteresowani wybudowaniem tego zbiorą się i będą na tym zarabiali. Musimy coś z tym zrobić, a stawka dzierżawy pozostanie taka, jak jest od metra kwadratowego - powiedział nam wójt Dariusz Ciesielczyk.

Teren musi zostać jeszcze dokładnie zmierzony, wówczas będzie ustalone ile powstanie pomieszczeń i o jakim metrażu. Jedna koncepcja przedstawia obiekt z płaskim dachem i opuszczanymi drzwiami. Druga przedstawia obiekt wykonany ze spadzistymi daszkami, w większości z drewna. Co ważne przed punktami ma być wybudowany dodatkowy chodnik, który będzie miał na celu odciążyć chodnik przy jezdni, gdzie obecnie podczas sezonu trudno jest się poruszać letnikom podczas, gdy odbywa się tam handel.

Paweł Lachowicz, 6 VI 2019

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.