Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Na przejeździe kolejowym w Wiecanowie, znak STOP nakazuje zatrzymanie się przed przejazdem   fot. Marek Holak

Mieszkańcy korzystający z przejazdu kolejowego w Wiecanowie (gm. Mogilno), na drodze wojewódzkiej nr 254 dali nam znać o tym, że na przejeździe nie opuszczają się rogatki oraz nie działa sygnalizacja świetlna. Taki stan ma trwać już od kilku dni.

Spytaliśmy rezcznika prasowego PKP o przyczynę tego stanu rzeczy i termin ewentualnej naprawy przejazdu kolejowego.

Przemysław Zieliński z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe wyjaśnił nam, że w czwartek, 20 maja, na przejeździe kolejowo-drogowym w Wiecanowie wystąpiła awaria urządzeń - rogatek i sygnalizacji świetlnej. Przejazd został właściwie zabezpieczony - zgodnie z przepisami ustawiono znak STOP (który zobowiązuje kierowców do bezwzględnego zatrzymania się przejazdem i upewnienia się, że nie nadjeżdża pociąg) oraz tablice z informacją o nie działających urządzeniach. Ponadto ograniczono prędkość pociągów do 20 km/h.

- Przyczyną awarii jest usterka kabla sterującego, który jest w trakcie naprawy. Po jej zakończeniu urządzenia zostaną ponownie uruchomione - informuje rzecznik.

Przemysław Zieliński dodaje: - Przy skrzyżowaniu torów z drogą bezwzględnie należy przestrzegać przepisów i zwracać uwagę na znaki. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność już podczas zbliżania się do przejazdu. Ważne jest zatrzymanie i upewnienie się, czy nie nadjeżdża pociąg. Na przejazd należy wjeżdżać ponadto tylko wtedy, gdy jest zapewniona możliwość zjazdu - wolne miejsce.

Przemysław Zieliński podał nam ponadto garść innych informacji związanych z bezpieczeństwem na przejazdach kolejowych:

Ze statystyk wynika, że za 99 proc. niebezpiecznych zdarzeń naprzejazdach odpowiadają kierowcy. Są one wynikiem brawury, nieuwagi i pośpiechu. Rozsądek i zasady bezpieczeństwa mogą temu zapobiec. Podstawowe błędy kierowców na przejazdach kolejowo-drogowych to ignorowanie znaku stop i włączonych czerwonych świateł, wjeżdżanie pod opadające rogatki, omijanie slalomem zamkniętych półrogatek oraz wjeżdżanie na tory w momencie, gdy nie ma miejsca na zjazd z przejazdu. Zawsze na przejeździe najważniejsza jest decyzja kierowcy - to od jego zachowania zależy bezpieczeństwo osób na przejeździe i podróżnych w pociągu.

Dla bezpieczeństwa kierowców, pieszych i pasażerów pociągów, PLK oznakowały w całym kraju prawie 13 tys. przejazdów kolejowo-drogowych żółtymi naklejkami. To proste i skuteczne narzędzie podnoszące poziom bezpieczeństwa na przejazdach i przejściach dla pieszych. W razie awarii lub zagrożenia na przejeździe lub przejściu należy skorzystać z numerów alarmowych na Żółtej Naklejce PLK. Od 2018 r. co najmniej dwie naklejki są umieszczone na przejazdach i przejściach, w dobrze widocznym miejscu - na rogatce lub na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja. Znajdziemy na niej numer skrzyżowania, numer alarmowy 112, na który należy dzwonić tylko w przypadku zagrożenia życia, oraz numer telefonu, pod który należy zadzwonić w razie awarii przejazdu. Dzięki temu, jeśli to konieczne, można wstrzymać ruch pociągów na linii i wysłać pomoc. To dodatkowa informacja, która może uratować życie i zapobiec tragedii na torach. Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych jest jednym z priorytetów PLK.

Od 2005 r. PKP prowadzi kampanię społeczną Bezpieczny Przejazd - Szlaban na ryzyko!". W ramach kampanii organizujemy m. in. warsztaty dla instruktorów nauki jazdy i egzaminatorów WORD, akcje prewencyjne na przejazdach i spotkania edukacyjne w szkołach i przedszkolach.

Justyna Kulpińska, 27 V 2021

Reklama na stronie

Na drogach: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Na drogach

Więcej: Na drogach

loading...
Więcej: Na drogach

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.