Złota Jubilatka podczas niedzielnego koncertu fot. Paweł Lachowicz

W niedzielę, 19 czerwca w strzeleńskim Domu Kultury odbyła się uroczystość związana z jubileuszem 50-lecia istnienia zespołu śpiewaczego Kujawianki w Strzelnie.

REKLAMA

Zespół powstał w 1972 roku i od samego początku działa przy strzeleńskim Domu Kultury. Zespół tworzą członkinie strzeleńskiego klubu seniora. Opiekunem zespołu jest Waldemar Krystkowiak, natomiast funkcję szefowej pełni obecnie Henryka Malewicz.

 

fot. Paweł Lachowicz

 

Założycielką zespołu była Lidia Kozłowska, która w tamtych latach pełniła funkcję dyrektora strzeleńskiego Domu Kultury. To ona pomimo trudności, a dzięki swojemu zaangażowaniu i uporowi stworzyła wspaniałą grupę.
Przez 50 lat działalności zespołem Kujawianka kierowali: w latach 1981 – 1988 Zygfryd Wiśniewski, następnie do roku 1993 Ildefons Basiński, którego zastąpiła Celina Klimczak. Od roku 2002 do 2013 roku kierownikiem zespołu była Irena Gradowska. Po jej rezygnacji funkcję tę objęła Jadwiga Chorążyczewska. Po jej śmierci w 2020 roku kierowniczką zespołu została Henryka Malewicz.

Przez 50 lat swojej działalności strzeleńscy artyści koncertowali nie tylko na terenie Strzelna, ale także w Mogilnie, Solcu Kujawskim, Jeziorach Wielkich, Pakości. Kujawianki brały też udział w Festiwalu ARS w Bydgoszczy. Swoich występów zespół nie ogranicza tylko do imprez świeckich, ale występuje także uświetniając imprezy kościelne. Występował np. podczas uroczystości odpustowych ku czci św. Ignacego Loyoli we Wronowych, czy też podczas uroczystego poświęcenia figur i krzyży przydrożnych na terenie strzeleńskiej parafii, gdzie śpiewały przede wszystkim pieśni Maryjne. Zespół śpiewa również podczas imprez okolicznościowych np. Dzień Babci, Dzień Kobiet, Dzień Seniora. Jest też nieodłącznym elementem wydarzeń kulturalnych z okazji uroczystości organizowanych przez miasto.

 

fot. Paweł Lachowicz

 

Instruktorem muzycznym zespołu od początku jego istnienia był Stefan Pieszak, później Krzysztof Kotecki, którego zastąpił Piotr Barczak. W roku 2001 do zespołu powrócił ponownie Krzysztof Kotecki, który pełnił funkcję opiekuna zespołu z ramienia Domu Kultury oraz akompaniował wokalistkom podczas śpiewu. Od roku 2017 opiekunem zespołu jest Waldemar Krystkowiak. Dzisiaj śmiało można stwierdzić, że zespół śpiewaczy Kujawianki zapisał się złotymi nutkami w tworzeniu historii strzeleńskiej kultury.

 

fot. Paweł Lachowicz

 

Spotkanie stało się okazją do wspomnień minionych lat, nie zabrakło historii zespołu, który obecnie tworzą: Henryka Malewicz, Irena Gradowska, Krystyna Bartecka, Regina Pawlak, Anastazja Franczak, Daniela Lewandowska, Maria Lipieńska, Janina Grześkowiak, Jadwiga Wachowska, Gabriela Jóźwiak, Kazimiera Kowalska, Gabriela Śliwińska oraz jeden rodzynek Stanisław Leśniowski. Instruktorem i muzykiem zespołu jest Waldemar Krystkowiak. Chociaż zespół tworzy 13 osób, to na stałe zajęcia uczęszcza tylko pięć osób: Henryka Malewicz, Irena Gradowska, Krystyna Bartecka, Gabriela Jóźwiak i Stanisław Leśniowski.

 

fot. Paweł Lachowicz

 

Podczas niedzielnej uroczystości członkowie zespołu oraz ich opiekun z okazji jubileuszu z rąk burmistrza Dariusza Chudzińskiego, wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej Emilii Walkowiak i dyrektora Domu Kultury Pawła Gębali otrzymali kwiaty i listy gratulacyjne. Specjalne życzenia i odebrały członkinie, które już czynnie nie śpiewają w zespole, ale cały czas dopingują swoim koleżankom. Na swój dostojny jubileusz Kujawianki zaprosiły zaprzyjaźnione zespoły śpiewacze Złoty Wiek z Janikowa, Złota Jesień z Mogilna, Kalina z Chabska i Retro z Barcina. Od przedstawicieli tych zespołów szefowa Kujawianek odebrała liczne życzenia, kwiaty i upominki. Następnie każdy zespół na scenie sali widowiskowej domu kultury zaprezentował swój wokalny repertuar. Całość zwieńczył koncert jubilatki, w której wykonaniu usłyszeć można było utwory: Wymyśliłam Cię, Nocka szumu oraz Strzelno moje miasto. Co ciekawe piosenka Strzelno moje miasto powstała do słów zmarłej w 2004 roku Honorowej Obywatelki Miasta Strzelna Haliny Gorlachowej, natomiast muzykę do tekstu opracował nieżyjący już instruktor zespołu Krzysztof Kotecki. Na zakończenie burmistrz Strzelna podziękował wszystkim za udział, a dla wszystkich zebranych krótki koncert na harmonijce ustnej zagrała szefowa Kujawianek Henryka Malewicz. Ona też zaintonowała Sto lat, które odśpiewali wszyscy uczestnicy jubileuszowych obchodów.

 

fot. Paweł Lachowicz

 

Po koncercie uczestnicy spotkania zaproszeni zostali na poczęstunek przygotowany przez Zakład Aktywności Zawodowej w Przyjezierzu. Był uroczysty obiad, kawa, toast lampką szampana oraz okolicznościowy tort. Uroczystości jubileuszowe trwały do późnych godzin popołudniowych.

 

 

Magdalena Lachowicz, 19 VI 2022

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.