Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Radny powiatowy Paweł Jankowski pytał burmistrza Strzelna, czy powiat ma od gminy zielone światło na budowę sali sportowej przy SOSW fot. Magdalena Lachowicz

W trzeciej edycji naboru wniosków o bezzwrotne dofinansowanie realizowanych inwestycji z Rządowego Funduszu Polski Ład (Edycja trzecia - PGR) powiatowi mogileńskiemu przyznano 4.704.000 zł na budowę hal sportowych przy ZSP w Szerzawach (gm. Mogilno) i SOSW w Strzelnie.  Chociaż wyniki naboru wniosków poznaliśmy 14 lipca, to do dzisiaj kwestia budowy hali sportowej przy SOSW w Strzelnie budzi wiele emocji.

Przypomnijmy, że z chwilą ogłoszenia wyników naboru burmistrz Strzelna Dariusz Chudziński przyznał reporterowi Pałuk, że jest zaskoczony faktem, że przy SOSW, de facto na terenie gminnym powiat zamierza wybudować halę sportową. Mówił nam wtedy: - My nic o tym nie wiemy, gdzie oni chcą budować tą halę? Przecież to nie jest teren powiatu, tylko gminy. No brawo, już widzę, jak  oni  w tym zabytkowym parku budują halę. Moja opinia i odpowiedź jest jednoznaczna. Nic o tej budowie nie wiem. Nikt ze mną, jako właścicielem terenu nie rozmawiał i nic nie uzgadniał. Znowu jakieś harce. Ja jak się dowiedziałem, że złożyli na ten cel projekt, to powiedziałem Pawłowi Jankowskiemu wesprzyjcie budowę boiska przy Zespole Szkół na Kościuszki, bo to jest ważne, a nie hala sportowa przy SOSW, bo po pierwsze nie macie żadnej zgody od gminy, po  drugie, to jest obszar wpisany do rejestru zabytków i wątpię, że konserwator zabytków zezwoli na takie coś. Paweł Jankowski mówił mi kiedyś, że może na parkingu, ale wtedy odpowiedziałem, że to też jest teren gminy i my mamy zupełnie inne plany co do tego terenu. To jest jakiś skandal, to jest kolejny przykład na to,  co się w powiecie dzieje. Oni nawet nie mają porozumienia z nami na dzierżawienie tego terenu.  Jak można budować coś na nie swoim terenie. To jest jakaś realizacja mrzonek Pawła Jankowskiego, to jest jakiś totalny absurd, co oni wyprawiają. Nawet słowa na ten temat burmistrzowi nie powiedzieli, a teren należy do gminy Strzelno – mówił nam w lipcu burmistrz Chudziński.

Dyskusja na temat planowanej inwestycji powiatu rozgorzała w sieci. W związku z tym na ostatnią sesję Rady Miejskiej przybył radny powiatowy Paweł Jankowski, który zadał pytania burmistrzowi. Mówił, że  z informacji, które otrzymywał w trakcie prac Zarządu Powiatu nad wybudowaniem obiektu sportowego przy ul. Parkowej wynikało, że z korespondencji pomiędzy powiatem, a gminą wynikało, że jest ze strony Strzelna zielone światło dla tej inwestycji - Pierwsze moje zdziwienie było, gdy otrzymałem treść  artykułu w Pałukach i już wówczas wywnioskowałem, że nie było zielonego światła. Na zarządzie zapewniano, że mamy zielone światło zacząłem zagłębiać się w korespondencję – mówił Paweł Jankowski. Dodał, że  dotarł do pisma z 1 sierpnia, które zostało wysłane z gminy do Starostwa Powiatowego było to wysłane w odpowiedzi na pismo powiatu z 19 lipca. W piśmie burmistrz napisał, że władze gminy Strzelno z radością przyjmują każdą inwestycję poprawiającą warunki uczniów uczęszczających do placówek oświatowych zlokalizowanych w mieście - Ze swej strony pragnę zapewnić pana starostę, że wydałem już stosowne polecenia, aby wszystkie wymagane dla tej inwestycji dokumenty, do  których wydania uprawniony jest Urząd Miejski w Strzelnie były przygotowane bez zbędnej  zwłoki – pisał burmistrz do starosty.

