Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Dodatek zmarli
Utwór Missa in D, Starka w wykonaniu muzyków zabrzmiał podczas koncertu jako pierwszy fot. Paweł Lachowicz

18 września na wzgórzu św. Wojciecha w Strzelnie odbyło się niezwykłe spotkanie z muzyką dawną graną na podstawie nut, które zapisały mniszki w klasztornych murach, kiedy funkcjonował najprężniej działający żeński zakon w średniowiecznej Polsce.

Muzyczne skarby strzeleńskich norbertanek, to koncert muzyki barokowej, który odbył się w ramach projektu Domu Kultury w Strzelnie Cnoty i przywary… czyli zapomniana sztuka klasztoru.

REKLAMA
Zatrudnimy montera

Za sprawą klasztoru sióstr norbertanek w Strzelnie, przez wiele lat Strzelno było ważnym ośrodkiem kulturalnym na mapie Polski. Jednak decyzja władz zaborczych o zlikwidowaniu klasztoru przekreśliła stulecia tworzenia kultury. Teraz, po wielu latach zapomnienia okazało się, że część barokowych utworów z repertuaru kapeli klasztornej zachowało się do naszych czasów i zostały odnalezione w Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu. Stworzyło to wyjątkową okazję do pokazania dawnej kultury i sztuki Strzelna oraz jego dawnych mieszkańców.

 

Ostatnim utworem wykonanym podczas koncertu był Motetto Benedicta et Venerabilis, anonimowego autora fot. Paweł Lachowicz

 

Podczas sobotniego koncertu, który prowadził dyrektor strzeleńskiego Domu Kultury Paweł Gębala, zaprezentowane zostały następujące utwory na podstawie rękopisów nut z XVIII wieku: Missa in D, Starka; Concerto de BMV (w wersji na puzon i organy) J. J. Faulhabera oraz Motetto Benedicta et Venerabilis, anonimowego autora. Wcześniej głos zajęła muzykolog, prof. Alina Mądry, która jako pierwsza przeszukując archiwum Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu odnalazła część barokowych utworów z repertuaru strzeleńskiej kapeli klasztornej – Kiedy w 2013 roku przybył do Muzeum Instrumentów Piotr Barczak chcieliśmy zrobić wszystko, by ta muzyka zabrzmiała szybciej, niż dzisiaj, w 2021 roku, ale w trakcie tej jakże długiej drogi pojawiła się jeszcze jedna osoba, pan Tomasz Nowak. Muszę powiedzieć, że to on na nowo mnie zmobilizował do tego by podjąć się kolejnych prób i opracować te rękopisy, opracować życie muzyczne tego miejsca i wydać to w postaci publikacji. Mam nadzieję, że niebawem, bo do końca roku będziecie mogli państwo mieć tę publikację w rękach, którą dzięki panu dyrektorowi (Pawłowi Gębali przyp. pal) i panu Tomaszowi (Tomasz Nowak przyp. pal) oraz Piotrowi Barczakowi przygotujemy – mówiła Alina Mądry. Zaprezentowała tez historię powstania prezentowanych utworów oraz funkcjonowania klasztornej kapeli.

 

Concerto de BMV (w wersji na puzon i organy) wykonują Piotr Barczak i Tomasz Nowak fot. Paweł Lachowicz

 

Przed zgromadzoną publicznością wystąpili: zespół wokalny Exploratori Ensemble pod kierunkiem Pawła Pawłowicza, zespół instrumentalny Ensemble Inegalite pod kierunkiem
Marka Przywartego, Karina Karczmarczyk - sopran, Iwona Jasińska – alt, Piotr Barczak – puzon, Tomasz Nowak – organy, muzycy z Domu Kultury w Strzelnie, całością dyrygowała Ewelina Boesche – Kopczyńska.

Projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje 2021.

Film w zakładce Filmy.

Paweł Lachowicz, 19 IX 2021

Reklama na stronie

Kultura: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Kultura

Więcej: Kultura

loading...
Więcej: Kultura

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.