Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

PSZOK powstał na terenie przyległym do oczyszczalni ścieków w Strzelnie Klasztornym fot. Magdalena Lachowicz

15 września zostanie oficjalnie oddany do użytku powstały na terenie gminy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, radni przyjęli oficjalnie regulamin PSZOK i podjęli uchwałę w sprawie sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od mieszkańców. Co bardzo ważne dla mieszkańców, odpady, w tym wielkogabarytowe będą tam przyjmowane od mieszkańców nieodpłatnie.

O tym, jak bardzo ważna jest to inwestycja wielokrotnie mówili mieszkańcy gminy, choć oficjalnego spotkania w tej sprawie z władzami nie było. Szczególnie aktywny w kwestii konieczności utworzenia PSZOK-u był Przemysław Walter. Mieszkańcy wielokrotnie żalili się reporterowi Pałuk, że w gminie nie ma miejsca, gdzie można odstawić materiały wielkogabarytowe, budowlane po remoncie, czy nawet meble. W tym miejscu warto dodać, że obowiązek utworzenia PSZOK-u spoczywa na barkach każdej gminy. W związku z brakiem takiego punktu śmieci lądowały w osiedlowych kontenerach lub zalegały na ulicach i podwórkach domów komunalnych.

REKLAMA
Chemirol - oleje Fuchs

Dlaczego PSZOK powstał dopiero teraz? Najpierw gmina borykała się z programem naprawczym, później - ze względu na drastycznie rosnące koszty - musiała unieważnić przetarg, gdyż zaoferowane ceny były znacznie wyższe od sumy, jaką na ten cel zagwarantowała gmina. Ostatecznie w ubiegłym roku w gminie Strzelno rozstrzygnięty został przetarg na budowę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Wcześniej Urząd Miejski zlecił i otrzymał dokumentację projektowo-techniczną aktualizującą budowę PSZOK. Aktualizację wykonała firma Kodek z Poznania za ok. 10.000 zł. W międzyczasie w wymaganym terminie złożona została w Urzędzie Marszałkowskim dokumentacja i rozpoczęła się procedura rozstrzygnięcia konkursu. Następnie gmina złożyła wniosek do marszałka województwa kujawsko-pomorskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, gdzie na zadanie pn. Budowa Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych wraz z niezbędną infrastrukturą dla gminy Strzelno ubiegała się o 1.236.938,27 zł dofinansowania. 12 lipca ubiegłego roku w gminie rozstrzygnięty został przetarg na budowę PSZOK. W sumie wpłynęły trzy oferty. Wygrał Zakład Ogólnobudowlany Dynamic-Metal Sp z o.o z Grębocina, który zaoferował kwotę 494.593,91 zł brutto oraz przedłużenie gwarancji i rękojmi na wykonane roboty budowlane o 24 miesiące w stosunku do wymaganego przez gminę minimalnego okresu.

 

Na terenie PSZOK-u pojawiły się kontenery do odbierania różnych frakcji śmieci w tym odpady wielkogabarytowe i zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny fot. Magdalena Lachowicz

 

Zadanie obejmowało wybudowanie odpowiedniego placu, utwardzonego, odwodnionego i ogrodzonego. Założony miał zostać także monitoring. Jak zaznaczył burmistrz Dariusz Chudziński ten przetarg obejmował tylko roboty budowlane. W międzyczasie, po jednym z przetargów na infrastrukturę PSZOK, wykonane zostały kontenery: dla pracownika, kontener edukacyjny, kontenery na poszczególne frakcje odpadów od wielkogabarytowych przez odpady niebezpieczne i inne. W kolejnych ogłoszonych przetargach zakupiony został ciągnik, ładowarka i rębak do gałęzi oraz oświetlenie, kamery, płyta. To wszystko ma znacznie obniżyć koszty związane z gospodarką śmieciową na terenie gminy.

PSZOK wraz z całą infrastrukturą powstał przy udziale środków Regionalnego Program Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w wysokości 1.236.939,27 zł, natomiast gmina do inwestycji dokłada 235.418,44 zł.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Strzelnie, radni oficjalnie uchwalili regulamin PSZOK i podjęli uchwałę w sprawie sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od mieszkańców za oczyszczalnią ścieków w Strzelnie Klasztornym. Gmina otrzymała już także zgodę na uruchomienie PSZOK-u od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Co bardzo ważne dla mieszkańców, odpady będą tam przyjmowane od mieszkańców nieodpłatnie. - To wielki krok naprzód w naszej gminie - powiedział burmistrz Dariusz Chudziński.

Oficjalne oddanie PSZOK-u do użytkowania nastąpi 15 września.

Magdalena Lachowicz, 3 IX 2022

Kalendarz 2023

Inwestycje: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Inwestycje

Więcej: Inwestycje

loading...
Więcej: Inwestycje

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.