Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Siedziba młyna gospodarczego przy ul. Benedyktyńskiej fot. Inez Padowska

Rzeczoznawca wycenił kilka miesięcy temu nieruchomość na 610.000 zł, gmina - jak mówi wiceburmistrz Jarosław Ciesielski - zażąda jednak w przetargu stawkę minimum dwukrotnie wyższą.

Gmina Mogilno jest właścicielem nieruchomości (młyn gospodarczy z częścią mieszkalną + działka) przy ul. Benedyktyńskiej, stanowiącej działkę nr 599/2 o powierzchni 0.3089 ha, zabudowanej obiektami produkcyjno-magazynowymi o powierzchni 777m kw. Przed II wojną światową młyn był w rękach prywatnych, po wojnie władza komunistyczna młyn znacjonalizowała. Do 2018 roku budynek był w użytkowaniu GS Samopomoc Chłopska. GS prowadził tam działalność młynarską. Potem młyn przeszedł na własność gminy. Obecnie obowiązujące prawo pozwala gminie na sprzedaż budynku. Obiekt młyna jest wpisany do rejestru zabytków pod nr 104. Wojewódzki Konserwator Zabytków wyraził gminie zgodę na sprzedaż młyna.

Zgodę na sprzedaż młyna (mienie komunalne) musiała jednak wyrazić Rada Miejska, dlatego burmistrz Leszek Duszyński przygotował na sesję w środę 23 listopada Rady Miejskiej projekt uchwały w tej sprawy. W uzasadnieniu do uchwały burmistrz napisał: Wysokie koszty prac remontowych i bieżące koszty utrzymania wyłączonego z użytkowania budynku przekraczają możliwości finansowe gminy Mogilno.

REKLAMA

Jak powiedział nam wiceburmistrz Jarosław Ciesielski ustalona przed kilkoma miesiącami przez rzeczoznawców wartość młyna została określona w operacie szacunkowym na poziomie około 610.000 zł. - Mając jednak na uwadze upływ czasu i ogromne zmiany (wzrosty cen), jakie dokonały się w międzyczasie na rynku nieruchomości w naszym kraju, bezsprzecznie jest to kwota, która dziś już nie odzwierciedla wartości rynkowej tego obiektu. Z tego powodu wartość wywoławcza zaproponowana w planowanym przetargu będzie co najmniej dwukrotnie wyższa - informuje wiceburmistrz.

Podczas sesji 23 listopada Rady Miejskiej radny Przemysław Majcherkiewicz pytał, co będzie z rodziną, która tam mieszka. Miał nadzieję, że nie dojdzie do takiej sytuacji, że młyn będzie sprzedawany razem z lokatorem. Pytał, jak ta sprawa będzie rozwiązana. Jak tłumaczył wiceburmistrz, rodzinie, która mieszka na terenie młyna zostanie zaproponowane inne mieszkanie.  Reporterowi Pałuk powiedział: - Czynione są starania o wskazanie lokalu mieszkalnego, który sprosta ich oczekiwaniom i będzie co najmniej zbliżony parametrami do obecnie zajmowanego.

Ostatecznie radni (20 głosami za przy 1 wstrzymującym) wyrazili zgodę na sprzedaż nieruchomości. Kolejnym krokiem będzie opublikowanie wykazu gminnych nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży, zawierającego właśnie tę nieruchomość, jako spełnienie warunku formalnego. Wykaz ten musi być umieszczony na tablicy ogłoszeń i w BIP-ie gminy Mogilno na okres (wymaganych) sześciu tygodni.

Po upływie sześciu tygodni można ogłosić przetarg i gmina tak uczyni.

Wiceburmistrz pytany na sesji, czy ktoś w ogóle pyta o ten obiekt powiedział, że były dwie firmy zainteresowane nieruchomością, ale czy staną do przetargu nie wiadomo.

Marek Holak, 23 XI 2022

Inwestycje: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Inwestycje

Więcej: Inwestycje

loading...
Więcej: Inwestycje

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.