Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Mały smoczek Hieronim w rozmowie z mamą smoczycą i wiedźmą fot. Magdalena Lachowicz

Dom Kultury w Strzelnie realizuje kolejną edycję projektu Wybryki Kultury! Wśród tegorocznych inicjatyw było przygotowanie przedstawienia teatralnego na podstawie bajki Izabeli Degórskiej - Wszystkie smoki o tym wiedzą. 27 listopada w sali OSP we Wronowych odbyła się premiera sztuki.

REKLAMA

Wszystkie smoki o tym wiedzą, to jedna z tegorocznych inicjatyw w ramach programu Wybryki Kultury. W ramach projektu Nieformalna Grupa Karpińscy siłą do działania wraz z OSP we Wronowych (gm. Strzelno) przy współudziale pozytywnych ludzi zrealizowała sztukę teatralną bajki Izabeli Degórskiej Wszystkie smoki o tym wiedzą. Przedstawienie mówi o przyjemnych sprawach, potrzebach młodych ludzi oraz sposobach radzenia sobie w życiu w różnych sytuacjach. Mały smoczek symbolizuje młodego człowieka wkraczającego w świat dorosłych. Duże przy tym znaczenia ma fakt, że smoczek trochę różni się od swoich braci - jest inny. Czy jego inność i chęć bycia akceptowanym zwycięży w tak okrutnym świecie?

Grupa przygotowująca spektakl liczy 20 osób, są wśród nich osoby dorosłe, niepełnoletnie, rodzice z dziećmi. - Najważniejsze jest to, że wśród nas są osoby niepełnosprawne i pełnosprawne. Chcieliśmy pokazać wam, że stanowimy wszyscy jakąś wartość, lubimy ze sobą przebywać. Przez te dwa lata przeszliśmy proces poznawania siebie. Przełamywaliśmy bariery, łamaliśmy stereotypy w postrzeganiu takich ludzi, którzy nie wszystko umieją. Ale uwierzcie mi każdy z nas od czerwca w realizację tej sztuki włożył kawał serca. Nasza grupa chciała pokazać, że my też możemy umilić czas swoim występem. Tym razem w sztukę teatralną wcieliły się żywe osoby, a nie kukiełki. Dzięki naszej grupie tak naprawdę zrealizowałam swoje marzenie. Zawsze chciałam zintegrować nasze środowisko, żeby pokazać, że jak się chce to marzenia się naprawdę spełniają - mówiła Halina Karpińska.

 

Magdalena Lachowicz

 

W przedstawieniu w sali OSP we Wronowych, w niedzielę 27 listopada wystąpili mieszkańcy Wronowych oraz niepełnosprawni pracownicy Zakładu Aktywności Zawodowej w Przyjezierzu i uczniowie SOSW w Strzelnie i ich rodzice: Anna Rychlewska (mama smoczyca), Zuzanna Rychlewska (mały smoczek Hieronim), Jakub Rychlewski (duży smok Hieronim), Halina Karpińska (ptak), Przemysław Karpiński (głos gnomka), Magdalena Nawrocka (głos drzewa), Piotr Zborowski (ptak), Marek Wiese (drzewo), Przemysław Smuszkiewicz (drwal), Elżbieta Talaczyńska (biały koń), Jakub Talaczyński (czarny rycerz), Oliwier Narbut (ptak), Barbara Narbut (wiedźma).  

Dodatkowo cała grupa przy wsparciu: Ryszarda Kotlińskiego, Krzysztofa Jędrzejczaka, Joanny Kopińskiej, Bartłomieja Karpińskiego, Jagody Karpińskiej, Sławomira Jędrzejczaka, Elżbiety Dzikowskiej, Lucjana Nawrockiego, Romualdy Kaźmierczak, Anny Narbut i Domu Kultury zadbała o niebanalną scenografię oraz stroje dla aktorów.

Po występie owacjom nie było końca. Wszyscy gratulowali artystom gry aktorskiej. Każdy z aktorów za trud, pracę i włożone serce w realizację sztuki oprócz okolicznościowych słów uznania w formie dyplomu otrzymał statuetkę najlepszego aktora oraz upominki, które wręczali prezes OSP we Wronowych Henryk Szałajko oraz radny gminny Marcin Borowski.

 

 

Magdalena Lachowicz, 28 XI 2022

Kultura: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Kultura

Więcej: Kultura

loading...
Więcej: Kultura

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.