Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Policjanci mogileńskiej drogówki podczas środowo-czwartkowej akcji zwracali szczególną uwagę na wykroczenia popełniane przez rowerzystów fot. Joanna Świetnicka

Jazda rowerem po chodniku lub po przejściach dla pieszych zagrożona jest karą grzywny w wysokości 100 zł.

22 i 23 sierpnia funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Mogilnie przeprowadzili kolejną akcję mającą na celu poprawę bezpieczeństwa rowerzystów. Tym razem skupili się na dyscyplinowaniu rowerzystów, którzy nie stosując się do przepisów ruchu drogowego poruszali się rowerem po chodniku, czy po przejściu dla pieszych. Zwracali też uwagę na nieprawidłową zmianę pasa ruchu przez rowerzystów, czy brak oświetlenia.

Podczas kontroli drogowych policjanci przypominali cyklistom, że miejscami przeznaczonymi do ruchu rowerów są przede wszystkim droga dla rowerów i pas ruchu dla rowerów oraz pobocze. W przypadku braku takich miejsc, rowerzysta porusza się po jezdni.

Działania te były także dobrą okazją na promowanie jazdy rowerem używając elementów odblaskowych.   

Zastępca oficera prasowego mogileńskiej komendy sierż. szt. Magdalena Pollak przypomina podstawowe przepisy obowiązujące na drodze, które każdy użytkownik powinien znać. Pamiętajmy:

1.  Po chodniku można jeździć rowerem tylko jeśli:

- panują złe warunki atmosferyczne (śnieg, gołoledź, deszcz, mgła, silny wiatr.),

- jedziemy z dzieckiem do lat 10,

- są spełnione 3 warunki: chodnik ma co najmniej 2 metry szerokości, samochody na ulicy mogą się poruszać z prędkością minimum 50 km/h i nie ma oddzielonej drogi dla rowerów (pasa, ścieżki).

2. Pasy na drodze są dla pieszych - rowerzysta jest zobowiązany do tego, by schodzić przy nich z roweru (lub przejeżdżać ścieżką).

3. Ścieżki rowerowe są specjalnie zaprojektowane dla rowerzystów - jeśli więc w pobliżu jest ścieżka, nie jedź chodnikiem ani ulicą.

4.  Zaznaczaj swoją obecność na drodze - oprócz obowiązkowego oświetlenia, zadbaj o widoczny strój lub np. odblaski. Zawsze sygnalizuj zmianę kierunku jazdy, włączanie się do ruchu czy omijanie przeszkód. Im bardziej nas widać, im wyraźniej pokazujemy swoje zamiary, tym lepiej.

Joanna Świetnicka, 24 VIII 2018

Reklama na stronie

Na drogach: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Na drogach

Więcej: Na drogach

loading...
Więcej: Na drogach

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.