Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Nadleśniczy Wojciech Wojtasiński (z prawej) i inżynier nadzoru Paweł Kaczorowski prezentują zamontowaną przy siedzibie nadleśnictwa stację ładowania pojazdów elektrycznych fot. Paweł Lachowicz

Nadleśnictwo w Miradzu (gm. Strzelno) włączyło się do realizacji projektu rozwojowego Lasów Państwowych Las Energii. Kontynuacją projektu jest program Odnawialne źródła energii podstawą zaopatrzenia w energię elektryczną budynków i środków transportu PGL LP. W ramach projektu na terenie nadleśnictwa zamontowana została stacja ładowania pojazdów elektrycznych.

REKLAMA
Chemirol - oleje Fuchs

Lasy Państwowe od lat z własnej inicjatywy podejmują szereg działań prospołecznych. Odpowiadają na potrzeby środowisk lokalnych, włączają się zarówno w lokalne akcje pomocowe, jak i kampanie ogólnopolskie. Realizują też liczne działania w odpowiedzi na postępujący kryzys klimatyczny. Flagowym projektem rozwojowym Lasów Państwowych jest właśnie Las Energii, którego celem jest osiągnięcie przez Lasy Państwowe samowystarczalności energetycznej. Kluczowe działania w jego ramach obejmują m.in. wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania budynków, zakup elektrycznych samochodów służbowych, grupowy zakup energii elektrycznej oraz budowa w nadleśnictwach stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Przejeżdżający drogą powiatową w Miradzu, nieopodal siedziby nadleśnictwa zauważyli zapewne, że stanął tam nietypowy dystrybutor. Nie zatankujemy z niego ani benzyny, ani diesla, ani gazu. Już niedługo będzie można przy nim naładować akumulatory w swoich autach elektrycznych. To kolejny krok Lasów Państwowych w stronę zdrowszego jutra. - Realizujemy program lasów państwowych „Las Energii”. W lasach państwowych na terenie kraju mamy już sporo samochodów elektrycznych. My, w naszym nadleśnictwie  jeszcze nie mamy. Zobaczymy, jak sytuacja finansowa pozwoli, to kupimy na początek jakąś hybrydę, a docelowo typowo samochód elektryczny - powiedział nam nadleśniczy Wojciech Wojtasiński. Nadleśnictwo mocno stawia na energię odnawialną. W ramach programu na terenie nadleśnictwa kilka lat temu zainstalowane zostały instalacje solarne oraz przeprowadzona została  termomodernizacja obiektów.

 

Nadleśnictwo w Miradzu posiada na chwilę obecną dwie farmy fotowoltaiczne. W samym Miradzu farma o mocy 40 KW postawiona została na oczyszczalni ścieków. Druga instalacja umiejscowiona jest na terenie szkółki. fot. Paweł Lachowicz

 

Nadleśnictwo w Miradzu posiada na chwilę obecną dwie farmy fotowoltaiczne. W samym Miradzu farma o mocy 40 KW postawiona została na oczyszczalni ścieków. Druga instalacja umiejscowiona jest na terenie szkółki. W tym celu wykorzystany został niezagospodarowany teren i wymienione zostało złoże w oczyszczalni, które ma żywotność ponad 20 lat. Fotowoltaika jest jednym z elementów programu Las Energii. Dystrybutor ładowania pojazdów elektrycznych jest kolejnym krokiem w realizacji programu. Dalszym posunięciem będzie elektryfikacja taboru. - My, jako Lasy Państwowe za chwilę będziemy samowystarczalni jeżeli chodzi o produkcję energii. Już teraz więcej produkujemy energii niż jej zużywamy - dodał  Wojciech Wojtasiński.

Póki co stacja do ładownia akumulatorów w pojazdach nie jest jeszcze udostępniona. Muszą być przeprowadzone odpowiednie odbiory oraz musi zostać dopracowany system płatności. Ale jak zapewnia nadleśniczy już niebawem na terenie nadleśnictwa będzie można doładować akumulatory. A jak dodaje po drogach powiatu mogileńskiego porusza się coraz więcej elektrycznych samochodów. Warto chociażby wspomnieć, że we wrześniu ubiegłego roku dzięki Fundacji Enea, nowoczesny, ekonomiczny i przyjazny dla środowiska elektryczny samochód marki opel corsa zasilił flotę Komisariatu Policji w Strzelnie.

Paweł Lachowicz, 24 I 2023

Inwestycje: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Inwestycje

Więcej: Inwestycje

loading...
Więcej: Inwestycje

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.