Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Promesę z rąk posłanki Ewy Kozaneckiej odebrali w Pakości strzeleńscy radni: Piotr Dubicki, Emilia Walkowiak i Justyna Bogacz oraz kierownik wydziału inwestycyjnego UM w Strzelnie Piotr Lessnau fot. z arch. UM w Strzelnie

Gmina Strzelno złożyła do Programu Inwestycji Strategicznych dwa wnioski, zakwalifikowano ten na modernizację sieci wodociągowej. Z kolei marszałek województwa w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich przekazał 5 milionów na renowację gminnej oczyszczalni ścieków w Strzelnie Klasztornym.

W trzeciej edycji naboru wniosków o bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych z Rządowego Funduszu Polski Ład (Edycja trzecia - PGR) mogły ubiegać się gminy, powiaty, związki międzygminne i związki powiatowo-gminne, na obszarze których funkcjonowały zlikwidowane Państwowe Gospodarstwa Rolne. Wartość dofinansowania, o które można było wnioskować w tej edycji, wynosiła maksymalnie do 98% wartości inwestycji. Gmina Strzelno złożyła do programu dwa wnioski. Tylko jeden na modernizację sieci wodociągowej na terenie gminy został zakwalifikowany. Gminie przyznano na ten cel 1.862.000 zł. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

REKLAMA

MARNA JAKOŚĆ WODY
Sytuacja z marną jakością wody powtarza się na terenie gminy od lat, a jej sednem jest to, że instalacje wodne, czyli studnie głębinowe w Bronisławiu, Ostrowie, Markowicach, Sławsku Dolnym, czy w Ciechrzu budowane były w latach 60. XX wieku. Od tego czasu praktycznie nikt się poważnie tym tematem nie zajmował. - Mamy sytuację bardzo skomplikowaną. Jest to jeden z poważniejszych problemów gminy Strzelno. Zarówno kanalizacja, jak i wodociągi leżą kompletnie na łopatkach - mówi burmistrz Dariusz Chudziński.
Przypomnijmy, że już kilka lat temu, gdy burmistrzem był jeszcze Ewaryst Matczak, dyrektor ZGKiM w Strzelnie Dariusz Sieradzki wskazywał, że zakład, którym kieruje, dostarcza wodę wszystkim mieszkańcom na terenie gminy, eksploatując siedem stacji uzdatniania wody (ujęć wody) i każda z nich potrzebuje modernizacji: stacja w Ciechrzu dostarcza wodę do Bławat, Bławatek, Busewa, Wymysłowic, Żegotek, Ciechrza i Rzadkwina; Bronisław, skąd woda dostarczana jest do Łąkiego, Jeziorek i Bronisławia; Sławsko Dolne, skąd woda trafia do Stodólna, Stodół i Sławska Dolnego; Markowice, skąd woda dostarczana jest tylko do tej miejscowości; Ostrowo, które zaopatruje Ciencisko, Jaworowo i Ostrowo; Wronowy, skąd woda dostarczana jest do Młynów, Młynic, Witkowa, Kijewic, Mirosławic, Wronowych oraz miejscowości z terenu gminy Jeziora Wielkie, w tym Budów, Radunka, Żółwin i Proszysk. Ostatnia stacja uzdatniania wody znajduje się w Strzelnie, skąd zaopatrywane jest Strzelno Klasztorne, Miradz i Zofijówka.
POTRZEBA MODERNIZACJI
Praktycznie każda stacja uzdatniania na terenie wiejskim potrzebuje modernizacji. Ujęcie wody we Wronowych doczekało się modernizacji pięć lat temu. W Bronisławiu problemem jest brak drugiej studni głębinowej, ale burmistrz zapewnia, że oprócz odwiertu nowej studni w Bronisławiu, zostanie zamówiony i zamontowany nowy zbiornik w Ostrowie i Wronowych. Natomiast poważną inwestycją, jak podkreśla burmistrz, jest pociągnięcie nitki wodociągowej ze Sławska Dolnego w stronę Bławat, w kierunku Ciechrza.- Mamy już opracowaną dokumentację projektową w tym kierunku. Jest to wykonanie wodociągu łączącego ujęcie wody w Strzelnie z Ciechrzem i wszystkimi wsiami przyległymi, na przyłączenie sieci w Strzelnie do Sławska Dolnego i wszystkimi wsiami przyległymi oraz na wykonanie studni wodociągowych w Bronisławiu, we Wronowych i wykonanie dodatkowego zbiornika w Ostrowie. Będziemy mieli tak naprawdę całą gminę zabezpieczoną, jeśli chodzi o bezpieczeństwo żywnościowe, w postaci porządnie podanej wody do spożycia.To jest niesamowity sukces. Od lat 60. XX wieku nikt palcem nie tknął tej materii. Woda opadała, urządzenia się rujnowały, a teraz mamy okazję na likwidację starych ujęć wody, rezygnujemy z płytkich studni, kopiemy do kredy we Wronowych i Bronisławiu i budujemy kolejny zbiornik, bo chodzi o oczyszczanie wody w Ostrowie. Jak podamy wodę do Sławska i Ciechrza, to mamy całą północną część gminy zabezpieczoną - powiedział nam burmistrz Chudziński.
Przy okazji dodał, że gmina otrzymała kolejny prezent. Otóż burmistrz otrzymał informację, że gminie zostały przyznane przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich kolejne środki w wysokości 5.000.000 zł na wymianę urządzeń i dostosowanie do potrzeb gminnej oczyszczalni ścieków w Strzelnie Klasztornym.

Magdalena Lachowicz, 21 VII 2022

Reklama na stronie

Inwestycje: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Inwestycje

Więcej: Inwestycje

loading...
Więcej: Inwestycje

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.