Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

 Uczestnicy spotkania zwiedzali przygotowaną wystawę oraz pozostałe eksponaty zgromadzone w Izbie fot. Magdalena Lachowicz

23 czerwca w nowej siedzibie Izby Kujawskiej im. Jerzego Wojciecha Szulczewskiego z siedzibą w Ciechrzu (gm. Strzelno) odbyła się oficjalna inauguracja Roku Antoniego Słowińskiego, połączona z otwarciem wystawy poświęconej 100. rocznicy urodzin Antoniego Słowińskiego i jubileuszowi 65- lecia działalności Oddziału PTTK im. Antoniego Słowińskiego w Strzelnie.

REKLAMA

IZBA PRZENIESIONA DO CIECHRZA

Nowa siedziba Izby Kujawskiej mieści się w budynku zlikwidowanej szkoły podstawowej. Dotychczas działalność Izby miała miejsce w piwnicy Szkoły Podstawowej im. A. A. Michelsona w Strzelnie. Jej opiekunami są nadal państwo Jacek i Urszula Sechowie. I to właśnie historykowi, prezesowi strzeleńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Strzelnie Jackowi Sechowi przypadł zaszczyt prowadzenia całej uroczystości. Podczas powitania przybyłych gości Jacek Sech zaznaczył, że fakt, iż wszyscy spotykają się w nowej, obszernej i okazałej Izbie Kujawskiej zawdzięczają doskonałemu pomysłowi burmistrza Strzelna Dariusza Chudzińskiego. Czwartkowe spotkanie było niezwykłe pod kilkoma względami. Po pierwsze była to pierwsza oficjalna impreza w nowej placówce i w związku z tym została ona oficjalnie otwarta. Drugim podstawowym powodem świętowania był podwójny jubileusz - stulecia urodzin Antoniego Słowińskiego i 65 lat działalności miejscowego Oddziału PTTK. Przy okazji Jacek Sech podziękował Radzie Miejskiej Strzelna za pozytywną odpowiedź na wniosek PTH i PTTK i uchwaliła rok 2022 Rokiem Antoniego Słowińskiego w Strzelnie, który podczas spotkania został zainaugurowany.

ODDANY BEZ RESZTY KUJAWOM

100. rocznica urodzin Antoniego Słowińskiego – wielkiego działacza społecznego, twórcy strzeleńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego stała się okazją do przybliżenia jego sylwetki.
Antoni Słowiński był wielkim działaczem społecznym, twórcą miejscowego Oddziału PTTK i jego dożywotnim prezesem, czyli nieprzerwanie do 2003 roku – To właśnie on włożył najwięcej wkładu w działalność naszego Oddziału. Był on głównym animatorem większości naszych przedsięwzięć. Jego głębokie umiłowanie kraju ojczystego i rozległa wiedza krajoznawcza wywarły wpływ na ukształtowanie działalności oddziału – powiedział obecny prezes strzeleńskiego PTTK Zbigniew Domański. Za wszystkie zasługi Oddział został nazwany jego imieniem. Stanisław Gzella w publikacji wydanej z racji 30 lecia strzeleńskiego PTTK mówił o Antonim Słowińskim - Był to syn ziemi nadgoplańskiej i miłośnik regionu kujawskiego, autor ciekawych artykułów na tematy regionalne, który zdołał skupić wokół idei krajoznawstwa grono ofiarnych obywateli i zarazić ich swoim entuzjazmem.

To właśnie nie nikt inny, jak Antoni Słowiński wciągnął do współpracy szereg wybitnych osobistości spoza Strzelna, które wsparły strzeleński oddział swoją wiedzą i stały się przyjaciółmi strzeleńskich miłośników krajoznawstwa.
Był inicjatorem badań nad dziejami Strzelna i publikowania ich wyników, wydawcą znakomitej serii biograficznej, autorem przewodników po ziemi strzeleńskiej, niezmordowanym organizatorem życia turystycznego i kulturalnego oraz współtwórcą ośrodka rekreacyjnego w Przyjezierzu.

Strzeleńscy radni uchwalając rok 2022 Rokiem Antoniego Słowińskiego uważali, że biorąc pod uwagę olbrzymi dorobek i związany z tym autorytet Antoniego Słowińskiego oraz jego głębokie przywiązanie do rodzinnej, kujawskiej ziemi, że podjęcie uchwały pozwoli jeszcze szerzej popularyzować postać tego niepospolitego Kujawianina oraz przyniesie chlubę strzeleńskiej ziemi, z którą tak mocno był związany.

