Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Chcesz wysłać wiadomość do redakcji? Napisz na nasz adres e-mail

Nadleśniczy Wojciech Wojtasiński przekazał symboliczny czek na ręce wójta gminy Dariusza Ciesielczyka  i skarbniczki Jolanty Szydłowskiej fot. arch. Nadleśnictwa w Miradzu

Gmina Jeziora Wielkie rozpoczęła przebudowę drogi gminnej Lubstówek-Borowa. Zdaniem nadleśniczego Wojciecha Wojtasińskiego, inwestycja jest kluczowa z punktu widzenia ochrony przeciwpożarowej lasu i Półwyspu Potrzymiech, gdzie często wybuchają pożary.

Dokumentację przebudowy drogi na zlecenie gminy wykonało  Biuro Projektowe Beaty Krajczewskiej - Jędrusiak za kwotę 18.081 zł brutto. Celem przebudowy drogi jest poszerzenie jezdni do 4,50 m, wykonanie pobocza, przebudowa skrzyżowań z innymi drogami, budowa i przebudowa zjazdów, poprawa geometrii skrzyżowań. Przebudowywany fragment drogi przebiega przez teren niezabudowany.

Droga do tej pory o szerokości 3,30 m posiadała nawierzchnię tłuczniową i była w bardzo złym stanie technicznym. Występowały tam liczne nierówności i zaniżenia. Nie była przystosowana do przenoszenia większych obciążeń oraz do większego ruchu samochodowego. Konstrukcja drogi wymagała zatem wzmocnienia dla uzyskania właściwej grubości. Prace wykonuje wyłoniony w przetargu Zakład Usług Drogowych Marka Smorczyńskiego z Olszy (gm. Mogilno). Całkowita wartość zadania wynosi 1.582.269,34 zł. Przebudowa drogi została dofinansowana w 50% ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg kwotą 791.134 zł. Zatem gmina z własnego budżetu musi dołożyć do inwestycji 791.135,34 zł.

 

Tłuczniowa droga po remoncie będzie droga asfaltową fot. UG Jeziora Wielkie

 

Pomocną dłoń w kierunku jeziorańskiego samorządu, a także mieszkańców terenów nadgoplańskich wyciągnęło Nadleśnictwo w Miradzu. Otóż 22 września Gmina Jeziora Wielkie zawarła umowę z Nadleśnictwem w Miradzu dotyczącą wspólnego przedsięwzięcia Przebudowa drogi gminnej Lubstówek-Borowa. Na realizację zadania Nadleśnictwo przekazało 50.000 zł. W Urzędzie Gminy w Jeziorach Wielkich 22 września symboliczny czek na ręce wójta gminy Dariusza Ciesielczyka  i skarbniczki Jolanty Szydłowskiej przekazał nadleśniczy Wojciech Wojtasiński. Zdaniem nadleśniczego inwestycja jest kluczowa z punktu widzenia ochrony przeciwpożarowej lasu. Droga prowadząca w kierunku Gopła, a ściślej na Półwysep Potrzymiech zapewni możliwość szybkiego dotarcia do pożaru jednostkom straży pożarnej.

- Nadgoplańskie trzcinowiska prawie co roku płoną w wyniku umyślnych podpaleń. Dobry stan dojazdu do zagrożonego obszaru pozwoli ocalić hektary trzcinowisk, lasów i mnóstwo zwierząt przed ogniem - powiedział Wojciech Wojtasiński.  

Paweł Lachowicz, 23 IX 2022

Na drogach: artykuły sponsorowane

loading...
Sponsorowane: Na drogach

Więcej: Na drogach

loading...
Więcej: Na drogach

W związku z nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne informujemy o korzystaniu przez stronę palukimogilno.pl z plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.