Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

W poszczególne role dramatu wcielili się mieszkańcy Strzelna. Spotkanie prowadził Wiesław Woźnica. fot. Magdalena Lachowicz

Miejska Biblioteka Publiczna w Strzelnie przy współpracy strzeleńskiego Lokalu Gastronomicznego Organizacja Magazyn Romana Szydzika, 4 września zorganizowali X Jubileuszową edycję Narodowego Czytania.

W tym roku akcja przebiega pod nazwą Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie. Wszyscy chętni zgłębiali dramat Gabrieli Zapolskiej Moralność pani Dulskiej - To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. 
Akcję Narodowe Czytanie rozpoczął były prezydent RP Bronisław Komorowski, obecnie przedsięwzięcie kontynuuje jego następca Andrzej Duda.

Narodowe czytanie odbyło się w siedzibie strzeleńskiej Organizacji Magazyn. Przedstawienie rozpoczęło się od występu Kariny Karczmarczyk (śpiew) i Tomasza Nowaka (pianino), którzy zaprezentowali trzy utwory: Pieśń dziewczęcia z Tamani Jana Galla, Gdy ostatnia róża zwiędła Ignacego Jana Paderewskiego i Życzenie Fryderyka Chopina. W poszczególne postaci dramatu wcielili się: Andrzej Lipiński (Felicjan Dulski), Hanna Wróblewska (Dulska), Paweł Wegner (Zbyszko), Magdalena Selbirak (Tadrachowa), Ewa Szubarga (Mela), Marzena Jasińska (Maria Juliasiewiczowa), Maria Dobrzyńska (Hanka), Dorota Repulak (lokatorka), Małgorzata Mierzejewska (Hesia). Całość prowadził Wiesław Woźnica). Osoby, które przybyły z własnym egzemplarzem książki miały możliwość uzyskania pamiątkowej pieczęci.

Po wysłuchaniu i obejrzeniu dramatu przyszedł czas na podziękowanie dotychczasowej dyrektor strzeleńskiej biblioteki Zofii Nowak – Paczkowskiej za jej 40 - letnią pracę w bibliotece. Następnie wszyscy zaproszeni zostali na przygotowany poczęstunek.

Do akcji Narodowego czytania wzorem lat ubiegłych włączyła się także Gminna Biblioteka Publiczna i Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Jeziorach Wielkich. Na terenie tej gminy narodowe czytanie dramatu Gabrieli Zapolskiej odbyło się w małej sali GOKiR w Jeziorach Wielkich.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła para prezydencka.

Więcej zdjęć w naszej galerii oraz film w zakładce Filmy.

Magdalena Lachowicz, 5 IX 2021

Reklama na stronie

Kultura: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Kultura

Więcej: Kultura

loading...
Więcej: Kultura

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.