Dzieci czekaja już na otwarcie placu zabaw   fot. Magdalena Lachowicz

Gmina Strzelno skorzystała z możliwości uzyskania dofinansowania na zagospodarowanie przestrzeni publicznych na terenach wiejskich.

REKLAMA

W ubiegłym roku Zarząd Województwa Kujawsko - Pomorskiego rozstrzygnął nabór do projektu "Kształtowanie przestrzeni publicznej, w ramach działania Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich", objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Na liście znalazły się 64 projekty na łączną wnioskowaną kwotę przyznania pomocy 19.555.838 zł. Limit środków na operacje "Kształtowanie przestrzeni publicznej" dla województwa kujawsko-pomorskiego, wynosiła 26.942.106,89 zł. W związku z tym, wszystkie wnioski z listy operacji podlegały kontroli administracyjnej. Po zakończonej ocenie z wszystkimi podmiotami z listy, których wnioski zostały pozytywnie ocenione, zawarto umowy o przyznaniu pomocy.

Gmina Strzelno złożyła wniosek o dofinansowanie zadania "Zagospodarowanie przestrzeni publicznej na terenie miejscowości Ciencisko, Młyny i Stodoły w gminie Strzelno". Projekt gminy znalazł się wśród wybranych przez Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego do realizacji. Po pozytywnej weryfikacji, gmina na to zadanie uzyskała 495.243 zł dofinansowania. 15 lipca ubiegłego roku stosowne porozumienie burmistrz Dariusz Chudziński podpisał w Urzędzie Marszałkowskim. Burmistrz powiedział nam, że w przypadku zagospodarowania przestrzeni publicznej na terenie miejscowości Ciencisko, Młyny i Stodoły gmina najpierw zleciła wykonanie dokumentacji projektowej, później ogłoszony został przetarg. W grudniu 2021 roku burmistrz Chudziński podpisał umowę z firmą Matejko Development Sp. z o.o. z Czapur, która złożyła najkorzystniejszą ofertę w przetargu na budowę placów zabaw z siłowniami zewnętrznymi we wsiach Stodoły, Ciencisko i Młyny. Całkowity koszt tej inwestycji wyniósł 848.700 zł brutto. Środki na budowę w 60% pochodzą z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. W ramach projektu w Młynach i Stodołach zgodnie z wolą mieszkańców powstały place zabaw z siłowniami zewnętrznymi, a w sołectwie Ciencisko plac zabaw wraz z modernizacją dachu świetlicy wiejskiej.

 

fot. Magdalena Lachowicz

 

1 czerwca, dokładnie w Dzień Dziecka przy świetlicy wiejskiej w Stodołach w obecności przewodniczącej Sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej, władz miasta, członków TMMS i mieszkańców, a szczególności dzieci odbyło się uroczyste otwarcie placu zabaw. Spotkanie prowadził dyrektor Domu Kultury Paweł Gębala. Burmistrz nakreślił etapy budowy placu zabaw i złożył życzenia wszystkim dzieciom z okazji ich święta. Sołtys Stodół, a zarazem radna gminna Justyna Bogacz w imieniu mieszkańców podziękowała za zrealizowanie inwestycji. Poświęcenia placu zabaw dokonał proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Stodołach ks. Robert Różański, który obdarował dzieci małymi aniołkami. Ponadto najmłodsi otrzymali słodycze i drobne upominki.

Po oficjalnym otwarciu dzieci mogły do woli bawić się na zainstalowanych na terenie placu zabaw sprzętach. Każdy chętny mógł zajadać się wata cukrową i popcornem. Muzykę zapewnił Dom Kultury w Strzelnie. Zwieńczeniem uroczystości był poczęstunek w świetlicy wiejskiej przygotowany przez miejscowe KGW.

 


Po oficjalnej uroczystości w Stodołach nastąpił przejazd do Cienciska i Młynów na nowo wybudowane place zabaw, tam po ich uroczystym otwarciu poświęcenia dokonali proboszcz parafii pw. św. trójcy w Strzelnie ks. Krzysztof Tarbicki (w Młynach) oraz proboszcz parafii pw. NSPJ w Ostrowie ks. Zdzisław Pietraszewski.

Magdalena Lachowicz, 2 VI 2020

 

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.