REKLAMA

Radny Jankowski twierdził, że po przeczytaniu tego pisma był już całkowicie pewien, że jest zielone światło do realizacji tej inwestycji - A teraz tutaj wynika, że nie do końca tak jest. Jak to jest panie burmistrzu, że w korespondencji pomiędzy gminą Strzelno, a powiatem jest bardzo duża przychylność, a w mediach jest taki przekaz, który wskazuje, że jednak tej przychylności tak do końca nie ma – pytał radny Jankowski.  

Burmistrz Dariusz Chudziński twierdził, że radny Jankowski zapomniał o jeszcze innym piśmie, o umowie, użyczenia SOSW  i pisma załączonego do tej umowy, z którego wynika, że gmina Strzelno wyraża zgodę na to, żeby bezterminowo użytkować ten obiekt na cele funkcjonowania tam SOSW i z tej umowy wynika również fakt, że może dysponować tym obiektem  na cele budowlane - Więc bardzo proszę, tylko chodzi tutaj tylko o jedną rzecz o tą, którą powiedziałem panu w gabinecie burmistrza. Jesteście porostu bezczelni. Nie macie prawa do dysponowania obiektem na cele budowlane bez naszej zgody. Nie jesteście właścicielami gruntu i składacie wniosek o dofinansowanie? Jak tak można. I co się stało. Pan starosta poprosił burmistrza Strzelna, tak jak ja był prosił pana starostę, czy mogę wybudować panie burmistrzu tam salę dla dzieci. Oczywiście, że możecie panie starosto, tylko trzeba stosować przepisy. Trzeba stosować się do dobrych manier i zasad, które funkcjonują w cywilizowanym społeczeństwie, a nie robić co mi się podoba wymachując szabelką i sobie jaja robić z samorządu gminnego. Te czasy już się w Strzelnie skończyły. Gmina Strzelno jest samodzielną jednostką. Dobro dzieci niepełnosprawnych, jak i dorosłych niepełnosprawnych jest dla mnie priorytetem. Zwracam tylko uwagę na fakt, że ten budynek na placówkę dla dzieci niepełnosprawnych się ni jak ma do rzeczywistości XXI wieku (…). Jeżeli chcemy budować XXI wiek i budować to robiąc tego typu doklejki i do tego lekceważąc samorząd lokalny, który jest właścicielem tej nieruchomości, to do niczego dobrego nie dojdziemy. Zapewniałem jeszcze, że w między czasie macie prawo korzystać nieodpłatnie z hali sportowej. Zapraszam do nieszukania dziury w całym i wydziwiania. Macie państwo prawo do dysponowania obiektem na cele budowlane. Oczywiście nie ominiemy zgody burmistrza na inwestycję celu publicznego, ewentualne wycinki. Gratuluje pomysłu jeśli się takowe pojawią, kontaktu z konserwatorem zabytków. Gratuluje tego wszystkiego, natomiast żadne hale z płyty warstwowej nie zastąpią normalnych warunków życia, nauki i rehabilitacji dla tych dzieci. Ale proszę bardzo, macie to o co prosiliście – powiedział burmistrz Chudziński.         

Radny Jankowski przyznał, że rzeczywiście powiat nie złożył żadnego pisma przed złożeniem wniosku o dofinansowanie inwestycji - Nie złożyliśmy rzeczywiście  pisma, była jedynie deklaracja słowna, że planujemy złożyć taki wniosek, ale przy tej deklaracji było też że wszelką procedurę rozpoczniemy w momencie otrzymania dofinansowania. My nie wiedzieliśmy, że dostaniemy dofinansowanie – tłumaczył Paweł Jankowski.

- To ja jutro złożę wniosek o dofinansowanie targowiska na boisku przy Zespole Szkół na Kościuszki. Miłe nie? – ironizował burmistrz.

Magdalena Lachowicz, 15 XI 2022

Inwestycje: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Inwestycje

Więcej: Inwestycje

loading...
Więcej: Inwestycje

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.