Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Pieniądze, które gmina otrzymała Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych zamiast na budowę stacji Uzdatniania wody w Golejewie, przeznaczone zostaną na odwodnienie hali sportowej i jeziorańskiego ratusza. Natomiast stacja uzdatniania wody pobudowana zostanie ze środków własnych gminy fot. Paweł Lachowicz

Wójt znalazł rozwiązanie, by nie stracić dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Stację uzdatniania wody w Golejewie gmina wykona ze środków własnych, a dofinansowanie przeznaczy na odwodnienie hali sportowej i jeziorańskiego Urzędu Gminy. Ponadto wójt złożył wniosek o dofinansowanie budowy sali sportowej przy Szkole Podstawowej w Wójcinie.

DOFINANSOWANIE STACJI W GOLEJEWIE

Jedną z kluczowych inwestycji zaplanowanych w tym roku przez gminę Jeziora Wielkie była budowa stacji uzdatniania wody w Golejewie. Na realizację inwestycji gmina otrzymała 2.500.000 zł w pierwszym rozdaniu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, czyli w grudniu 2020 roku. Przetarg na jej budowę miał zostać rozstrzygnięty do końca 2021 roku. W lutym ubiegłego roku wójt mówił do radnych, że stacja uzdatniania wody jest jego konikiem. Jego zdaniem stację uzdatniania wody w Golejewie trzeba wybudować jak najszybciej, aby tereny nadgoplańskie były bezpieczne. Jednak do chwili obecnej inwestycja nie została nawet rozpoczęta. W związku z tym mieszkańcy martwią się, że w przypadku awarii stacji w Jeziorach Wielkich pozbawieni zostaną wody pitnej.

Podczas sierpniowych obrad komisji Rady Gminy o losy budowanej stacji w Golejewie dopytywał radny Paweł Glanc z Rzeszyna. Przypominał wójtowi, że stacja w Golejewie miała zostać wybudowana i uruchomiona, by być przygotowanym w razie „w”. Wójt powiedział wówczas, że gmina by nie musieć wykonywać projektu za 300.000 zł, złożyła wniosek na wybudowanie stacji w systemie zaprojektuj i wybuduj, gdzie w koszty inwestycji wliczony jest też projekt. Wówczas gmina nie ponosi własnych kosztów, a otrzymane na ten cel pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych pokryją w całości koszty inwestycji (pisaliśmy o tym w artykule Budowa stacji uzdatniania wody pod wielkim znakiem zapytania. Gmina nie może poszukać projektanta i może stracić dofinansowanie z 14 września. Wójt, w związku z problemami ze znalezieniem wykonawcy zadania zamierzał złożyć wniosek o przesunięcie terminu realizacji inwestycji tak, by nie przepadła gminie przyznana rządowa dotacja. Miał nadzieję, że uda się termin przesunąć, bo gmina nie jest w stanie wybudować stacji uzdatniania wody z własnych pieniędzy. Przyznał, że realnym terminem wykonania tej inwestycji jest rok 2024.

REKLAMA
Chemirol - oleje Fuchs

BY NIE PRZEPADŁY PIENIĄDZE

Tymczasem sprawa otrzymanego dofinansowania przyjęła inny obrót. Podczas wspólnego posiedzenia komisji Rady Gminy, 20 września na pytanie radnego Jerzego Burzyńskiego, co dalej z budową stacji uzdatniania wody w Golejewie, skarbniczka gminy Jolanta Szydłowska tłumaczyła, że gmina otrzymała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, które miały być przeznaczone na budowę stacji w Golejewie i miały być wydatkowane do końca roku, ale gminie udało się zmienić przyznane dofinansowanie i przeznaczyć je na inne, równie ważne zadania inwestycyjne. - W związku z tym, że te środki trzeba wykorzystać do końca roku, to zmieniliśmy przedmiot wydatku inwestycyjnego. Te środki przeznaczamy na inne zadania, które mieliśmy planowane ze środków własnych, a z kolei stację uzdatniania wody będziemy robić ze środków własnych - powiedziała Jolanta Szydłowska. W ramach otrzymanego dofinansowania gmina przeprowadzi budowę kanalizacji deszczowej wokół budynku gminy oraz hali sportowej. To zadanie było zaplanowane w budżecie, ale miało zostać wykonane ze środków własnych.

Pracami zagospodarowania terenu wokół hali sportowej oraz budynku gminy ma się zająć jeziorańska spółka komunalna. - Po co jakaś zewnętrzna firma. Jak zarobić, to niech zarobi nasza spółka - powiedział wójt.

CO Z SALĄ GIMNASTYCZNĄ PRZY SP WÓJCIN

Oprócz stacji uzdatniania wody w Golejewie i odwodnieniu terenu wokół hali i budynku ratusza, radni pytali skąd wójt weźmie pieniądze na zaplanowaną w budżecie gminy budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Wójcinie. Wójt poinformował, że ponownie złożył wniosek do Ministerstwa Sportu o dofinansowanie inwestycji. - Prawdopodobnie otrzymamy to dofinansowanie - stwierdził wójt Ciesielczyk. Dodał, że na ten cel gmina ma już 600.000 zł, które otrzymała z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Do tego wójt zamierza zaciągnąć kredyt i wówczas budować salę gimnastyczną, jednak nie wcześniej to nastąpi, jak w przyszłym roku. - Rozstrzygnięcie wniosków ma być podobno do końca września, ale do końca nie wiadomo. Jak by się rozstrzygnęło, to ogłosilibyśmy przetarg jeszcze w tym roku. Jeśli nie otrzymamy dofinansowania, to na dzień dzisiejszy jeszcze nie mam alternatywy, ale będę o tym myślał - mówił Dariusz Ciesielczyk.

Paweł Lachowicz, 26 IX 2022

Kalendarz 2023

Inwestycje: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Inwestycje

Więcej: Inwestycje

loading...
Więcej: Inwestycje

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.