Na odcinku drogi powiatowej w Miradzu nie sposób przejechać samochodem omijając dziury. Jest ich tak dużo, że kierowcy zmuszeni są wjeżdżać w dziury ryzykując urwaniem kół, czy zawieszenia samochodu fot. Paweł Lachowicz

Zimą powstaje najwięcej zniszczeń nawierzchni dróg, szczególnie bitumicznych. Tegoroczna zima, chociaż nie taka mroźna jak w latach 80. XX wieku, to jednak zniszczyła większość dróg.

REKLAMA

DZIURA NA DZIURZE

Pierwsze oględziny przeprowadzone w okresie pozimowym ujawniły uszkodzenia na wielu odcinkach dróg powiatowych na terenie powiatu mogileńskiego. Jedną z nich jest droga powiatowa Strzelno-Wójcin, szczególnie na odcinku w Miradzu (gm. Strzelno). Kierowcy narzekają na wielkie dziury oraz według nich w niewłaściwy sposób prowadzone łatanie dziur. - Ta droga niby asfaltowa, a jedzie się po niej, jak po bruku, a może i gorzej. Część drogi zrobili w ubiegłym roku, a ten odcinek, najbardziej zniszczony zostawili. Tutaj można koła urwać, albo i całe zawieszenie samochodu - komentują nasi rozmówcy. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku powiat mogileński przeprowadził generalny remont tej drogi, ale tylko na dwukilometrowym odcinku Miradz-Nowa Wieś. Całkowity koszt inwestycji wyniósł wówczas 1.313.059,55 zł brutto i sfinansowany był z budżetu powiatu z 50% dofinansowaniem Krajowego Funduszu Dróg Samorządowych. O konieczny remont drogi na całej jej długości wielokrotnie apelowali nie tylko okoliczni mieszkańcy, ale także turyści odwiedzający Przyjezierze w okresie letnim oraz radni gminni i powiatowi.

STAROSTA OBIECUJE REMONT W TYM ROKU

Już wtedy samorządowcy powiatowi zapowiadali, że jeśli powiat uzyska dofinansowanie, to w tym roku przeprowadzi remont pozostałego odcinka tej drogi. Starosta mogileński Tomasz Krzesiński powiedział nam, że powiat otrzymał dofinansowanie na remont tego odcinka drogi w kwocie 2.400.000 zł. Droga zostanie kompletnie przebudowana od Zofijówki do Miradza z włączeniem zniszczonego odcinka drogi w samym Miradzu. - Są to pieniądze na ten zniszczony odcinek w Miradzu, więc ta droga będzie zrobiona cała. Zostanie nam jeszcze tylko odcinek od Wójcina do Kownat i zamkniemy remont drogi na całej jej długości - mówi reporterowi starosta Krzesiński.

 

Tak na chwilę obecną wygląda droga powiatowa na odcinku w Miradzu fot. Paweł Lachowicz

 

24 marca odbędzie się przetarg na wykonanie nakładek na drogach powiatowych, a przetarg na remonty cząstkowe dróg powiatowych odbędzie się 30 marca.

Paweł Lachowicz, 18 III 2022

 

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.