Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Prace remontowo-konserwatorskie elewacji kościoła (zewnętrznych ścian prezbiterium bazyliki) wykonywał konserwator zabytków Jarosław Czechowski fot. Paweł Lachowicz

Zakończył się trwający w 2022 roku sezon prac restauratorskich i remontów konserwatorskich na Wzgórzu św. Wojciecha w Strzelnie.

REKLAMA
Chemirol - oleje Fuchs

W ramach projektu Wsparcie opieki nad zabytkami Województwa Kujawsko-Pomorskiego w 2022 roku finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz budżetu województwa, strzeleńska Parafia św. Trójcy otrzymała dofinansowanie na przeprowadzenie prac konserwatorskich przy dwóch drewnianych ołtarzach bocznych w strzeleńskiej bazylice.

OŁTARZ ŚWIĘTEGO JOZEFA

W roku 2022 przeprowadzono etap I zadania polegający na renowacji ołtarza św. Józefa. Na ten cel parafia otrzymała 120.000 zł z RPO i budżetu samorządu i 18.000 zł od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Toruniu. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 171.428,52 zł. Różnica pokryta została ze środków parafii. Prace konserwatorskie wykonała konserwator zabytków Barbara Czechowska . - Przeprowadzona została całkowita konserwacja ołtarza. Naprawione zostały ubytki. Wzmocniliśmy drewno, bo mocno trzeba było je powzmacniać. Wszystkie złocenia i srebrzenia są nowe oraz cała konstrukcja malarska, jak i konstrukcja ołtarza. Tam jest bardzo dużo złoceń, w związku z tym poszło bardzo dużo złota. Teraz świeci się niesamowicie. W obecnym stanie ten ołtarz przetrwa minimum 50 lat - powiedział nam konserwator Jarosław Czechowski.

 

Prace konserwatorskie ołtarza św. Józefa przeprowadziła konserwator zabytków Barbara Czechowska fot. Paweł Lachowicz

 

REMONT ELEWACJI KOŚCIOŁA

Ponadto z programu Ochrona zabytków, realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego strzeleńska parafia otrzymała 503.000 zł dofinansowania na kontynuację prac remontowo-konserwatorskich elewacji kościoła w ramach zadania Strzelno, zespół dawnego Klasztoru Norbertanek, kościół pw. Świętej Trójcy (XII/XIX): prace remontowo-konserwatorskie elewacji kościoła. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 598.810,11 zł. Różnica pokryta została ze środków parafii.

Prace przy elewacji zewnętrznej kaplicy św. Restytuta wykonała strzeleńska firma Mur-Man Mikołaja Rutkowskiego, natomiast konserwację wątku kamiennego i ceglanego na elewacjach kościoła wykonywał konserwator zabytków Jarosław Czechowski.

W rozmowie z reporterem Jarosław Czechowski zaznaczył, że poddane renowacji w ubiegłym roku zostały zewnętrzne ściany prezbiterium kościoła. Większość ze ścian jest zbudowana z kamienia i wymagała wymiany fug łączących kamienie. Remont ścian zajął wiele czasu konserwatorom, gdyż, jak podkreślił, były to najgorsze stanem ściany kościoła. - Wszystko trzeba było oczyścić i uzupełnić ubytki. Bardzo dużo było braków kamienia, my to wszystko uzupełniliśmy. Tutaj w wielu miejscach wisiały takie gluty. Wyrzuciliśmy te stare wstawki i uzupełniliśmy to wszystko i uporządkowaliśmy. Ta nasza praca to tak naprawdę nie jest w ogóle widoczna. Ja nad tym ubolewam, bo tej naszej pracy, nad którą pracujemy i się staramy,  to tylko my to widzimy - powiedział Jarosław Czechowski.

Paweł Lachowicz, 24 I 2023

Inwestycje: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Inwestycje

Więcej: Inwestycje

loading...
Więcej: Inwestycje

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.