W tej okolicy też miałby zostać zamontowany próg zwalniający. Jest to wyjazd z ul. Polnej na ul. Trzcińskiego między szeregowce niedaleko krytej pływalni.   fot. Marek Holak

Podczas poniedziałkowych komisji Rady Miejskiej w Mogilnie 17 maja, pojawiły się trzy wnioski radnych o zamontowanie na ulicach progów zwalniających.

ULICA POLNA

W ubiegłym roku oddana została do użytku ul. Polna razem ze ścieżką rowerową. Ulica przedłużona została od ul. Niezłomnych do ul. Trzcińskiego przy krytej pływalni.

Radna Wioleta Michalak zgłosiła potrzebę zamontowania progu zwalniającego na wysokości ul. Polnej i ul. Miłosza. Zwróciła uwagę, że z ul. Miłosza na chodnik przy ul. Polnej przez jezdnię nie zaprojektowano przejścia dla pieszych. Nie ma też chodnika. A samochody jadące od strony ciepłowni miejskiej na dość długiej prostej rozwijają tam duże prędkości. Jest też zdaniem radnej ograniczona widoczność przy wyjeździe z kolejnej ulicy - ul. Prusa w ul. Polną. Dlatego próg zwalniający jej zdaniem zdałby egzamin.

Słowa radnej potwierdził radny Grzegorz Stochliński, mówiąc: - Ulica Polna to fajny teren do rozpędzania się. Póg zwalniający by to zahamował.

O zamontowanie progu na ul. Polnej zaapelowała także radna Maria Malczewska ze Świerkówca. Tutaj próg miałby się jednak znaleźć z drugiej strony ulicy, gdy rozpędzone samochody zjeżdżają z ul. Polnej między szeregowce na ul. Trzcińskiego (niedaleko pływalni).

Przy okazji dyskusji o wyjeździe z ul. Miłosza (trwają prace projektowe jej modernizacji), radny Robert Przepiórka zaapelował o puszczenie tam równiarki, by możliwa była jakakolwiek jazda tą ulicą. Przypomniał, że taki wniosek składa już od ubiegłego roku. - Przejechać tam rowerem to off road, a samochodem można trzeć podwoziem o ziemię - mówił radny.

Dyrektor wydziału gospodarki przestrzennej i komunalnej w ratuszu Arkadiusz Grobelski zapewnił, że jak tylko ratusz ruszy z remontem dróg gruntowych: - To puścimy tam równiarkę.

ULICA DĘBOWA

O zamontowanie progu na ul. Dębowej w zachodniej części Mogilna na prośbę mieszkańców wnioskował radny Karol Nawrot.

OPINIA BURMISTRZA

Zdaniem burmistrza Leszka Duszyńskiego zawsze jest taka sama prawidłowość. Jak wyremontowana zostanie ulica czy do użytku zostanie oddany jakiś nowy odcinek, to zaraz za tym pojawiają się wnioski mieszkańców o montowanie progów zwalniających. Burmistrz był nieco zaskoczony wnioskiem radnego Nawrota, bo jak mówił nie miał wcześniej sygnałów o potrzebie montażu progu na ul. Dębowej.

Marek Holak, 18 V 2021

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.