Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Uczestnicy zajęć w ŚDS podczas występu fot. Paweł Lachowicz

Dyrektorka ŚDS Ewa Jaroszewska walczy o podniesienie standardów i bardziej godne warunki życia w Środowiskowym Domu Samopomocy w Strzelnie. W tym celu zaprosiła specjalnych gości, by porozmawiać o nowych inicjatywach na rzecz ludzi niepełnosprawnych, a uczestnicy zajęć w ŚDS przygotowali program artystyczny.

REKLAMA
Chemirol - oleje Fuchs

Spotkanie, które odbyło się 17 stycznia w Środowiskowym Dom Samopomocy w Strzelnie z panią poseł Ewą Kozanecką, było pokłosiem zaproszenia wystosowanego do niej przez dyrektorkę ŚDS Ewę Jaroszewską. W spotkaniu miał również uczestniczyć minister Paweł Wdówik, pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Jednak ze względu na to, że tego samego dnia minister uczestniczył w dwóch spotkaniach (w Pakości i Sępólnie Krajeńskim, gdzie ogłoszone zostały wyniki programu Centra opiekuńczo-mieszkalne oraz forum Aktywizacja Zawodowa Osób z Niepełnosprawnościami, która odbyła się w Inowrocławiu), minister nie dojechał do Strzelna. Celem wizyty Ewy Kozaneckiej było przeprowadzenie rozmów o stworzeniu wspólnych inicjatyw, które podniosłyby standardy i doprowadziły do bardziej godnych warunków życia w takich domach, jak strzeleński ŚDS dla ludzi z niepełnosprawnościami. - Ja zaprosiłam te osoby, aby poznali osoby, które tutaj przychodzą i zobaczyli świat, w jakim tutaj funkcjonujemy. Ja cały czas dążę do tego, aby podnieść dotacje ŚDS, by mieć więcej środków na naszą działalność - powiedziała nam Ewa Jaroszewska.

 

Podczas spotkania czas poświęcano każdemu z niepełnosprawnych fot. Paweł Lachowicz

 

W spotkaniu uczestniczyli też burmistrz Dariusz Chudziński, radni Piotr Dubicki, Emilia Walkowiak, Justyna Bogacz, Marcin Borowski, dyrektorka ZAZ w Przyjezierzu Joanna Rusztyk, kierowniczka MGOPS w Strzelnie Monika Grabowska, dyrektor strzeleńskiej biblioteki Jarosław Gębala, dyrektorka ŚDS w Nowej Wsi Wielkiej Agata Rafińska i kierowniczka ŚDS w Solcu Kujawskim Beata Rogowska.

Jednym z podjętych tematów były powstające Centra Opiekuńczo-Mieszkalne. Tematem tym żywo zainteresowani byli burmistrz Chudziński oraz strzeleńscy radni.

 

Uczestnicy wtorkowego spotkania fot. Paweł Lachowicz

 

Centra opiekuńczo-mieszkalne, to idea w ramach Funduszu Solidarności. Misją centrum jest świadczenie usług opiekuńczych i integracja osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, pomoc w ich usamodzielnieniu i powrocie do aktywności, a także dbanie o jak najlepszą kondycję społeczną, fizyczną i psychiczną. Na utworzenie takich centrów umowy podpisały właśnie gminy Pakość i Sępólno Krajeńskie. W najbliższych latach mają powstać kolejne. Jak mówiła posłanka Ewa Kozanecka, na ten cel do 2024 roku trafi ok. 300 mln zł. Główną rolą programu Centra opiekuńczo-mieszkalne jest wspieranie samorządów w działaniach na rzecz tworzenia oraz utrzymania różnego rodzaju placówek, np. pobytu dziennego lub całodobowego dla osób niepełnosprawnych. Chodzi m.in. o zapewnienie możliwości niezależnego, samodzielnego oraz godnego funkcjonowania, oczywiście na miarę potrzeb konkretnej osoby, która korzysta z takich rozwiązań. Możliwe, że gmina Strzelno również do takiego programu przystąpi.

 

fot. Paweł Lachowicz

 

Specjalnie dla zaproszonych gości uczestnicy zajęć w ŚDS pod kierunkiem Magdaleny Zbytniewskiej i Anity Nowak przygotowali program artystyczny. Oprócz śpiewu m.in. utworu We are the world, we are the children i tańców, podopieczny Wojciech Czubachowski z Lenartowa (gm. Jeziora Wielkie) recytował autorski wiersz specjalnie napisany przez niego dla Ewy Kozaneckiej. Ponadto w piosence Cebula Celestyna zaprezentowała się Wiesława Pawlak, a w piosence Goodbye, My Love, Goodbye zaprezentował się Piotr Grobelny. - Zarówno dla naszych uczestników, jak i dla nas pracowników, było to bardzo wzruszające i niezwykle miłe spotkanie - powiedziała nam Ewa Jaroszewska.

 

 

 

Paweł Lachowicz, 18 I 2023

Kultura: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Kultura

Więcej: Kultura

loading...
Więcej: Kultura

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.