Chodnik ma powstać w Smolarach po prawej stronie drogi w stronę Trzemeszna fot. Roman Wolek

Z budżetu gminy Trzemeszno ma zostać w całości sfinansowana budowa chodnika przy drodze powiatowej w Smolarach.

Gmina Trzemeszno może sfinansować budowę chodnika w Smolarach przy drodze powiatowej. Dotychczas inwestycje, które powinien wykonywać powiat, były czasami finansowane przez gminę i powiat po połowie. Tym razem jednak to gmina ma w całości finansować tę inwestycję. Chodnik ma mieć szerokość 1,5 m i długość 327 m.

195.000 zł na ten cel miało zostać przyjęte w ramach ostatnich zmian budżetowych. Inwestycja ta omawiana była podczas wspólnych obrad komisji 25 lipca.

Podczas dyskusji radny Daniel Bisikiewicz podkreślał, że finanse gminne nie są w najlepszej kondycji, a jest do wykonania wiele własnych zadań, jak na przykład adaptacja budynku po byłej szkole zawodowej. Dodał jednak, że nie jest przeciwny budowie chodnika w Smolarach i zapowiedział poparcie tej inwestycji.

Zasadności realizacji inwestycji na drodze powiatowej bronił Tadeusz Pawlak argumentując, że jest tam bardzo niebezpieczny zakręt, droga jest wąska oraz panuje duży ruch pojazdów. Przekonywał, że powiat na pewno nie dołoży do tej inwestycji. Podobnego zdania był przewodniczący Rady Miejskiej Benedykt Nitka, potwierdzając niebezpieczeństwo przy drodze w Smolarach i dodając, że nie mogą czekać wydatki związane z bezpieczeństwem.

Z taką argumentacją nie zgodził się Kacper Lipiński zwracając uwagę, że władze powiatu nie mają pieniędzy, więc ich nie wydają na takie inwestycje. Jego zdaniem, tak samo powinna robić gmina. - Wiemy, że z pustego Salomon nie naleje, ale jak widać samorząd naleje i ciągle nalewa - mówił radny Lipiński, dodając, że mówienie o bezpieczeństwie to gra na emocjach, a każdy może wymienić wiele miejsc, gdzie jest niebezpiecznie.

Podczas obrad komisji w głosowaniu większość radnych była za przekazaniem środków gminnych na budowę chodnika przy drodze powiatowej w Smolarach. Ostateczna decyzja w tej sprawie miała zostać podjęta na wczorajszej sesji Rady Miejskiej.

Roman Wolek, 1 VIII 2019

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.