Gościem specjalnym spotkania był generał broni Waldemar Skrzypczak, który wygłosił referat "Bezpieczeństwo Polski w perspektywie wojny w Ukrainie"   fot. Roman Wolek

Podpisano porozumienie o powołaniu Wielkopolskiego Klastra Energii, kóre w imieniu gminy Trzemeszno podpisał wiceburmistrz Dariusz Jankowski. Powołanie Klastra ma spowodować u jego sygnatariuszy wzrost inwestycji w odnawialne źródła energii. Podczas spotkania wystąpił gość specjalny, generał broni Waldemar Skrzypczak, który wygłosił referat Bezpieczeństwo Polski w perspektywie wojny w Ukrainie.

REKLAMA
Chemirol - oleje Fuchs

16 sierpnia w siedzibie VR Inkubatora w Fałkowie (gm. Łubowo) odbyła się uroczystość podpisania porozumienia o powołaniu Wielkopolskiego Klastra Energii. Wzięli w nim udział przedstawiciele gmin z terenu powiatu gnieźnieńskiego, w tym także gminy Trzemeszno..Celem utworzenia Wielkopolskiego Klastra Energii jest wzrost inwestycji w odnawialne źródła energii takie jak np.: fotowoltaikę, turbiny wiatrowe i wodne oraz instalacje przetwarzające biomasę a także budowanie kompetencji i kadr oraz realizacja projektów badawczo-rozwojowych. Korzyści które mają z tego wynikać, to przede wszystkim wymiana doświadczeń, wzrost dostępności zielonej energii, stabilizacja bezpieczeństwa energetycznego regionu, a także tworzenie nowych miejsc pracy. Efekty mają zostać osiągnięte na przykład poprzez inwestycje partnerstwa publiczno-prywatnego przy wykorzystaniu dofinansowania zewnętrznego.

 

W imieniu gminy Trzemeszno akces przystąpienia do Wielkopolskiego Klastra Energii podpisał zastępca burmistrza Dariusz Jankowski fot. Roman Wolek

 

Jednym z pierwszych planowanych zadań jest wypracowanie w ramach Wielkopolskiego Klastra Energii, regionalnej strategii rozwoju rozproszonych źródeł energii dla powiatu gnieźnieńskiego, jak i dla poszczególnych gmin. Inicjatorem powołania WKE była Wielkopolska Izba Gospodarcza.

Podczas wtorkowej uroczystości gości powitał Karol Sikorski, prezes Wielkopolskiej Izby Gospodarczej. Głównym punktem spotkania było uroczyste podpisanie porozumienia o powołaniu Wielkopolskiego Klastra Energii. W imieniu gminy Trzemeszno porozumienie podpisał wiceburmistrz Dariusz Jankowski. Podczas spotkania wystąpił gość specjalny, generał broni Waldemar Skrzypczak, który wygłosił referat "Bezpieczeństwo Polski w perspektywie wojny w Ukrainie".

Roman Wolek, 17 VIII 2022

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.