Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Radni gminni przyniesione upominki i kwiaty przekazali na ręce seniorów, którzy korzystać będą z zajęć w nowym Domu Dziennego Pobytu fort. Magdalena Lachowicz

8 maja w Łąkiem (gm. Strzelno) dokonano uroczystego otwarcia Domu Dziennego Pobytu z zapleczem terapeutyczno-socjalnym dla seniorów. Seniorzy zyskali piękne miejsce, w którym będą mogli poczuć się komfortowo.

W uroczystym otwarciu uczestniczyli zaproszeni goście, a wśród nich przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko – Pomorskiego Elżbieta Piniewska, dzięki której wstawiennictwu udało się pozyskać dofinansowanie projektu, radni gminni, radny powiatowy Marian Mikołajczak, kierowniczka MGOPS Monika Grabowska, ZAZ Joanna Rusztyk i ŚDS Ewa Jaroszewska, ale przede wszystkim seniorzy, którzy będą z zaplecza tego domu korzystać. Oficjalnego otwarcia i powitania gości dokonali prezeska Stowarzyszenia Ecce Homo Lidia Osowicz - Chudzińska i burmistrz Strzelna Dariusz Chudziński. Przecięcia wstęgi dokonali przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko – Pomorskiego Elżbieta Piniewska, sekretarz gminy Jeziora Wielkie Grażyna Leśniewska i burmistrz Strzelna Dariusz Chudziński. Poświęcenia obiektu, krzyżyków na ścianę do pracowni oraz podarowanego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej dokonał dziekan strzeleński, proboszcz parafii pw. św. Trójcy w Strzelnie ks. Krzysztof Tarbicki. Były liczne gratulacje, życzenia i upominki dla nowego domu.
Dom Dziennego Pobytu w Łąkiem zbudowany został od podstaw w ramach projektu Stowarzyszenia Ecce Homo ze Strzelna z prezeską Lidią Chudzińską. Powstał nieopodal prowadzonej przez Stowarzyszenie Stajni Łąkie. Całkowita wartość projektu oszacowana została na kwotę 1.992.173 zł Na ten cel Stowarzyszenie uzyskało dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego na inwestycje w infrastrukturę społeczną w kwocie 1. 841.016 zł oraz rozwoju usług społecznych w kwocie1.138.060 zł.

REKLAMA

Lidia Chudzińska postanowiła wybudować Dom Dziennego Pobytu, gdyż istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na tego typu działalność na terenie powiatu mogileńskiego. Do tej pory taka placówka działała w Mogilnie. Obiekt zbudowany został od podstaw przez strzeleńską firmę Murman. Jest parterowy z poddaszem nieużytkowym, bez podpiwniczenia, budowany w nowoczesnym stylu, oszklony. Będzie placówką wsparcia i opieki dla seniorów 60+ z terenu powiatu mogileńskiego. W ramach projektu planowane jest także jego wyposażenie i zakup samochodu do przewozu osób. Przed budynkiem wybudowany jest taras, a obok niego zamontowane zostaną 4 urządzenia fitness. W budynku znajdują się pracownie terapeutyczne, zagospodarowany zostanie także teren wokół. Projekt skierowany jest do 60 osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym z terenu gminy Strzelno, Mogilno, Jeziora Wielkie, Dąbrowa. Dzienny Dom Pobytu będzie realizował zadania mające na celu zapewnienie pomocy osobom starszym i zaspokajanie ich potrzeb w sposób pozwalający na samodzielne funkcjonowanie oraz uczestniczenie w życiu społecznym, a także dążenie do poprawy stanu psychofizycznego osób objętych pomocą. Dzięki temu seniorzy, przy udziale wykwalifikowanego personelu, mimo utraty pełnej samodzielności, będą mogli w dalszym ciągu funkcjonować w dotychczasowym środowisku.

Na uwagę zasługuje fakt, że Dom Dziennego Pobytu powstał w partnerstwie z gminą Jeziora Wielkie. Umowa partnerska dotycząca realizacji projektu Dzienny Dom Pobytu w gminie Strzelno zawarta została już w marcu 2020 roku. Liderem projektu było Stowarzyszenie Ecce Homo, a gmina Jeziora Wielkie jest partnerem współrealizującym projekt. Po stronie Jezior Wielkich, jak powiedziała nam skarbniczka gminy Jolanta Szydłowska jest realizacja wyjazdów integracyjnych dla uczestników projektu. Na ten cel gmina otrzyma pieniądze z Unii Europejskiej.

Obecnie Stowarzyszenie Ecce Homo jest po ogłoszonej rekrutacji do Domu Dziennego Pobytu. Na chwile obecną zgłosiło się 20 seniorów ze Strzelna i 8 z Jezior Wielkich. Dla seniorów zapewnione są ciekawe zajęcia indywidualne i grupowe, codziennie od 8.00 do 16.00, wyżywienie, w tym śniadanie, drugie śniadanie oraz obiad, transport do i z placówki. Codziennie przez 8 godzin dla dyspozycji seniorów będzie fizjoterapeuta. Planowane są także raz w miesiącu wyjazdy integracyjne. Zapewnione są zajęcia pracy opiekuńczej i socjalnej, gdzie potrzebujący seniorzy mają zapewnioną pomoc w codziennych czynnościach, w tym karmieniu osób, które nie są same w stanie przyjmować posiłków, dbanie o higienę i mycie, a także kąpiel, jeżeli zajdzie taka potrzeba podawanie leków, pomiary podstawowych parametrów zdrowotnych: np. ciśnienie krwi, pomiar poziomu cukru, pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, socjalnych podopiecznemu, wsparcie duchowe, organizacja czasu wolnego, udział w imprezach okolicznościowych. Podczas zajęć integracyjno – warsztatowych podejmowane będą działania edukacyjne, kulturalne, zdrowe odżywianie, podnoszenie kultury zdrowotnej, edukacja regionalna, trening umiejętności interpersonalnych, udział w zorganizowanych formach kulturalnych i edukacyjnych. Natomiast podczas zajęć specjalistycznych prowadzone będą terapie zajęciowe, muzykoterapia, biblioterapia, terapia indywidualna dostosowana do potrzeb uczestników, mająca na celu polepszenie i utrzymanie ogólne sprawności podopiecznych, terapia grupowa, różne formy rekreacji, rehabilitacji i wypoczynek. W ramach prowadzonych zajęć uczestnicy otrzymają materiały dydaktyczne i warsztatowe np. skrypt przygotowany przez trenera, podręczniki, książki, materiały plastyczne, artykuły spożywcze na zajęcia ze zdrowego odżywiania, gry planszowe itp. Odpłatność uczestnika projektu wynosi 50 zł na miesiąc.

Projekt realizowany będzie do 30 listopada 2023 roku.

Więcej zdjęć w naszej galerii oraz film w zakładce Filmy.

Magdalena Lachowicz, 9 V 2022

 

 

 

Inwestycje: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Inwestycje

Więcej: Inwestycje

loading...
Więcej: Inwestycje

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.