Dyrektorka ŚDS Ewa Jaroszewska walczy o podniesienie standardów i bardziej godne warunki życia w Środowiskowym Domu Samopomocy w Strzelnie. W tym celu zaprosiła specjalnych gości, by porozmawiać o nowych inicjatywach na rzecz ludzi niepełnosprawnych, a uczestnicy zajęć w ŚDS przygotowali program artystyczny.
Spotkanie, które odbyło się 17 stycznia w Środowiskowym Dom Samopomocy w Strzelnie z panią poseł Ewą Kozanecką, było pokłosiem zaproszenia wystosowanego do niej przez dyrektorkę ŚDS Ewę Jaroszewską. W spotkaniu miał również uczestniczyć minister Paweł Wdówik, pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Jednak ze względu na to, że tego samego dnia minister uczestniczył w dwóch spotkaniach (w Pakości i Sępólnie Krajeńskim, gdzie ogłoszone zostały wyniki programu Centra opiekuńczo-mieszkalne oraz forum Aktywizacja Zawodowa Osób z Niepełnosprawnościami, która odbyła się w Inowrocławiu), minister nie dojechał do Strzelna. Celem wizyty Ewy Kozaneckiej było przeprowadzenie rozmów o stworzeniu wspólnych inicjatyw, które podniosłyby standardy i doprowadziły do bardziej godnych warunków życia w takich domach, jak strzeleński ŚDS dla ludzi z niepełnosprawnościami. - Ja zaprosiłam te osoby, aby poznali osoby, które tutaj przychodzą i zobaczyli świat, w jakim tutaj funkcjonujemy. Ja cały czas dążę do tego, aby podnieść dotacje ŚDS, by mieć więcej środków na naszą działalność - powiedziała nam Ewa Jaroszewska.
![]() |
Podczas spotkania czas poświęcano każdemu z niepełnosprawnych fot. Paweł Lachowicz |
W spotkaniu uczestniczyli też burmistrz Dariusz Chudziński, radni Piotr Dubicki, Emilia Walkowiak, Justyna Bogacz, Marcin Borowski, dyrektorka ZAZ w Przyjezierzu Joanna Rusztyk, kierowniczka MGOPS w Strzelnie Monika Grabowska, dyrektor strzeleńskiej biblioteki Jarosław Gębala, dyrektorka ŚDS w Nowej Wsi Wielkiej Agata Rafińska i kierowniczka ŚDS w Solcu Kujawskim Beata Rogowska.
Jednym z podjętych tematów były powstające Centra Opiekuńczo-Mieszkalne. Tematem tym żywo zainteresowani byli burmistrz Chudziński oraz strzeleńscy radni.
![]() |
Uczestnicy wtorkowego spotkania fot. Paweł Lachowicz |
Centra opiekuńczo-mieszkalne, to idea w ramach Funduszu Solidarności. Misją centrum jest świadczenie usług opiekuńczych i integracja osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, pomoc w ich usamodzielnieniu i powrocie do aktywności, a także dbanie o jak najlepszą kondycję społeczną, fizyczną i psychiczną. Na utworzenie takich centrów umowy podpisały właśnie gminy Pakość i Sępólno Krajeńskie. W najbliższych latach mają powstać kolejne. Jak mówiła posłanka Ewa Kozanecka, na ten cel do 2024 roku trafi ok. 300 mln zł. Główną rolą programu Centra opiekuńczo-mieszkalne jest wspieranie samorządów w działaniach na rzecz tworzenia oraz utrzymania różnego rodzaju placówek, np. pobytu dziennego lub całodobowego dla osób niepełnosprawnych. Chodzi m.in. o zapewnienie możliwości niezależnego, samodzielnego oraz godnego funkcjonowania, oczywiście na miarę potrzeb konkretnej osoby, która korzysta z takich rozwiązań. Możliwe, że gmina Strzelno również do takiego programu przystąpi.
fot. Paweł Lachowicz |
Specjalnie dla zaproszonych gości uczestnicy zajęć w ŚDS pod kierunkiem Magdaleny Zbytniewskiej i Anity Nowak przygotowali program artystyczny. Oprócz śpiewu m.in. utworu We are the world, we are the children i tańców, podopieczny Wojciech Czubachowski z Lenartowa (gm. Jeziora Wielkie) recytował autorski wiersz specjalnie napisany przez niego dla Ewy Kozaneckiej. Ponadto w piosence Cebula Celestyna zaprezentowała się Wiesława Pawlak, a w piosence Goodbye, My Love, Goodbye zaprezentował się Piotr Grobelny. - Zarówno dla naszych uczestników, jak i dla nas pracowników, było to bardzo wzruszające i niezwykle miłe spotkanie - powiedziała nam Ewa Jaroszewska.
Paweł Lachowicz, 18 I 2023