Na tym terenie, na tyłach ratusza w Mogilnie ma powstać parking   fot. Marek Holak

Mogileńscy radni na wczorajszej sesji online wycięli w pień wycięli wszystkie zmiany budżetowe, zaproponowane przez Leszka Duszyńskiego do tegorocznego budżetu.

SPRAWDZAŁ RYNEK

Gmina Mogilno wyłoniła już wykonawcę budowy parkingu w podwórzu ratusza oraz na terenie byłych działek pracowniczych. Jest nią firma Izbruk Maciej Rybicki Zakład Ogólnobudowlany z Dziedzic (gm. Ciążeń) za kwotę 612.934,25 zł. Jednak w budżecie burmistrz Leszek Duszyński miał zarezerwowane tylko 500.000 zł. Okazało się, że burmistrzowi brakuje ostatecznie, w sumie 140.000 zł: 112.960 zł na roboty budowlane i 37.040 zł na nadzór nad budową.

Już na lutowej sesji, radni Przemysław Majcherkiewicz i Robert Przepiórka dziwili się, skąd burmistrz wziął raptem 500.000 zł na budowę parkingu. Leszek Duszyński tłumaczył, że ma zabezpieczenie w tej kwocie na inwestycję, oraz, że ogłasza przetarg, bo chce sprawdzić jak wygląda rynek, jeżeli chodzi o koszty takiej inwestycji.

SPRAWDZILI BURMISTRZA

Wczoraj na sesji Leszek Duszyński mówił, że kosztorys inwestycji był ponad 900.000 zł, dlatego kwota prawie 613.000 zł na inwestycję po przetargu i tak jest niższa od kosztorysowej. Zaproponował radnym, by brakującą kwotę uchwalili na wczorajszej sesji online, w projekcie uchwały o zmianach budżetowych. Burmistrz zaproponował, by dużą część tej kwoty, bo 128.000 zł wziąć z niewykorzystanych środków z zimowego utrzymania dróg.

Zdziwiło to radnych Prawicy Ziemi Mogileńskiej.

Przecież na lutowej sesji, radna Prawicy Wioleta Michalak pytała, ile pieniędzy zostało w budżecie z działu zimowego utrzymania dróg. Mówiła: - Zima była taka jaka była, wielkiej zimy nie musimy się spodziewać. Burmistrz Duszyński komentował wtedy: - Ale na jesień może być. Gdy radna pytała o pieniądze, jakie pozostały do wykorzystania, burmistrz Duszyński do najbliżej siedzących radnych mówił: - Nic nie zostało.

26 kwietnia, radni Prawicy Ziemi Mogileńskiej w piśmie do przewodniczącego RM Pawła Molendy zwrócili uwagę, że burmistrz na lutowej sesji mówił ponadto, iż nie nastąpiło jeszcze rozliczenie roku, jeśli chodzi o zimowe utrzymanie dróg. - Jednakże zapewniał, że zaoszczędzone fundusze zostaną wykorzystane na bieżące remonty dróg gminnych. Z przysłanych nam materiałów dowiadujemy się, że zaoszczędzone pieniądze mają być przeznaczone na podjęcie nowej inwestycji jaką jest budowa parkingu przy urzędzie. To nie pierwszy raz, kiedy pan burmistrz nie dotrzymuje słowa względem radnych - uważają radni Prawicy.

GŁOSOWANIE

Nie znamy jeszcze wyników imiennego głosowania radnych nad wszystkimi zmianami budżetowymi. Wiemy tylko, że 10 radnych poparło zmiany, 10 radnych było przeciw a 1 radny wstrzymał się od głosu. Wnioskowane przez burmistrza zmiany budżetowe, w tym dołożenie do budowy parkingu nie zyskały tym samym większości głosów radnych.

W kolejnych artykułach będziemy pisać o kolejnych wyciętych zmianach budżetowych.

Marek Holak, 30 IV 2020

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.