Burmistrz Leszek Duszyński przy pomocy kielni dokonuje wmurowania aktu erekcyjnego ŚDS   fot. Inez Padowska

- "Była wielką orędowniczką powstania tego obiektu w naszej gminie. Niestety nie było jej dane doczekać dnia wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę jej wymarzonej placówki. Dlatego my wszyscy radni uważamy, że ten obiekt nie mógłby mieć lepszego patrona niż Teresa Kujawa" - mówił radny Karol Nawrot.

REKLAMA

BIAŁA PLAMA

Przy ul. Łąkowej w Mogilnie na działce gminnej nr 83/26 trwa budowa Środowiskowego Domu Samopomocy. Będzie on ośrodkiem wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, placówką dziennego pobytu realizującą zadania z zakresu pomocy społecznej, udzielającą oparcia społecznego osobom tego potrzebującym. Zakłada się, że dom przeznaczony będzie dla: dla osób przewlekle psychicznie chorych, dla osób upośledzonych umysłowo oraz dla osób wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych, które ukończyły 16 rok życia.

Planuje się przyjęcie około 50 osób. Budynek będzie miał powierzchnię około 770 m².

Gmina miała gotowy od 4 lat projekt, przygotowany przez firmę Bromboszcz-Architekci sp. z o.o. z Poznania. Miała także pozwolenie na budowę. Od początku w 100% inwestycję miał sfinansować wojewoda kujawsko-pomorski, gdyż ŚDS-y to zadanie rządowe. Szacowany w 2018 roku koszt inwestycji miał wynieść 4.987.582,04 zł brutto. Ostatecznie inwestycja nie została jednak ujęta w budżecie wojewody, przez co gmina Mogilno nie mogła ogłosić 4 lata temu przetargu.

Ostatecznie dopiero pod koniec 2021 roku, Mogilno otrzymała z Polskiego Ładu ponad 4.600.000 zł na budowę ŚDS. Z własnego budżetu gmina dołożyła do inwestycji 1.500.000 zł.

 

W uroczystości uczestniczyli także radni miejscy i powiatowi fot. Inez Padowska

 

Uroczyste podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Środowiskowego Domu Samopomocy odbyło się w poniedziałek 29 sierpnia. Burmistrz Leszek Duszyński podkreślił, że dotychczas na terenie Mogilna nie było tego typu placówki i wsparcia dla mieszkańców. - "Znając wykonawcę i ich rzetelność, jestem spokojny o tę inwestycję. Ona będzie zrealizowana w terminie i będzie służyła naszym podopiecznym, którzy musieli dotychczas szukać miejsca w innych ośrodkach" - mówił burmistrz.

Głos zabrał również wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz: - "Rzeczywiście Mogilno jest białą plamą, jeśli chodzi o Środowiskowe Domy Samopomocy. Tutaj tego bardzo brakowało i te nasze wspólne starania rzeczywiście, które zostały zaburzone przez pandemię koronawirusa dzisiaj udaje się zwieńczyć. Rola obiektu, który tutaj powstaje jest naprawdę nieoceniona".

AKT EREKCYJNY Z PAŁUKAMI

Akt erekcyjny został podpisany i razem z aktualnym numerem Tygodnika Pałuki i Ziemia Mogileńska został umieszczony w tubie i zamurowany w fundamentach ŚDS. Akt został podpisany oraz wmurowany przez wojewodę Bogdanowicza, burmistrza Duszyńskiego, przewodniczącego Radym Miejskiej Pawła Molendę oraz przedstawiciela firmy Hosta Group Sp. z o.o. Bartłomieja Kłaczyńskiego.

 

Akt erekcyjny podpisuje Bartłomiej Kłaczyński ze spółki "Hosta Group" fot. Inez Padowska

 

WNIOSEK KAROLA NAWROTA

Podczas uroczystości wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Karol Nawrot, w imieniu klubu radnych PSL przy pełnym wsparciu pozostałych klubu Wspólnoty Samorządowej oraz Klubu Radnych Niezależnych złożył na ręce Pawła Molendy wniosek o nadanie Środowiskowemu Domowi Samopomocy imienia Teresy Kujawy.

- "Myślę, że pani Teresy Kujawy nie trzeba nikomu przedstawiać. Była to osoba niezwykle otwarta na drugiego człowieka - zwłaszcza tego samotnego, schorowanego, starszego. Była wielką orędowniczką powstania tego obiektu w naszej gminie. Niestety nie było jej dane doczekać dnia wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę jej wymarzonej placówki. Dlatego my wszyscy radni uważamy, że ten obiekt nie mógłby mieć lepszego patrona niż Teresa Kujawa - mówił Karol Nawrot.

 

Radny Karol Nawrot zgłasza wniosek o nadanie ŚDS imienia Teresy Kujawy fot. Inez Padowska

 

Inez Padowska, 30 VIII 2022

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.