Więcej zwierząt - takie transparenty pojawiły się na kinowym Naszym Kulturalnym Podwórku   fot. Marek Holak

Główna nagroda publiczności za najlepszy polski film fabularny przyznana została za obraz "Teściowie", w reżyserii Jakuba Michalczuka.

REKLAMA

W niedzielę, 19 czerwca zakończony został 6. Ogólnopolski Festiwal Filmów Satyrycznych Pyszadło'2022. Od rana w kinie Wawrzyn trwały projekcje kolejnych filmów. Odbyło się także spotkanie z aktorem Adamem Woronowiczem po projekcji filmu "Zupa nic".

Jednocześnie nad Jeziorem Mogileńskim przy harcówce trwała filmowa wersja "Naszego Kulturalnego Podwórka", tym razem pod haslem "No to kino". Zabawy i konkursy prowadzili Zosia Harędzka i Arkadiusz Rene Renk. Atrakcją był występ w kilku utworach muzycznej rodziny Salnikowych z Ukrainy, obecne mieszkajacej w Mogilnie. Wokół miejskiej części jeziora odbył się również happening, którego uczestnicy skandowali "Więcej lodów i miętusów". Happening nawiązywał do wyświetlanego na Pyszadle filmu "Republika dzieci".

 

Happening nad jeziorem fot. Marek Holak

 

SATYRKI

Wieczorem w kinie Wawrzyn odbyła się uroczysta gala podsumowująca festiwal Pyszadło. Zagrał mogileński zespół jazzu tradycyjnego Dixie Team. Po czym dyrektor artystyczny festiwalu Marcin Jauksz ogłosił zwycięzców poszczególnych kategorii, którym przyznane zostały statuetki "Satyrek", zaprojektowane i wykonane przez Witolda Poichylskiego z Mogilna.

* Nagrodę honorową festiwalu otrzymała Katarzyna Figura, odebrała ją podczas uroczystej gali, w piątek 17 czerwca..

* Nagroda specjalna organizatorów zostala przyznana dla polskiego filmu z 2021 roku "Solar Voyage", w reżyserii Adama Żądło.

* Nagroda dziennikarzy przyznana została za polski film z 2022 roku "Jakoś to będzie", w reżyserii Sylwestra Jakimowa.

* Główną nagrodę publiczności dla najlepszego polskiego filmu fabularnego otrzymał film "Teściowie" z 2021 roku, w reżyserii Jakuba Michalczuka.

* Nagrodę publiczności dla najlepszego zagranicznego filmu otrzymał amerykański obraz "Nieznośny ciężar wielkiego talentu, w reżyserii Toma Gormicana.

* Nagrodę publiczności dla najlepszego polskiego filmu dokumentalnego otrzymał "Film balkonowy", obraz w reżyserii Filipa Łozińskiego z 2021 roku.

* Nagrodę publiczności dla polskiego filmu krótkometrażowego odebrał reżyser filmu Stancja z 2021 roku - Adrian Apanel. Była to jedyna nagroda odebrana osobiście podczas niedzielnej gali, którą wręczyli reżyserowi dyrektor festiwalu Jan Szymański i burmistrz Mogilna Leszek Duszyński. Pozostałe statuetki zostaną zainteresowanym przesłane.

 

Ukraińska rodzina Salnikowych podczas występu na kulturalnym podwórku fot. Marek Holak

 

Na zakończenie Jan Szymański i Leszek Duszyński zaprosili wszystkich na festiwal w przyszłym roku.

Marek Holak, 20 VI 2022

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.