Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Sala orchowskiego domu kultury podczas koncertu wypełniona była po brzegi słuchaczami fot. Paweł Lachowicz

15 stycznia w Domu Kultury i Strażaka w Orchowie odbył się koncert świąteczny Jedyna taka noc.

REKLAMA
Chemirol - oleje Fuchs

Przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentowały się zespoły działające na terenie gminy pod kierunkiem muzycznym Barbary Smółki: zespół dziecięco-młodzieżowy Wesołe nutki w składzie: Alicja Wiśniewska, Marcel Przybyszewski, Julia Chwacińska, Marcelina Chwacińska, Nadia Banaszak, Szymon Przybyszewski, Gabriela Chwacińska, Magdalena Wiezbińska, Urszula Nalazek, Alicja Petelska, Dominika Grylewicz, Wiktoria Gumienna oraz zespół Boska paczka w składzie: Wiktoria Kraska, Zofia Majewska, Gabriela Nalazek, Roman Chwaciński, Dorota Kwitowska, Emilia Lewandowska, Karina Lewandowska, Anna Winiecka, Agnieszka Chuda, Mariusz Feceneć, Barbara Smółka. Oba zespoły wykonały najpiękniejsze polskie kolędy i piosenki świąteczne w aranżacji Barbary Smółki i Kamila Trzebińskiego, który podczas koncertu wystąpił w roli akompaniatora. Realizacją dźwięku zajął się Wiktor Chudy.

 

Zespoły "Wesołe nutki" i "Boska paczka" podczas koncertu fot. Paweł Lachowicz

 

Koncert prowadzili Magdalena Kasprowicz i Piotr Bukowski. Pomiędzy kolejnymi prezentowanymi utworami prowadzący przybliżali słuchaczom historię kolęd oraz ich autorów.

Całość rozpoczęła się kolędą Wśród nocnej ciszy, która powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Po raz pierwszy opublikowana została w 1853 roku. Kolęda wielokrotnie była przerabiana, a na jej melodię śpiewano pieśni patriotyczne.

Wśród prezentowanych utworów znalazła się również pastorałka Od serca do ucha, którą w oryginalnej wersji wykonuje zespół folklorystyczny Rokiczanka. Na orchowskiej scenie wykonały go wspólnie Wesołe nutki i Boska paczka, a partie solowe zaśpiewały Urszula Nalazek i Magdalena Wierzbińska.

 

Koncert prowadzili Magdalena Kasprowicz i Piotr Bukowski fot. Paweł Lachowicz

 

Podczas koncertu nie mogło zabraknąć polskiej kolędy Gdy się Chrystus rodzi, która jest uznana za najstarszą polską kolędę. Jej powstanie datuje się na okres baroku. Autor jest nieznany, ale często przypisuje się go polskiemu kaznodziei Piotrowi Skardze. Jest ona również najpopularniejszą kolędą. Warto dodać, że tę kolędę zespół Boska paczka wykonał podczas konkursu kolęd Anioły 2023 w Kleczewie, za wykonanie której zdobył Grand Prix konkursu.

 

fot. Paweł Lachowicz

 

Podczas  niedzielnego koncertu zabrzmiały jeszcze: Wśród nocnej ciszy, Gdy śliczna Panna, Uciekali, Jedyna taka noc, Przybieżeli do Betlejem, Przekażmy sobie znak pokoju, Kolęda Maryi, Złota Jerozolima i biedne Betlejem, Noel, Była noc, a na zakończenie zespoły wspólnie z publicznością zaśpiewały kolędę Pójdźmy wszyscy do stajenki.

Po koncercie wszyscy zaproszeni zostali na słodki poczęstunek, w którego przygotowanie włączyły się rodziny artystów.

 

 

 

Paweł Lachowicz, 16 I 2023

Kultura: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Kultura

Więcej: Kultura

loading...
Więcej: Kultura

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.