Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Remont drogi powiatowej w kierunku Wieńca przez las w Kopczynie fot. Marek Holak

W ostatnich dniach został wyremontowany odcinek drogi powiatowej z Padniewka w kierunku Wieńca, do wysokości Chałupsk. W przyszłym roku zmodernizowana zostanie ul. Padniewska i droga przez Padniewko aż do skrętu na Wieniec. W przyszłym roku także wyremontowany zostanie odcinek z Parlina do Niestronna. Starosta mogileński Tomasz Krzesiński jest po rozmowach ze starostą żnińskim Zbigniewem Jaszczukiem i wierzy w to, że także w przyszłym roku powiat żniński wyremontuje drogę, od granicy z powiatem mogileńskim do drogi ekspresowej S5.

REKLAMA
Chemirol - oleje Fuchs

Powiat mogileński jest w trakcie wykonywania ważnych inwestycji drogowych, które w ciągu najbliższych dwóch lat mogą połączyć powiat mogileński z drogą szybkiego ruchu, czyli drogą ekspresową S5 na terenie powiatu żnińskiego. Do tej pory mieszkańcy powiatu mogileńskiego chętniej korzystają z drogi krajowej nr 15, by dojechać do Gniezna i tam włączyć się w drogę S5.

Z MOGILNA W KIERUNKU NIESTRONNA

Te drogowe inwestycje, to budowa 3-kilometrowego odcinka drogi z Padniewka w kierunku Wieńca, do skrętu na Chałupska. Dalej do Niestronna droga powiatowa jest już zmodernizowana. Prace przy odcinku z Padniewka do wysokości Chałupsk trwały na przełomie czerwca i lipca, wykonywała je firma Inodrog z Inowrocławia. Powiat na to zadanie otrzymał dofinansowanie z Rządowego Programu Przebudowy Dróg. Droga kosztowała 1.128.440 zł, przy dofinansowaniu rządowym na poziomie 50%.

W przyszłym roku, Starostwo Powiatowe w Mogilnie wykona kapitalną modernizację odcinka drogi powiatowej, zaczynającej się ul. Padniewską, od przejścia dla pieszych przy torach kolejowych i prowadzącą aż do Padniewka do skrętu na Wieniec. Przetarg na tą inwestycję zostanie ogłoszony już w roku bieżącym. Starosta Tomasz Krzesiński nie wyklucza, że jeszcze w tym roku ta przebudowa się rozpocznie. Będzie tu także wykonana ścieżka rowerowa, zostaną przebudowane instalacje znajdujące się w ul. Padniewskiej. Tym samym, w przyszłym roku cały odcinek drogi z Mogilna do Niestronna, do granicy z powiatem żnińskim będzie gotowy. Na modernizację tego odcinka powiat mogileński otrzymał prawie 17.000.000 zł z Polskiego Ładu - 98% dofinansowania kosztów inwestycji.

Z DĄBROWY W KIERUNKU NIESTRONNA

Na przyszły rok, jak powiedział nam starosta Tomasz Krzesiński zaplanowany jest także remont drogi powiatowej z Dąbrowy w kierunku Niestronna, na prawie 7-kilometrowym odcinku Parlin - Niestronno. Jest to drugi kierunek z terenu powiatu mogileńskiego do granicy z powiatem żnińskim. Na tą inwestycję powiat mogileński także otrzymał dofinansowanie z Rządowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych w kwocie 2.914.823 zł.

RAZEM ZE ŻNINEM W KIERUNKU S5

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Mogilnie radny Łukasz Drzazgowski z zachodniego osiedla pytał starostę o to, czy planowana jest także dalsza część drogi prowadzącej do S5, która jednak znajduje się już na terenie powiatu żnińskiego. - Czy wy jesteście w kontakcie z kolegami z powiatu żnińskiego. Czy oni też, ma pan jakieś sygnały, że oni będą też remontować ten odcinek - pytał radny Drzazgowski.

Tomasz Krzesiński wyjaśnił, że jest już po rozmowach ze starostą Zbigniewem Jaszczukiem. - Mamy zapewnienia, że w przyszłym roku budżetowym Starostwo Powiatowe w Żninie wyremontuje tą drogę całą, do drogi ekspresowej S5. Także mieszkańcy Mogilna i okolic będą mogli się cieszyć szybszym dojazdem do Poznania i w kierunku nadmorskich kurortów - tłumaczył starosta.

Z PUNKTU WIDZENIA ŻNINA

Patrząc na teren powiatu żnińskiego, z drogi ekspresowej S5 w kierunku wschodnim, do granic z powiatem mogileńskim można zjechać na węźle Lubcz. Istnieje połączenie z Dąbrową, jak i Mogilnem drogą powiatową. Wiedzie ono od S5 najpierw krótkim odcinkiem starej drogi krajowej nr 5, która obecnie jest zarządzana przez powiat żniński. Dalej droga powiatowa przebiega przez Zalesie oraz Ryszewo do Gołąbek, a następnie do Niestronna i Dąbrowy przekraczając granicę powiatów.

Remont drogi powiatowej z Padniewka w kierunku Wieńca, przy skręcie do Chałupsk fot. Marek Holak

W Niestronnie można też odbić od razu do Mogilna, pomijając Dąbrowę. Taki łącznik skraca drogę kierowcom, którzy chcą się dostać z drogi ekspresowej S5 na drogę wojewódzką 254 w granicach powiatu mogileńskiego. Mogłaby być także dobrą alternatywą dla mieszkańców powiatu mogileńskiego, którzy planują podróże w kierunku Gdańska lub odwrotnie, na teren Polski południowo-zachodniej drogą S5.

Obecnie przejazd lokalnymi drogami jest trudny, bo są one w złym stanie. Gdyby droga powiatowa od S5 do DW254 została wyremontowana, to kierowcy chętniej by ją wykorzystywali jako łącznik.

Starosta żniński Zbigniew Jaszczuk powiedział nam, że odcinek starej drogi krajowej od zjazdu z ekspresówki w Lubczu jest w dobrym stanie i nie wymaga obecnie modernizacji czy remontu. Za to dalej droga przez Zalesie i Ryszewo do Gołąbek a następnie do Ryszewa potrzebuje co najmniej remontu. Powiat żniński jest skłonny realizować inwestycję, ale jedynie przy założeniu, że otrzyma środki zewnętrzne na ten cel. Został zlecony projekt nie tylko remontu, ale nawet modernizacji. Dotyczy to jednak wyłącznie odcinka w samym Ryszewie. Projekt zakłada wybudowanie nowego odwodnienia oraz chodnika. Tylko dla tego fragmentu kosztorys określa wydatki na poziomie 3,5 mln zł. Na całej pozostałej długości drogi do granic z powiatem mogileńskim Zbigniew Jaszczuk widzi konieczność remontu nawierzchni, co byłoby tańsze niż odcinek w Ryszewie. Zresztą w tym roku były już wykonane łatania trzech dużych dziur na tej drodze w okolicach Zalesia. To tylko pokazuje, że ten ciąg komunikacyjny wymaga większych nakładów finansowych.

Nie potrzeba też zamawiać na remont nawierzchni osobnej dokumentacji. Projekt takiej inwestycji mogą przygotować pracownicy Zarządu Dróg Powiatowych w Żninie z siedzibą w Podgórzynie. Tak, czy inaczej, inwestycja może zostać ujęta w planie na przyszły rok tylko pod warunkiem, że powiat żniński zdoła uzyskać środki zewnętrzne.

Marek Holak, Karol Gapiński, 7 VII 2022

Na drogach: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Na drogach

Więcej: Na drogach

loading...
Więcej: Na drogach

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.