Burmistrz Dariusz Chudziński i wiceburmistrz Piotr Lessnau podpisują umowę na zagospodarowanie zielenią terenu strzeleńskiego rynku z właścicielem firmy Ogrody z Jacewa fot. Urząd Miejski w Strzelnie

31 sierpnia w Urzędzie Miejskim burmistrz wraz z wiceburmistrzem Piotrem Lessnau podpisali umowę na zagospodarowanie zielenią terenu strzeleńskiego rynku. Prace po pozytywnej opinii konserwatora zabytków wykona firma Ogrody z Jacewa.

RYNEK CAŁY CZAS SIĘ ZMIENIA

Na terenie Strzelna trwają prace związane z upiększaniem miasta. Wizerunek całkowicie zmienił strzeleński rynek. Oprócz estetycznej infrastruktury, tak, jak zapowiadał wcześniej burmistrz Dariusz Chudziński znalazło się też miejsce na tablice informacyjne z wizualizacją rewitalizacji Markowic i Strzelna w obrębie Szkoły Podstawowej im. A. A. Michelsona. Pojawiły się także tablice z historią związaną nieodłącznie ze strzeleńskim rynkiem, w tym pamiątkowa tablica przedstawiająca historię strzeleńskich taksówkarzy pracujących w mieście. Na rynku swoje miejsce znalazły też tablice przedstawiające mapę Strzelna, dzięki którym zwiedzający zobaczy, jak dotrzeć do największych zabytków i historycznych miejsc w mieście oraz plansza z mapami gminy i Szlaku Piastowskiego ze zdjęciami zabytków i architektury sołectw i wiosek należących do gminy. Oprócz drewnianych, ozdobnych i stylowych tablic na ulicznych lampach wokoło rynku zawisły ozdobne donice z kwitnącymi kwiatami. Kolorowe dalie i pelargonie posadzone zostały też w klombie na strzeleńskim rynku.

REKLAMA
Chemirol - oleje Fuchs

Ponadto z miejsc wytyczonych pomiędzy ułożoną kostką brukową zniknęły świerki, a w ich miejscu pojawiły się niskopienne, kwitnące drzewka ozdobne. W momencie usuwania świerków do naszej redakcji rozdzwoniły się telefony od mieszkańców miasta, którzy zaniepokojeni byli wycinka drzew. Jednak okazało się, że świerki nie zostały wycięte, tylko wykopane i przesadzone w inne miejsce. - Posadzenie świerków w środku miasta było absurdalnym pomysłem - mówił burmistrz. Drzewa zaczęły ciągnąć do góry i z biegiem czasu i tak trzeba byłoby je wyciąć, gdyż są one drzewami ekspansywnymi, dużymi, które się rozrastają w niebotyczny sposób i nie mogą być w takim historycznym miejscu sadzone – powiedział nam burmistrz Chudziński. Po drugie, jak dodał drzewa zaczęły chorować. Dendrolog stwierdził, że świerki są niesłychanie wrażliwe na sól. Tego nie było jeszcze widać, ale powoli one zaczęły chorować. Gmina mając pomysł na te świerki, bo w planie jest budowa kolejnych placów zabaw z zapleczem wypoczynkowym w Bławatach, Wymysłowicach i Łąkiem postanowiła, że w Bławatach jest miejsce na przeniesienie świerków z rynku. W związku z tym zostały one wykopane i obecnie pięknie rosną w Bławatach, gdzie sołtys Mariusz Szychowski bardzo o nie dba i tam będą dalej żyły. W ich miejsce na rynku posadzone zostały niskopienne drzewa.

 CAŁOROCZNY KLOMB

Gmina Strzelno posiada dokumentację projektowo-techniczną i zgodę konserwatora zabytków na przebudowę zieleni na centralnej płycie rynku. Już niebawem mieszkańcy zobaczą kolejne zmiany na rynku. Wydane zostało już zlecenie na wykonanie klombu, gdzie znajdowała się fontanna w formie zimo-zielonej, czyli całorocznej. - Nie będzie już takiej sytuacji, że co roku wydajemy pieniądze na kwiaty jednoroczne. Dokumentacja jest już zatwierdzona i według projektu będzie ta zieleń zagospodarowana - dodaje burmistrz.

Już niebawem strzeleński rynek zamieni się w oazę zieleni, pojawią się stylowe lampy fot. Magdalena Lachowicz

 

ZNIKNIE CAŁY BAŁAGAN

31 sierpnia w Urzędzie Miejskim burmistrz wraz z wiceburmistrzem Piotrem Lessnau podpisali umowę na zagospodarowanie zielenią terenu strzeleńskiego rynku. Prace obejmą sadzenie krzewów liściastych, przygotowanie podłoża pod trawnik, sadzenie roślin oraz wykonanie systemu nawadniania. Po zaopiniowaniu projektu przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zadanie wykona firma Ogrody Jacewo. Jak mówi burmistrz, z części rynku muszą zniknąć tuje i pojawią się takie same drzewa, jak te po wymianie świerków. Będzie wymieniona trawa, uporządkowane kamienie, studzienki i cały bałagan po byłych szaletach i powstanie pięknie wyrównany teren według projektu opracowanego przez projektanta zieleni zatwierdzonego przez konserwatora zabytków.

Już niebawem Enea wymieni również na rynku wszystkie słupy betonowe na stylizowane metalowe z herbem miasta. - Słupy są w tak złym stanie, ze trzeba je bezwzględnie wymienić. Pojawią się na nich kwiaty w donicach i cała zieleń będzie uporządkowana według jednego określonego projektu - powiedział reporterowi burmistrz. Konserwator zaplanował tam kwiaty wieloletnie, drzewa, które osłaniały przed słońcem i rosły w formie klombowej.

ŻEBY RYNEK WYGLĄDAŁ NORMALNIE

Obecnie na płycie rynku znajdują się też drewniane gazony na kwiaty, które wykonał miejscowy rzeźbiarz, właściciel firmy Despol Ryszard Panfil z drewna pozyskanego z wycinki starych topoli w parku lotnika przy Przedszkolu nr 1. Są też nowe ławki, kosze na śmieci i stojaki na rowery. W okresie wakacyjnym pojawiły się też stoliki z krzesełkami, leżaki i parasole, gdzie chętni mogli usiąść i skosztować lodów serwowanych przez Zakład Aktywności Zawodowej. – Jest to zwykła kosmetyka, żeby nie było brzydko, a by było nowocześnie i normalnie. Zanim dotrwamy do kompleksowej rewitalizacji rynku, to chcemy normalnie funkcjonować i żebyśmy nie musieli się wstydzić. Chodzi o to, żeby nasze miasto chociaż lekko ożyło – powiedział nam burmistrz Chudziński.

Magdalena Lachowicz, 2 IX 2022

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.