Jedna z wielu manifestacji zorganizowanych w Strzelnie w sprawie budowy obwodnicy fot. Magdalena Lachowicz

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas sobotniej konferencji prasowej 8 lutego ogłosił rozpoczęcie realizacji rządowego programu budowy 100 obwodnic na drogach krajowych. Szacunkowa wartość programu wstępnie wynosi 28 miliardów złotych.

Minister powiedział, że wartość całego programu jest szacunkowa, gdyż w przypadku 43 obwodnic przygotowano już wstępne warianty ich przebiegu, ale nie są one jeszcze znane co do kilometra.
Dodał, że kolejnym krokiem w realizacji programu 100 obwodnic będzie jego przedstawienie na forum Rady Ministrów, która musi go zaakceptować. - Chciałbym, żeby stało się to jak najszybciej, ale myślę, że realnym terminem akceptacji programu jest sierpień - dodał.
W rządowym programie 100 obwodnic, tak jak obiecał premier Morawiecki, znalazło się Strzelno. W programie znajduje się na 6. miejscu w województwie kujawsko-pomorskim, za Brześciem Kujawskim, Kowalewem Pomorskim, Kruszwicą, Lipnem i Nową Wsią Wielką.
Premier Mateusz Morawiecki przed wyborami w 2019 roku zapowiedział, że program 100 obwodnic zostanie publicznie zaprezentowany w ciągu 100 dni od momentu powstania rządu. Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje mapę wszystkich obwodnic, które są potrzebne w ciągach dróg krajowych na terenie całego kraju. Jak się jednak okazuje, takich potrzeb jest zdecydowanie więcej niż 100.
Tymczasem podczas wywiadu w radiu RMF FM 5 lutego wiceminister Jacek Sasin powiedział, że lista 100 obwodnic, które mają powstać w najbliższych latach, jest praktycznie zamknięta. Jej ogłoszenie nastąpi jednak nie jak wcześniej obiecywał premier w styczniu, ale do 23 lutego. Wiceminister dodał, że wraz z wykazem przedsięwzięć opublikowany zostanie harmonogram i termin ich realizacji.
Przypomnijmy, że mieszkańcy i władze Strzelna walczą i przypominają o konieczności budowy obwodnicy, dzięki której transport, szczególnie ciężkich samochodów, wyprowadzony zostałby poza centrum miasta. O obwodnicę, która nie tylko odciąży ruch, ale przede wszystkim poprawi ich bezpieczeństwo, bezskutecznie walczą już przeszło 40 lat. Organizują pokojowe manifestacje, blokady dróg krajowych oraz stosują liczne petycje do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o podjęcie natychmiastowych działań zmierzających do budowy obwodnicy miasta. Ich rozpaczliwego wołania o pomoc decydenci nie słyszą.
9 października 2019 roku, przed wyborami parlamentarnymi, w Urzędzie Miejskim w Strzelnie odbyło się spotkanie wojewody Mikołaja Bogdanowicza i ministra Łukasza Schreibera, którzy poinformowali, że dzięki decyzji premiera Mateusza Morawieckiego obwodnica Strzelna zostanie wpisana do rządowego programu budowy stu obwodnic w naszym kraju. - Jedną z najważniejszych obwodnic w Polsce, a z całą pewnością jedną z absolutnie najważniejszych obwodnic dla województwa kujawsko-pomorskiego, jest obwodnica w ciągu drogi krajowej numer 15, obwodnica Strzelna - mówił premier Mateusz Morawiecki na odtworzonym podczas spotkania przemówieniu.
Premier podkreślał, że ta obwodnica da nowe życie miastu i okolicznym miejscowościom, ale również poprawi warunki infrastruktury, warunki komunikacyjne w tej części województwa kujawsko-pomorskiego. - Bardzo często rozmawiałem o tym problemie z ministrem Łukaszem Schreiberem i wojewodą Mikołajem Bogdanowiczem. Obaj panowie przedstawili mi bardzo dokładnie, w jaki sposób budowa obwodnicy Strzelna wpłynie na poprawę życia mieszkańców, na możliwość przyciągnięcia nowych inwestorów, a więc zwiększenia szans na pozyskanie nowych miejsc pracy - dodał szef rządu.
Szerzej w papierowym wydaniu tygodnika Pałuki i Ziemia Mogileńska w czwartek, 13 lutego.

Magdalena Lachowicz, 9 II 2020

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.