Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Masymilian
26 września w Nowej Wsi (gm. Jeziora Wielkie) Enea przeprowadzała prace konserwacyjne lamp ulicznych fot. Paweł Lachowicz

W związku z drastycznym wzrostem kosztów energii elektrycznej oraz regulacjami prawnymi nakładającymi na organy administracji publicznej obowiązek ograniczenia jej zużycia, gminy zaczynają podejmować różnorodne decyzje, by koszty energii elekrtycznej nie wywróciły do góry nogami przyszlorocznych budżetów.

REKLAMA
Chemirol - oleje Fuchs

GMINA STRZELNO

Burmistrz Strzelna Dariusz Chudziński już od początku roku  prowadził rozmowy z firmą Enea Poznań, dotyczące możliwości wymiany wszystkich źródeł oświetlenia mieście na nowoczesne, energooszczędne oświetlenie LED. Rozmowy przyniosły oczekiwane rezultaty. 5 lipca, w Urzędzie Miejskim w Strzelnie podpisana została umowa na wymianę oświetlenia ulicznego na terenie gminy na oszczędnościowe typu LED. Oprócz oświetlenia, na rynku zamontowane zostaną dodatkowo stylizowane, stalowe słupy. Inwestycja wyniesie ponad 3.000.000 zł. Jak powiedział reporterce burmistrz należność rozłożona zostanie na 10 lat i spłacana będzie oszczędnościami w energii. - To się nazywa intuicja w ostatniej chwili, od nowego roku prąd dla przedsiębiorców, w tym dla gminy ma wzrosnąć o 475%. Dziękuję Radzie Miejskiej za mądrą decyzję i podjęcie tego przedsięwzięcia - powiedział burmistrz. Inwestycja ma zostać wykonana do końca tego roku.

Montaż ledowego oświetlenia rozpocznie się w Strzelnie 1 października. Wymiana zacznie się od rynku, a następnie firma rozpocznie wymianę lamp na ledowe po kolei na każdej ulicy w mieście i na wioskach. W sumie na terenie gminy jest do wymiany 2.220 opraw sodowych na ledowe. - Montaż nowego oświetlenia ledowego spowoduje to, że będziemy mieli możliwość wyłączania przez komputer części lamp na przykład co drugiej w określonych porach dnia, czy nocy. To powinno dać nam możliwość pozyskania dodatkowych oszczędności – powiedział burmistrz Chudziński. Trwają także rozmowy z elektrykami firmy Grinbud, która była wykonawcą kompleksu sportowo - rekreacyjnego przy Szkole Podstawowej im. A.A. Michelsona, jak mechanicznie zabezpieczyć, tak by była możliwość wyłączania części lamp wieczorem i w nocy, tak by boisko i plac zabaw w tym czasie oświetlały na przykład 4 lampy, a nie jak dotychczas 54. - Tam jesteśmy zobowiązani umową i gwarancją. W tej chwili mechanicy i informatycy z Urzędu ręcznie przełączają te lampy, by oszczędzać prąd - dodał burmistrz. Dzięki tym wszystkim staraniom w gminie Strzelno zmniejszą się koszty związane z utrzymaniem oświetlenia ulicznego oraz pozwolą na systematyczne oświetlenie wszystkich miejsc publicznych.

 

Burmistrz Strzelna wymienia wszystkie oprawy sodowe lamp na oszczędne ledowe fot. Magdalena Lachowicz

 

GMINA JEZIORA WIELKIE

20 września podczas komisji Rady Gminy w Jeziorach Wielkich, radna Halina Płachcińska pytała wójta, czy istnieje w gminie zagrożenie wyłączania oświetlenia ulicznego. Wójt do końca nie sprecyzował swojej odpowiedzi. - Nie wiem czy grozi, czy nie grozi, ale aby zrobić na przekór temu wszystkiemu, to jakieś rozwiązania się szykują. Zobaczymy co z tego będzie, bo jak będzie konieczność, to będziemy wyłączać. Na dzień dzisiejszy spółka ma 400 % zwyżkę za prąd, czyli z 300.000 złotych zrobiło im się 1.200.000 zlotych, tylko za samą energię elektryczną. Stawek wody nie mogą podnieść z tego względu, że cały czas mamy stawki najniższe od kilku lat nie podnoszone, a spółka nie może podnieść żadnych kosztów i zwiększyć dochodów - mówił wójt.

Skarbniczka gminy Jolanta Szydłowska poinformowała, że do tej pory gmina przez dwa lata płaciła za energię 585.000 zł rocznie, a obecnie jest to kwota 1.305.000 zł. - Całe szczęście, że zrobiliśmy w porę przetarg i mamy ustaloną cenę za 1 KW. Obecnie jest to ponad 2 zł netto za KW, a my mamy 1,11zł  i podpisaną umowę w tym roku na 2 lata - powiedziała Jolanta Szydłowska.

Magdalena Lachowicz, Paweł Lachowicz, 27 IX 2022

Kalendarz 2023

Inwestycje: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Inwestycje

Więcej: Inwestycje

loading...
Więcej: Inwestycje

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.