Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Burmistrz Dariusz Chudziński podczas wystąpienia na sesji Sejmiku Województwa Kujawsko - Pomorskiego fot. Tomasz Kardaś

Za uchwałą  podjętą przez Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego idą daleko posunięte plany burmistrza dotyczące budowy sali matematyczno-fizycznej w Szkole Podstawowej im. A. A. Michelsona, wystawa zbiorów Tomasza Kardasia, dodatkowo na rynku ma pojawić się ławeczka Michelsona.

28 listopada burmistrz Strzelna Dariusz Chudziński wraz z Tomaszem Kardasiem uczestniczyli w sesji Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Ich obecność w Toruniu nie była przypadkowa. Otóż z inicjatywy przewodniczącej Sejmiku Elżbiety Piniewskiej podjęta została uchwała w sprawie uczczenia pamięci noblisty ze Strzelna Alberta Abrahama Michelsona. Warto zaznaczyć, że Tomasz Kardaś o Albercie Abrahamie Michelsonie wie praktycznie wszystko. Interesuje się jego osobą od blisko 40 lat. W swoim domu w Gębicach (gm. Mogilno) zgromadził potężne zbiory związane z postacią światowej sławy fizyka. Jest też autorem ciekawej książki o Michelsonie Od początku było światło.

REKLAMA

Okazją do popularyzacji osoby Michelsona jest jego 170. rocznica urodzin i 115. rocznica odebrania przez niego Nagrody Nobla, którą otrzymał dokładnie 12 grudnia 1907 roku. W tym roku przypada także 135 lat od dnia przeprowadzenia słynnego eksperymentu Michelsona-Morleya.

Burmistrz Dariusz Chudziński w rozmowie z naszym reporterem zdradził, że za uchwałą  podjęta przez Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego idą daleko posunięte plany budowy sali matematyczno-fizycznej w Szkole Podstawowej im. A. A. Michelsona, wystawa z artefaktami ze zbiorów Tomasza Kardasia. - Pracujemy jeszcze nad ławeczką, która ma pojawić się na rynku, ale w jakiej ona będzie formie, jeszcze nie wiem - powiedział nam burmistrz. W planach ma to być ławeczka z postacią Michelsona lub ławeczka sensoryczna.

Magdalena Lachowicz, 29 XI 2022

Kultura: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Kultura

Więcej: Kultura

loading...
Więcej: Kultura

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.