 

 

Antoni Sowiński, jak mówił Jacek Sech podczas spotkania inaugurującego Rok Antoniego Słowińskiego, to postać, którą śmiało porównać można do Jakuba Cieślewicza. Żyli co prawda w różnych czasach i różnych warunkach, ale mieli to samo zaangażowanie i poświęcenie na rzecz miejscowej społeczności. Antoni Słowiński oddał ziemi strzeleńskiej prawie pół wieku swojego życia - od założenia koła PTTK w 1957 roku do śmierci w 2003 roku. Wystawa obrazowała główne dokonania miejscowego PTTK i co oczywiste, jego prezesa. - Stanowili przecież nierozerwalną jedność, a odkąd oddział przyjął imię Antoniego Słowińskiego, ta jedność pozostaje zachowana - mówił Jacek Sech.

PUBLIKACJE

Przygotowane ekspozycje pokazują prace samego prezesa Słowińskiego, ale też publikacje, które powstały z jego inicjatywy i przy jego pomocy i zaangażowaniu. Chodziło mu bowiem przede wszystkim o przywrócenie pamięci historycznej ziemi strzeleńskiej i ludzi z nią związanych. Warta szczególnej uwagi na wystawie była zaprezentowana zbiorowa publikacja, będąca pokłosiem sesji naukowej z 1970 roku, którą zorganizował Antoni Słowiński. Następna była książka prof. Ryszarda Kabacińskiego, "Historia miasta Strzelno (przełom XIV/XV wieku - 1773 r.)", Bydgoszcz 2001 oraz praca prof. Jerzego Kozłowskiego, "Strzelno pod pruskimi rządami (1815-1918)", wydana przez PTTK w Strzelnie w 2005 roku. PTTK wydał też całą serię biografii, zaplanowaną już w 1973 roku. Powstała ona dzięki obfitej korespondencji prezesa Słowińskiego z widoma ośrodkami uniwersyteckimi i nawiązanej przez to współpracy z licznymi naukowcami. Na bazie tej korespondencji powstały trzy artykuły naukowe, opublikowane przez Polskie Towarzystwo Historyczne. Antoniemu Słowińskiemu poświęcony został też wydany przewodnik po Strzelnie i okolicy.

fot. Magdalena Lachowicz

Dwa lata od chwili powstania PTTK, czyli w 1959 roku powołano Komisję Opieki nad Zabytkami, która inwentaryzowała zabytkowe obiekty strzeleńskiej ziemi. 4 lata później, w 1963 roku utworzona została Straż Ochrony Przyrody. Kolejną dziedzina działalności była troska o zachowanie tradycji kujawskich. Elementy tych wszystkich szerokich zainteresowań Antoniego Słowińskiego i pozostałych członków PTTK można było zobaczyć na wystawie.

65 LAT PTTK

Warto nadmienić, że to strzeleński Oddział PTTK zapoczątkował karierę turystyczną Przyjezierza, stawiając tam pierwsze obiekty i propagując to miejsce wypoczynku. Rok 2022 jest też rokiem jubileuszowym założenia w Strzelnie oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Strzeleński oddział od 65 lat jest wyjątkowo aktywnym stowarzyszeniem społecznym działającym na terenie miasta. Od 65 lat odgrywa bardzo znaczącą i ważną rolę naukową i kulturalną w regionie. Poprzez organizowane wycieczki krajoznawcze, odczyty, prelekcje i dyskusje rozbudza w społeczeństwie miłość do ziemi ojczystej i jej przyrody oraz wywołuje zainteresowanie historią swojego regionu.
Szeroką historię powstania i działalności strzeleńskiego oddziału PTTK zamieściliśmy w 14/2012 numerze Pałuk przy okazji obchodów 55. rocznicy powstania PTTK w Strzelnie.

Po części oficjalnej wszyscy zebrani zwiedzali przygotowaną wystawę oraz pozostałe eksponaty zgromadzone w Izbie , a następnie przy poczęstunku trwały ciekawe rozmowy.

Magdalena Lachowicz, 25 VI 2022

Reklama na stronie

Kultura: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Kultura

Więcej: Kultura

loading...
Więcej: Kultura

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.