Nadleśnictwo w Miradzu (gm. Strzelno) włączyło się do realizacji projektu rozwojowego Lasów Państwowych Las Energii. Kontynuacją projektu jest program Odnawialne źródła energii podstawą zaopatrzenia w energię elektryczną budynków i środków transportu PGL LP. W ramach projektu na terenie nadleśnictwa zamontowana została stacja ładowania pojazdów elektrycznych.
Lasy Państwowe od lat z własnej inicjatywy podejmują szereg działań prospołecznych. Odpowiadają na potrzeby środowisk lokalnych, włączają się zarówno w lokalne akcje pomocowe, jak i kampanie ogólnopolskie. Realizują też liczne działania w odpowiedzi na postępujący kryzys klimatyczny. Flagowym projektem rozwojowym Lasów Państwowych jest właśnie Las Energii, którego celem jest osiągnięcie przez Lasy Państwowe samowystarczalności energetycznej. Kluczowe działania w jego ramach obejmują m.in. wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania budynków, zakup elektrycznych samochodów służbowych, grupowy zakup energii elektrycznej oraz budowa w nadleśnictwach stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
Przejeżdżający drogą powiatową w Miradzu, nieopodal siedziby nadleśnictwa zauważyli zapewne, że stanął tam nietypowy dystrybutor. Nie zatankujemy z niego ani benzyny, ani diesla, ani gazu. Już niedługo będzie można przy nim naładować akumulatory w swoich autach elektrycznych. To kolejny krok Lasów Państwowych w stronę zdrowszego jutra. - Realizujemy program lasów państwowych „Las Energii”. W lasach państwowych na terenie kraju mamy już sporo samochodów elektrycznych. My, w naszym nadleśnictwie jeszcze nie mamy. Zobaczymy, jak sytuacja finansowa pozwoli, to kupimy na początek jakąś hybrydę, a docelowo typowo samochód elektryczny - powiedział nam nadleśniczy Wojciech Wojtasiński. Nadleśnictwo mocno stawia na energię odnawialną. W ramach programu na terenie nadleśnictwa kilka lat temu zainstalowane zostały instalacje solarne oraz przeprowadzona została termomodernizacja obiektów.
![]() |
Nadleśnictwo w Miradzu posiada na chwilę obecną dwie farmy fotowoltaiczne. W samym Miradzu farma o mocy 40 KW postawiona została na oczyszczalni ścieków. Druga instalacja umiejscowiona jest na terenie szkółki. fot. Paweł Lachowicz |
Nadleśnictwo w Miradzu posiada na chwilę obecną dwie farmy fotowoltaiczne. W samym Miradzu farma o mocy 40 KW postawiona została na oczyszczalni ścieków. Druga instalacja umiejscowiona jest na terenie szkółki. W tym celu wykorzystany został niezagospodarowany teren i wymienione zostało złoże w oczyszczalni, które ma żywotność ponad 20 lat. Fotowoltaika jest jednym z elementów programu Las Energii. Dystrybutor ładowania pojazdów elektrycznych jest kolejnym krokiem w realizacji programu. Dalszym posunięciem będzie elektryfikacja taboru. - My, jako Lasy Państwowe za chwilę będziemy samowystarczalni jeżeli chodzi o produkcję energii. Już teraz więcej produkujemy energii niż jej zużywamy - dodał Wojciech Wojtasiński.
Póki co stacja do ładownia akumulatorów w pojazdach nie jest jeszcze udostępniona. Muszą być przeprowadzone odpowiednie odbiory oraz musi zostać dopracowany system płatności. Ale jak zapewnia nadleśniczy już niebawem na terenie nadleśnictwa będzie można doładować akumulatory. A jak dodaje po drogach powiatu mogileńskiego porusza się coraz więcej elektrycznych samochodów. Warto chociażby wspomnieć, że we wrześniu ubiegłego roku dzięki Fundacji Enea, nowoczesny, ekonomiczny i przyjazny dla środowiska elektryczny samochód marki opel corsa zasilił flotę Komisariatu Policji w Strzelnie.
Paweł Lachowicz, 24 I 2023