Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Rondo miałoby powstać w miejscu skrzyżowania ulic Wyszyńskiego, Mickiewicza i Orchowskiej, czyli naprzeciwko byłej szkoły zawodowej   fot. Roman Wolek

Plan jego budowy w Trzemesznie ze środków powiatu gnieźnieńskiego, gminy i firmy Paroc nie otrzymał poparcia większości radnych.

CHCIELI Z POMOCĄ GMINY

Jak już wcześniej informowaliśmy, Powiatowy Zarząd Dróg w Gnieźnie zaproponował gminie Trzemeszno wspólne wykonanie dwóch inwestycji na drogach powiatowych. Koszty tych inwestycji miałyby zostać po połowie podzielone na gminę i powiat. Pierwsze z tych zadań to budowa chodnika w Rudkach, od drogi krajowej nr 15 do torów kolejowych. Szacunkowy kosz to 200.000 zł. Gmina, która dofinansowała już wcześniej powiatowi opracowanie dokumentacji projektowej tej inwestycji, musiałaby dołożyć więc 100.000 zł. Ta inwestycja od początku miała poparcie trzemeszeńskich radnych.

Inaczej było jednak z drugą z proponowanych inwestycji, czyli planem budowy pierwszego w mieście ronda. Rondo miałoby powstać w miejscu skrzyżowania ulic Wyszyńskiego, Mickiewicza i Orchowskiej, czyli naprzeciwko byłej szkoły zawodowej. Jest to jedno z głównych skrzyżowań w mieście. Krzyżują się tam drogi z kierunku centrum Trzemeszna, Gniezna oraz Orchowa i Witkowa. Powiat gnieźnieński w uchwale budżetowej podjętej 14 stycznia zapisał na ten cel 300.000 zł. Gmina początkowo miała dołożyć drugą połowę, czy także 300.000 zł. Jednak firma Paroc chciała przekazać na ten cel pomoc w wysokości 154.815 zł. Dlatego ostatecznie gmina z własnego budżetu miałaby dopłacić około 150.000 zł.

REMIS W GŁOSOWANIU

Jednak od początku część radnych poddawała w wątpliwość zasadność budowy ronda w tym miejscu, jak i konieczność dofinansowywania takiej inwestycji na drodze powiatowej ze środków gminnych. 28 kwietnia na sesji Rady Miejskiej zmiana budżetowa dotyczącą dofinansowania obydwu inwestycji na drogach powiatowych nie zdobyła jednak wystarczającej liczby głosów. Głosowanie w tej sprawie zakończyło się remisem. Za ich przyjęciem głosowało 6 radnych: Daniel Bisikiewicz, Maciej Dalewski, Dominik Woźniak, Piotr Lewandowski, Grzegorz Koperski i Tadeusz Pawlak. Przeciw było także 6 radnych: Kacper Lipiński, Benedykt Nitka, Agnieszka Bartz, Renata Buzała, Magdalena Laskowska i Marcin Jakubiak. Od głosu wstrzymał się Rafał Nawrocki.

NIECH WYKONAJĄ SAMI

Poprawka do budżetu więc nie przeszła. Kacper Lipiński wystąpił z wnioskiem, aby zwrócić się do Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego, by z 400.000 zł planowanych na inwestycje w Trzemesznie - 200.000 przeznaczyć na chodnik w Rudkach, a za pozostałe pieniądze wykonać nowe nawierzchnie na drogach powiatowych, tam gdzie jest taka potrzeba. Środki gminy, planowane wcześniej na rondo i chodnik miałyby zostać przeznaczone na drogi gminne.Ten wniosek poparli wszyscy radni. Nie wiadomo jednak jeszcze, jak na ten wniosek odpowiedzą władze powiatu gnieźnieńskiego.

Roman Wolek, 5 V 2021

Reklama na stronie

Na drogach: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Na drogach

Więcej: Na drogach

loading...
Więcej: Na drogach

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.